Czym jest labioplastyka? Jak wygląda taki zabieg?
Labioplastyka to korekcja wyglądu warg sromowych, zarówno mniejszych, jak i większych. Zabieg przeprowadzany jest ze względu na dyskomfort i ból, a także z powodów estetycznych. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega ten zabieg i jakie przynosi efekty? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i ważne informacje na temat labioplastyki.
Czym jest labioplastyka?
Ginekologia estetyczna jest jedną z bardzo dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej dotyczą mezoterapii, hymenotomii (usunięcia błony dziewiczej), plastyki łechtaczki, ostrzyknięcia warg sromowych i wielu innych działań. Jednym z popularnych elementów medycyny estetycznej jest zabieg z zakresu labioplastyki. To zabieg chirurgiczny, którego głównym celem jest zmniejszenie lub powiększenie warg sromowych. Zabieg ten przeprowadza się w następujących sytuacjach:
- Kwestie estetyczne, a więc związane z wyglądem warg sromowych (dotyczy to oczywiście sytuacji, w której kobieta chce to zmienić z własnej woli, czuje się niepewnie lub nie podoba jej się jej obecny wygląd warg sromowych).
- Zmniejszenie dyskomfortu fizycznego (na przykład w momencie, gdy wargi sromowe są za duże i powodują ból w trakcie jazdy na rowerze lub siedzenia).
- Tranzycja płciowa, czyli proces korekty płci, z którego skorzystać mogą osoby transpłciowe. W ten sposób możliwe jest dopasowanie swoich cech intymnych do wewnętrznego poczucia własnej tożsamości płciowej.
Zabieg labioplastyki może opierać się także na usunięciu części tkanki z warg sromowych, wstrzyknięciu w nie materiału wypełniającego lub ich rekonstrukcji z innych tkanek. Konkretne działania chirurga zależą od potrzeb pacjentki oraz zaleceń lekarskich.
Kiedy plastyka warg sromowych to dobry pomysł?
Może się zdarzyć, że labioplastyka jest wskazana ze względu na przerośnięte wargi sromowe. W takiej sytuacji pacjentka może być narażona na ból i otarcia, a nawet rany w trakcie noszenia bielizny, spodni, uprawiania sportów. Dodatkowo za duże wargi sromowe mogą powodować nieprzyjemne doznania w trakcie kontaktów seksualnych, a ma to znaczenie dla sporej grupy kobiet. W takich przypadkach zabieg ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania pacjentki.
Drugą najczęstszą przyczyną labioplastyki są kwestie estetyczne. Przykładowo na zabieg ten mogą zdecydować się panie, które przeszły ciężki poród lub doznały urazu w okolicach intymnych. Czasami zmiany w wyglądzie warg sromowych mogą być także powiązane z piercingiem czy kuracjami hormonalnymi. W każdym z tych przypadków kobieta może wybrać się do kliniki medycyny estetycznej i poprosić o zabieg plastyki warg sromowych ze względów estetyki oraz wygody.
Dobrze pamiętać o tym, że każda kobieta powinna czuć się usatysfakcjonowana nie tylko z życia codziennego, zawodowego i rodzinnego, ale także seksualnego. Często labioplastyka jest metodą na poprawę zadowolenia z samozaspokajania oraz stosunków z partnerem. Zmiana wyglądu, kształtu oraz wielkości warg sromowych może być kluczem do znacznie przyjemniejszego życia seksualnego.
Rodzaje warg sromowych
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma żadnych norm co do wyglądu, kształtu lub wielkości warg sromowych. Każda kobieta jest piękna na swój własny sposób tak samo, jak jej organy płciowe. O braku standardowych wymiarów warg sromowych można mówić tylko w sytuacji, gdy pojawia się ból i dyskomfort, a także otarcia lub ucisk. Czasami zdarza się, że wargi sromowe mniejsze wychodzą poza większe, a to może powodować dyskomfort oraz otarcia i infekcje.
W skład całego sromu wchodzą wargi sromowe mniejsze i wargi sromowe większe, wzgórek łonowy, łechtaczka i wejście do pochwy. Można wyróżnić różne rodzaje warg sromowych. W niektórych przypadkach to wargi mniejsze są bardziej widoczne niż większe, jednak różnice te są całkowicie fizjologiczne i normalne, ponieważ każdy człowiek różni się od siebie zarówno kształtem oczu czy twarzy, kolorem włosów, jak i rozmiarem i wyglądem narządów intymnych, w tym warg sromowych.
Dobrze pamiętać o tym, że czasami zdarza się, że jedna z warg sromowych jest większa od drugiej. W takim przypadku można mówić o asymetryczności. Czy to coś złego? Jeśli kobiecie to nie przeszkadza, nie powoduje dyskomfortu i bólu, to nie ma w tym nic nieodpowiedniego. W końcu, jak wskazywał Marek Hłasko, „symetria jest estetyką głupców”.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zdarza się, że labioplastyka nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na stan zdrowia pacjentki. Zabieg ten nie jest polecany:
- kobietom z problemami z krzepliwością krwi,
- paniom w ciąży,
- kobietom cierpiącym na nowotwory lub niektóre choroby ginekologiczne.
