Przejdź do treści

Laparoskopia jajnika – co to jest i kiedy się ją wykonuje?

Laparoskopia jajnika – co to jest i kiedy się ją wykonuje?
Laparoskopia jajnika – co to jest i kiedy się ją wykonuje? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Laparoskopia jajnika to metoda, która otwiera nowe możliwości w leczeniu schorzeń ginekologicznych.  Zabieg ten minimalizuje konieczność ingerencji w ciało, a co za tym idzie – ogranicza dyskomfort pacjentek i skraca czas potrzebny na powrót do pełni zdrowia. W dzisiejszym artykule przedstawię, co powinnaś wiedzieć o laparoskopii jajnika. Zapraszam do lektury! 

Wskazania do laparoskopii jajnika

Laparoskopia jajnika jest mało inwazyjnym zabiegiem o szerokim spektrum zastosowań, kluczowym w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń ginekologicznych. Decyzja o przeprowadzeniu tej procedury często wynika z potrzeby dokładnego zbadania i potencjalnego leczenia stanów wywierających negatywny wpływ na zdrowie i płodność kobiety. Wśród nich można wymienić następujące patologie: 

  • torbiele jajników to jedno z najczęstszych wskazań do laparoskopii. Zabieg pozwala na usunięcie torbieli przy minimalnym ryzyku uszkodzenia jajnika i z zachowaniem jego funkcji, 
  • endometrioza często rozwija się na jajnikach. Diagnostykę i usunięcie jej ognisk wykonuje się drogą laparoskopii, 
  • niepłodność – laparoskopia umożliwia lekarzom ocenę stanu jajowodów i jajników oraz wykrycie patologii mogących powodować problemy z zajściem w ciążę, 
  • choroby zapalne miednicy mogą wpływać na zdrowie reprodukcyjne. Zabieg pozwala na identyfikację i leczenie infekcji lub stanów zapalnych w obrębie narządów miednicy mniejszej, 
  • podejrzenie nowotworu – laparoskopia umożliwia pobranie próbek tkanki (biopsję) do dalszych badań, w celu dokładnego diagnozowania i planowania leczenia raka jajnika lub innych zmian nowotworowych w obrębie miednicy.

Co to jest laparoskopia torbieli jajnika? 

Laparoskopia torbieli jajnika to nowoczesna technika operacyjna, pozwalająca na dokładną diagnozę i leczenie zmian bez potrzeby otwierania jamy brzusznej. Procedura ta wykonywana jest przez małe nacięcia, przez które wprowadza się kamerę i specjalistyczne narzędzia. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne usunięcie torbieli przy minimalnym uszkodzeniu otaczających tkanek. 

Zabieg jest zalecany, gdy torbiele są duże, powodują ból lub istnieje podejrzenie ich złośliwości. Laparoskopia oferuje szybką rekonwalescencję – powrót do domu jest zwykle możliwy już następnego dnia po operacji. Co więcej, zabieg minimalizuje ryzyko powstania blizn i zrostów, gwarantując kobietom nie tylko szybszy powrót do zdrowia, ale i poprawę jakości życia.

ból brzucha

Jak wygląda rekonwalescencja po laparoskopii jajnika? 

Brzuch po laparoskopii jajnika 

Bezpośrednio po operacji mogą wystąpić obrzęki i siniaki, które są normalną reakcją organizmu na interwencję chirurgiczną w powłoki brzuszne. Niewielkie nacięcia potrzebne do przeprowadzenia zabiegu szybko się goją, pozostawiając po sobie minimalne blizny. W celu zmniejszenia dyskomfortu i przyspieszenia procesu gojenia przestrzegaj zaleceń lekarza dotyczących wymiany opatrunku.  

W pierwszych dniach po operacji unikaj intensywnego wysiłku i ponoszenia ciężkich przedmiotów. Pamiętaj o delikatnej aktywności, np. spokojnych krótkich spacerach, które pomagają zapobiegać powikłaniom (zakrzepy krwi). W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak silny ból, gorączka, ocieplenie rany czy sączenie z miejsca nacięć, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. 

Współżycie po laparoskopii jajnika 

Ważne jest, aby przed wznowieniem aktywności seksualnej dać ciału czas na pełne wyzdrowienie. Zazwyczaj zaleca się wstrzymanie się od współżycia przez około 4. do 6. tygodni po zabiegu. Podobny okres przerwy zachowaj przed powrotem do ćwiczeń fizycznych. Zielone światło otrzymasz od lekarza po odbyciu wizyty kontrolnej. 

Jajniki, czyli źródło hormonów kobiecych. Jak są zbudowane?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie

Bibliografia: 

  1. Alobaid A., Memon A., Alobaid S., Aldakhil L., Laparoscopic management of huge ovarian cysts, Obstetrics and Gynecology International 2013. 
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/24427-ovarian-cystectomy [dostęp 09.04.2024]. 
  3. Jiang L., Zhao X., Han Y., Liu K., Meng X., Giant Ovarian Cyst Treated by Single-Port Laparoscopic Surgery: A Case Series, Frontiers in Oncology 2021, 9:11:796330. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?