Przejdź do treści

Leczenie cukrzycy bez insuliny jest możliwe? Przełomowe odkrycie naukowców

Lekarka bada cukier u pacjentki
Chińscy naukowcy w leczeniu chorego na cukrzycę typu 2 wykorzystali komórki macierzyste/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

To przełom w leczeniu cukrzycy. Chińskim naukowcom udało się wyleczyć 59-letniego pacjenta za pomocą innowacyjnej terapii komórkowej. Mężczyzna chorujący na cukrzycę typu 2 dzięki zabiegowi nie musi przyjmować insuliny oraz całkowicie zaprzestał spożywania leków doustnych.

Innowacyjne leczenie cukrzycy

Pionierskie odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie „Cell Discovery”. Jest efektem współpracy trzech instytucji z siedzibą w Szanghaju – szpitala Changzheng, Centrum Doskonałości w Molekularnej Nauki o Komórkach Chińskiej Akademii Nauk i szpitala Renji. Badaczom udało się wyleczyć 59-latka, który od 25 lat chorował na cukrzycę typu 2. Mężczyzna utracił niemal wszystkie funkcje komórek trzustki produkujących insulinę i był obarczony poważnym ryzykiem powikłań. By nie zapaść w śpiączkę cukrzycową, codziennie przyjmował wiele zastrzyków insuliny. W 2021 r. przeszedł jednak przełomową operację przeszczepu komórek. Po 11 tygodniach od zabiegu nie potrzebował przyjmować insuliny, a w 2022 r. całkowicie zaprzestał spożywania leków doustnych. Obecnie pacjent nie przyjmuje insuliny od 33 miesięcy.

W leczeniu wykorzystano komórki macierzyste, które mają niesamowitą możliwość stworzenia innych wyspecjalizowanych komórek organizmu. Po wieloletnich badaniach naukowcom udało się przekształcić je w komórki wysp trzustkowych i wprowadzić do organizmu pacjenta.

„Nasza technologia dojrzała i przesunęła granice w dziedzinie medycyny regeneracyjnej w leczeniu cukrzycy” — powiedział dr Yin Hao, jeden z głównych badaczy.

Kobieta i mężczyzna

Leczenie cukrzycy

Obecnie nie ma możliwości wyleczenia cukrzycy. Cukrzyca typu 2 wiąże się z koniecznością zmiany trybu życia na zdrowszy. Ponadto konieczne jest stosowanie leków na cukrzycę, a niekiedy także insuliny. W przypadku cukrzycy typu 2 leczenie farmakologiczne sprowadza się do stosowania leków hipoglikemizujących, czyli normalizujących poziom glukozy we krwi. Gdy glikemia przekracza 300 mg/dl, a zatem farmakoterapia nie przynosi pożądanych efektów – wówczas konieczne jest włączenie do leczenia iniekcji insuliny. Zazwyczaj ma to miejsce po kilku – kilkunastu latach trwania choroby, gdy dochodzi do wyczerpania czynności wydzielniczych trzustki i spadku poziomu insuliny we krwi.

Chiny, z największą liczbą chorych na cukrzycę na świecie, borykają się ze znacznymi obciążeniami w zakresie opieki zdrowotnej. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej w kraju tym na cukrzycę choruje 140 mln osób. 40 mln pacjentów codziennie musi przyjmować zastrzyki z insuliną. Odkrycie chińskich naukowców daje chorym nadzieję na przywrócenie zdolności organizmu do naturalnej regulacji poziomu cukru we krwi. By terapia stała się powszechna, potrzebne są kolejne testy i badania na większej liczbie pacjentów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, problem cukrzycy dotyczy prawie pół miliarda osób. W Polsce choruje około 3 miliony osób. W 2030 roku ta choroba ma być siódmą co do częstości przyczyną śmierci na świecie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?