Latem częściej sięgasz po kieliszek prosecco? „Przyczynia się to do nadwrażliwości, rozpuszczania szkliwa, a potem jego ścierania” – ostrzega stomatolożka
„Oczywiście nie tylko ono, bo wszystkie wina, a także kwaśne i słodzone napoje gazowane. Wszystkie bardzo negatywnie wpływają na twardość naszego szkliwa” – wyjaśnia stomatolożka Anna Kuśnierczak. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako „Stomatolog Dobra Rada” tłumaczy, jakie wakacyjne nawyki szczególnie szkodzą zębom.
„Wakacje to taki czas, kiedy luzujemy wymagania”
Szacuje się, że w Polsce nawet 90 proc. nastolatków i 70 proc. dorosłych osób ma próchnicę, która jest obecnie najpowszechniejszym problemem stomatologicznym. Wiele osób nie tylko omija wizyty kontrolne u dentysty. Jak alarmowała ostatnio stomatolożka Marta Bik-Tavares, prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów a 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki. W prowadzeniu odpowiedniej higieny jamy ustnej nie pomaga także wakacyjny okres, kiedy częściej sobie odpuszczamy. Uwagę na to zwróciła na swoim profilu na Instagramie stomatolożka Anna Kuśnierczak.
„Wakacje to taki czas gdzie wiele rzeczy sobie odpuszczamy czy luzujemy wymagania. Trochę się rozleniwiamy, ale i więcej podróżujemy. Wszystko to może mieć wpływ na naszą rutynę związaną z higieną jamy ustnej” – napisała.
Specjalistka znana w mediach społecznościowych jako „Stomatolog Dobra Rada” wyjaśniła, że w trakcie letnich dni przede wszystkim zmieniają się nam nawyki żywieniowe, ale nie tylko. Ekspertka zaznaczyła, że warto w tym czasie zrobić sobie mały rachunek sumienia i zastanowić się, co wpływa na nieodpowiednią higienę jamy ustnej.
Wakacyjne nawyki szkodliwe dla zębów
Kuśnierczak wymieniła, co w szczególności psuje zęby:
Wakacyjne nawyki szkodliwe dla zębów:
Świeże owoce
Latem dostęp do pysznych i sezonowych owoców jest ogromny. Oczywiście owoce są bardzo zdrowe i absolutnie nie próbuję powiedzieć, że nie należy ich jeść. Natomiast wiele z nich ma ma kwaśne pH, które wpływa na erozję szkliwa. Wraz z nią osłabia barierę obronną przed wnikaniem i rozwojem bakterii powodujących próchnicę. Dlatego trzeba to mieć na uwadze.
Biesiadowanie
Lato to okazja na biesiadowanie, bardzo często przy obficie zastawionym stole. Takie długie jedzenie i co chwilę dojadanie nawet małych porcji jedzenia nie daje szans na prawidłowe zadziałanie buforu w ślinie a tym samym przywrócenia równowagi kwasowo zasadowej w jamie ustnej. To naraża nas na szybszy rozwój próchnicy, powstawanie osadów czy kamienia.
Prosecco
Oczywiście nie tylko ono, bo wszystkie wina, a także kwaśne i słodzone napoje gazowane. Wszystkie bardzo negatywnie wpływają na twardość naszego szkliwa. Wiadomo, że latem chętnie sięgamy po tego typu trunki, jednak uwaga! Ich picie przyczynia się do nadwrażliwości, rozpuszczania szkliwa, a potem jego ścierania. Także powstania osadów i przebarwień zębów, co mocno pogarsza wygląd naszych zębów.
Słodkości
Lody, drożdżówki, ciasta, cukierki, żelki, gofry i inne wakacyjne pyszności. Są na każdym kroku. Pewnym jest, że w czasie wakacji mocno rośnie podaż węglowodanów w naszej diecie. Cukry to to, co „karmi” bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy w naszych zębach. Szczególnie dotyczy to dzieci i młodzieży, gdyż ich szkliwo nie jest jeszcze tak odporne.
Stomatolożka dodała, że częste podróżowanie także zaburza odpowiednią higienę jamy ustnej. Jak wymieniła, wpływ na to ma m.in. zmiana stref czasowych, czy możliwości skorzystania w danym momencie z potrzebnych przyborów do higieny.
Stomatolog Dobra Rada
Za profilem „Stomatolog Dobra Rada” stoi Anna Kuśnierczak, która jest stomatolożką i lekarką medycyny estetycznej. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą. Jej profil na Instagramie obserwuje 27 tys. osób.
RozwińPolecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?