Labioplastyki nie wykonuje się również w czasie miesiączki lub innego rodzaju krwawienia dróg rodnych.
Efekty labioplastyki
Efektem zabiegu może być obkurczenie warg sromowych, ich powiększenie lub zmiana kształtu. Wszystko zależy od tego, jakie zalecenia dał lekarz i jakie były potrzeby pacjentki. Zwykle ostateczny rezultat po zabiegu, widoczny jest po czasie od 2 do 4 tygodni, ponieważ w tym czasie może pojawić się opuchlizna pozabiegowa. Ostatecznie efekty można ocenić go dopiero po 6 miesiącach. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że zabiegu nie trzeba powtarzać u zdecydowanej większości pacjentek, chyba że dojdzie do jakiegoś uszkodzenia lub urazu.
Gdzie przeprowadzane są zabiegi labioplastyki?
Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej, dlatego najczęściej przeprowadzana jest w specjalistycznych klinikach medycyny estetycznej, a znacznie rzadziej w szpitalach. Warto zaznaczyć, że wszystkie zabiegi z ginekologii estetycznej nie są refundowane przez NFZ, co oznacza konieczność samodzielnego pokrycia kosztów zabiegu.
Jego koszty wynoszą od 7 do 22 tysięcy złotych. Najniższą cenę ma plastyka warg sromowych większych, zdecydowanie więcej trzeba zapłacić za plastykę warg mniejszych. Najwyższy koszt wiąże się z wtórną labioplastyką, czyli kolejnym zabiegiem. Konsultacje przed zabiegiem w znacznej większości klinik wliczone są w cenę, jednak wymagane są również różne badania z krwi, za które wymagana jest dodatkowa opłata.
Około tygodnia przed planowanym zabiegiem konieczne jest odstawienie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Dodatkowo należy wykonać cały pakiet badań krwi, w tym grupę krwi, morfologię, wskaźniki krzepnięcia krwi, poziom elektrolitów, a także próby wątrobowe. Czasami wymagane jest także szczepienie przeciw WZW B.
Tuż przed zabiegiem mierzone jest ciśnienie krwi, puls i saturacja. Zdarza się, że nerwy lub nieleczone nadciśnienie powodują podwyższone ciśnienie krwi. W takim przypadku możliwe jest podanie pacjentce leków uspokajających lub zmniejszających ciśnienie, zarówno w tabletce, jak i w kroplówce (w przypadku zabiegów ze znieczuleniem ogólnym). W skrajnych sytuacjach z powodu zbyt wysokiego ciśnienia zabieg może zostać odwołany.
Jak wygląda zabieg labioplastyki?
Obecnie labioplastykę najczęściej wykonuje się za pomocą nowoczesnego sprzętu, np. lasera. Dzięki temu zabieg jest małoinwazyjny i nie powoduje zbyt wielu skutków ubocznych. Laserowa labioplastyka nie powoduje krwawienia i nie wymaga hospitalizacji. Czasami przeprowadza się ją jednak chirurgicznie, a to wiąże się z koniecznością dłuższej rekonwalescencji i odpoczynku.
Labioplastyka laserowa nie wymaga narkozy, wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Zwykle czas jego trwania to od 50 do 120 minut, w zależności od wymaganych działań. Najczęściej pacjentka może zostać wypisana do domu nawet tego samego dnia, a cała procedura może zajmować nie więcej niż kilka godzin.
Zalecenia po labioplastyce
Po zabiegu labioplastyki nie należy golić miejsc intymnych, a także zachować abstynencję seksualną przez okres do 6 tygodni. Dodatkowo warto nosić przewiewną bieliznę i unikać długich, gorących kąpieli. Po zabiegu należy również unikać uprawiania sportów. Proces gojenia po labioplastyce chirurgicznej to najczęściej czas od 10 do 21 dni, jednak możliwym powikłaniem jest utrzymywanie się opuchlizny przez okres do nawet 6 tygodni. Jeśli po zabiegu kobiecie towarzyszy ból lub stan zapalny lekarz może zalecić także przyjmowanie leków przeciwbólowych czy antybiotyków.
Bibliografia:
- https://www.termedia.pl/Aesthetic-surgery-a-new-trend-in-sexology,4,15564,1,1.html [dostęp: 19.03.2023].
- https://journals.lww.com/plasreconsurg/Fulltext/2017/04000/Why_Women_Request_Labiaplasty.16.aspx/ [dostęp: 19.03.2023].
- https://www.cambridge.org/core/journals/psychological-medicine/article/psychological-characteristics-and-motivation-of-women-seeking-labiaplasty/350027B1EBCB5050A0CEFA57FAF2C38F [dostęp: 19.03.2023].
- https://www.nature.com/articles/nrurol.2018.1 [dostęp: 19.03.2023].
- https://journals.lww.com/plasreconsurg/Fulltext/2015/03000/Vaginal_Labiaplasty__Current_Practices_and_a.27.aspx [dostęp: 19.03.2023].
- https://academic.oup.com/asj/article-abstract/35/6/689/2589182 [dostęp: 19.03.2023].
Polecamy
Nastolatki z pokolenia Z ostrzegają się przed ginekologami. Na znanylekarz.pl niektórym z nich zostawiają opinię „rzułty”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
się ten artykuł?