Lapisowanie zęba – co to jest? Zalety, wady, cena
Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Nie jest to jednak prawda. Warunkują one zdrowie całej szczęki, a i wpływają na przyszłą kondycję zębów stałych. Dlatego zdecydowanie nie warto czekać, aż chore zęby wypadną. Jeśli zostały np. objęte próchnicą, lepiej zastosować lapisowanie, które hamuje jej rozwój, a co za tym idzie – zbyt wczesną utratę zębów.
Lapisowanie – co to jest?
Co to jest lapisowanie zębów? To zabieg określany też mianem „impregnacji zębów” stosowany u dzieci z bardzo zaawansowaną próchnicą. Polega on na zaaplikowaniu na zęby mleczne specjalnego preparatu zawierającego azotan srebra, który wyróżnia się działaniem bakteriobójczym. Dzięki niemu zęby mleczne zostają utwardzone, a rozwój próchnicy – zatrzymany. To sprawia z kolei, że kiedy pojawia się uzębienie stałe, próchnica go nie atakuje. Warto zaznaczyć, że lapisowanie zęba nie likwiduje zmian powstałych w wyniku próchnicy, ale hamuje jej rozprzestrzenianie się.
Zalety lapisowania zębów
Lapisowanie zębów u dzieci to zabieg, który można przeprowadzać już od najmłodszych lat. Pozwala on dłużej zachowywać zęby mleczne, co jest o tyle istotne, że ich zbyt wczesna utrata wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami, np. wadami zgryzu, wadami wymowy czy też problemami związanymi z rozwojem stawów skroniowo-żuchwowych. Co więcej, zabieg przebiega szybko i bezboleśnie.
Wady lapisowania zębów mlecznych
Jakie wady ma lapisowanie mleczaków? Przede wszystkim zęby zostają w trakcie tego zabiegu zabarwione na czarno (mowa tu jedynie o uzębieniu objętym próchnicą). Alternatywą dla tej formy lapisowania jest tzw. lapisowanie bezbarwne. Wówczas wykorzystuje się inny środek impregnujący (np. chlorek cynku), który nie zmienia koloru zębów, jednak nie jest on tak efektywny jak azotan srebra.
Co zamiast lapisowania?
Dziś coraz częściej odchodzi się od lapisowania. Stomatolodzy proponują w przypadku próchnicy klasyczne wypełnianie ubytków lub głęboką fluoryzację, która wiąże się z długotrwałym, przeciwpróchnicowym działaniem. Można ją zastosować jednak tylko wtedy, gdy nie pojawiły się jeszcze duże ogniwa próchnicze.
Lakowanie a lapisowanie
Czym różni się lakowanie od lapisowania? Lakowanie to zabieg przeprowadzany w przypadku zębów zdrowych, które pokrywa się specjalną koszulką. Jej zadaniem jest ochrona przed próchnicą. W zastosowanym laku znajduje się także fluor, który dodatkowo wzmacnia zęby. Lakowanie można przeprowadzić na zębach trzonowych (stałych i mlecznych) oraz przedtrzonowych (kiedy tylko się wyrzną). Lapisowanie można przeprowadzić z kolei na wszystkich zębach.
Lapisowanie zębów – cena
ile kosztuje lapisowanie zębów mlecznych? Cena lapisowania zębów w gabinetach prywatnych kształtuje się na poziomie od 40 do 200 zł. Koszt zależy m.in. od liczby zębów poddawanych zabiegowi. Znaczenie ma tu również renoma gabinetu oraz wielkość miasta. Lapisowanie refundowane jest jednak również przez NFZ, dlatego można na taki zabieg zgłosić się bezpłatnie. Wiąże się to jednak z tym, że dłużej trzeba oczekiwać na termin wizyty.
Bibliografia:
- Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Warszawa 2015, s. 303-305.
- Korporowicz E., Jasiński P., Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, Nowa Stomatologia 2013, (4).
- Olczak-Kowalczyk D., Wagner L., Zapobieganie i leczenie choroby próchnicowej u dzieci, Warszawa 2013.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?