Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują
Najnowsze badanie amerykańskich naukowców nie przynosi dobrych wieści dla fanek manicure hybrydowego lub żelowego. Jak wykazano w najnowszym badaniu, lampa UV może powodować uszkodzenia skóry oraz mutacje związane z rakiem skóry.
Lampa UV uszkadza skórę dłoni
Badacze z Uniwersytety Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu w USA dowiedli, że lampy UV wykorzystywanie do utwardzania żelowego lub hybrydowego manicure mogą uszkadzać skórę. Jak wskazali, lampy te działają na dłonie jak łóżka opalające w solarium. I choć żarówka w urządzeniu do paznokci nie działa tak intensywnie jak te w solarium, to kilka promieni, które emituje, nadal łatwo przenika przez skórę z nieznanymi obecnie rezultatami.
„Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą nikt do tej pory nie badał tych urządzeń i ich wpływu na ludzkie komórki na poziomie molekularnym i komórkowym” – powiedział bioinżynier i główny autor badania Ludmil Alexandrov.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Nature Communications” naukowcy przeanalizowali trzy linie komórkowe: keratynocyty ludzkiej skóry, fibroblasty ludzkie i fibroblasty embrionalne myszy. Umieszczono je w lampie UV na 20-minutowe sesje z godzinną przerwą. Wykazano, że ekspozycja na światło UV przez jedną sesję spowodowała śmierć od 20 do 30 proc. eksponowanych komórek, podczas gdy trzy 20-minutowe sesje równały się śmiercią od 65 do 70 proc. komórek. Pozostałe komórki doznały uszkodzeń DNA i mutacji związanych z rakiem skóry.
„Przyjrzeliśmy się pacjentom z rakiem skóry i zauważyliśmy u nich dokładnie te same wzorce mutacji, które zaobserwowano w napromieniowanych komórkach” – tłumaczył Aleksandrow.
Współautorka badania zrezygnowała z manicure hybrydowego
Autorzy badania wskazują, że potrzebne są dalsze badania w celu określenia długoterminowego wpływu lamp UV na skórę. Nie wiadomo również, jaki konkretnie czas ekspozycji na UV powoduje realne zagrożenie. W eksperymencie wykorzystano także ekstremalne narażenie UV na skórę, a pojedynczy manicure eksponuje dłonie na światło UV przez ok. 10-15 minut. Wyniki jednak były tak szokujące dla samych naukowców, że współautorka badania Maria Zhivagui zrezygnowała z wykonywania regularnego manicure hybrydowego.
„Kiedy zobaczyłam, że promieniowanie lamp UV powoduje śmierć komórek i że nawet po jednej 20-minutowej sesji zachodzą w nich mutacje, byłam zaskoczona (…) Uznałam to za bardzo niepokojące i postanowiłam przestać ich używać” – skomentowała.
Autorzy badania dodali, że ustalenie, czy ich obawy spowodują wycofanie obecnych lamp UV z użycia, może zająć lata.
Źródło: M. Zhivagui, A. Hoda, N. Valenzuela et al., DNA damage and somatic mutations in mammalian cells after irradiation with a nail polish dryer, Nature Communications 14, 276 (2023)
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
się ten artykuł?