Lamblioza – przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać lambliozę?
Lamblioza to jedna z częstszych chorób pasożytniczych występujących u ludzi. Nieleczona może być przyczyną ostrych biegunek oraz zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Z artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny lambliozy, czy jest ona niebezpieczna i w jaki sposób przebiega leczenie.
Lamblioza – co to za choroba?
Lamblioza (in. giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia. Po raz pierwszy została zidentyfikowana w drugiej połowie XVII w. Choć występuje głównie w krajach rozwijających się (szacuje się, że na lambliozę może chorować tam nawet co trzecia osoba), w krajach rozwiniętych dotyka od 2% do 5% populacji. W Polsce na giardiozę zapada średnio 3 tysiące osób rocznie, choć najprawdopodobniej są to dane mocno zaniżone, ponieważ odnoszą się jedynie do pełnoobjawowej postaci choroby.
W jaki sposób dochodzi do zarażenia pasożytem Giardia lamblia?
Do zachorowania na lambliozę dochodzi na drodze oralno-fekalnej, poprzez spożycie wody lub pokarmu zanieczyszczonego cystami (zakaźnymi formami). Okazuje się, że pasożyty z rodziny Giardia lamblia są bardzo zaraźliwe dla człowieka – wystarczy mniej niż 10 cyst, aby wywołać objawy chorobowe. Lambliozy nie należy utożsamiać jedynie z pobytami w rejonach tropikalnych. Spożycie nieumytych warzyw i owoców czy korzystanie z cudzych przyborów toaletowych również może prowadzić do zakażenia.
Ze względu na wektor zakażenia, na giardiozę narażone są przede wszystkim dzieci w żłobkach i przedszkolach, u których nie są jeszcze w pełni wykształcone właściwe nawyki higieniczne. Chorują również na nią osoby dorosłe, zwłaszcza te uprawiające seks oralno-analny. Warto pamiętać, że cysty pasożyta Giardia lamblia są odporne na działanie czynników środowiskowych. W niskich temperaturach i przy wysokiej wilgotności powietrza mogą przeżyć nawet kilka miesięcy.
Jakie są objawy lambliozy?
Zarażenie się lambliozą może przebiegać na jeden z trzech sposobów:
- całkowicie bezobjawowo;
- jako ostra lub podostra niezapalna biegunka;
- przewlekła biegunka, której dodatkowo mogą towarzyszyć niedożywienie oraz utrata masy ciała, a także nudności i wymioty.
Do rzadkich objawów giardiozy zalicza się:
- zapalenie błony maziowej stawów;
- wysypkę;
- świąd skóry;
- zapalenie błony naczyniowej oka;
- alergie pokarmowe;
- luźne stolce;
- bóle brzucha;
- wzdęcia i gazy.
Jeżeli biegunka przybiera postać przewlekłą, dodatkowo u chorego może pojawić się niedożywienie oraz deficyty, zwłaszcza w zakresie poziomu laktazy, witaminy A, kwasu foliowego oraz witaminy B12. W przypadku dzieci mogą wystąpić objawy neurologiczne lambliozy w postaci zaburzeń funkcji poznawczych, a także zahamowanie wzrostu spowodowane niedostatkiem substancji odżywczych.
Najlepsze badania na lambliozę
Pasożyta wywołującego lambliozę można stosunkowo łatwo wykryć. Służą do tego badania kałowe, które przeprowadza się w poszukiwaniu cyst. Z uwagi na to, że cysty są wydalane w nieregularnych odstępach czasu, zaleca się przeprowadzenie diagnostyki przynajmniej trzykrotnie, najlepiej w odstępach kilku dni.
Do metod bardziej uciążliwych dla pacjenta zalicza się wykorzystanie sondy dwunastniczej albo badanie histopatologiczne, polegające na pobraniu niewielkiego wycinka tkanki ze ściany dwunastnicy. Przeprowadza się je głównie w przypadku, kiedy objawy typowe dla lambliozy utrzymują się przez dłuższy czas, a jednocześnie w kale nie zidentyfikowano pasożytów. Rosnącą popularnością cieszą się też testy molekularne:
- immunofluorescencyjny test ELISA – poszukuje się antygenu ściany cysty;
- immunenzymatyczny test EIA – poszukuje się antygenu kałowego.
Jak wygląda leczenie lambliozy?
Lamblioza rzadko ma przebieg samoograniczający się, z reguły wymaga leczenia. W tym celu stosuje się kilka grup leków o zróżnicowanej skuteczności. Są to:
- metronidazol;
- trinidazol;
- albendazol;
- furazolidon;
- paramomycyna;
- nitazoksanid;
- kwinakryna.
Lekiem z wyboru jest zwykle metronidazol lub inne leki z grupy 5-nitroimidazoli. Z kolei po kwinakrynę sięga się rzadko z uwagi na silne efekty uboczne. Skuteczność wymienionych związków waha się od ponad 40% do 100%, przy czym schemat dawkowania u dzieci i dorosłych w każdym przypadku powinien być określony przez lekarza.
Do czego prowadzi nieleczona lamblioza?
Nieleczona lamblioza może prowadzić do ciężkich niedoborów witamin i minerałów w organizmie, a w konsekwencji do rozwoju wielu chorób. U chorych pojawiają się objawy anemii, zespół jelita drażliwego, a w skrajnych przypadkach lipodystrofia jelitowa (tzw. choroba Whipple’a), czyli bakteryjna infekcja wieloukładowa.
Czy lamblioza u dzieci może być niebezpieczna?
Zakażenie pasożytami Giardia lamblia jest szczególnie niebezpieczne u niemowląt i małych dzieci. Utrzymujące się przez dłuższy czas uporczywe biegunki mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Niezbędna może okazać hospitalizacja pacjenta, aby zapobiec poważnym powikłaniom.
Bibliografia:
- Fink M. Y., Shapiro D., Singer S. M., Giardia lamblia: Laboratory Maintenance, Lifecycle Induction, and Infection of Murine Models, Current Protocols in Microbiology 2020, 57(1):e102.
- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Instytut Badawczy – Informacja o zachorowaniach na giardiozę. Przewodnik.
- Wiercińska-Drapało A., Giardioza — obraz kliniczny, rozpoznawanie i leczenie; Gastroenterologia Kliniczna 2010, tom 2, nr 3.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Colin Farrell zebrał 2,5 mln zł dla cierpiących na rzadką i nieuleczalną chorobę. Sam pobiegnie w charytatywnym maratonie
Zarabiali na noworodkach. 12 dzieci zmarło. Te, które przeżyły, mają poważne problemy zdrowotne
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
się ten artykuł?