Przejdź do treści

Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia

Kobieta i mężczyzna przytulają się
Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia/ Pexels, fot. Anete Lusina
Podoba Ci
się ten artykuł?

1,2 mln par w Polsce, które borykają się z niepłodnością, zostanie bez rządowego wsparcia. W latach 2015-2020 poprawa zdrowia prokreacyjnego była jednym z celów Narodowego Programu Zdrowia. Nacisk kładziono na zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. W celach na lata 2021-2025 tego punktu zabrakło.

Cele Narodowego Programu Zdrowia

Główne założenia NPZ to zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu, poprawa jakości życia związana ze zdrowiem oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu Polek i Polaków.  Wobec tego w latach 2015-2020 na liście celów NPZ znalazły się:

  1. Poprawa sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa;
  2. Profilaktyka uzależnień;
  3. Promocja zdrowia psychicznego;
  4. Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne;
  5. Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się;
  6. Poprawa zdrowia prokreacyjnego.

W najnowszym rozporządzeniu NPZ na następne pięć lat ostatni punkt został usunięty. Decyzja ta nie została w żaden sposób umotywowana.

Laboratorium in vitro INVICTA - dr n. med. Joanna Liss

Sprzeciw medyków

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) wydały oświadczenie, przeciwstawiając się wykreśleniu poprawy zdrowia prokreacyjnego z celów NPZ na lata 2021-2025.

„Zdrowie prokreacyjne jest niezwykle ważne i rzutuje na zdrowie i funkcjonowanie całego społeczeństwa, dlatego Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników stoją na stanowisku, iż cel 6. „Poprawa zdrowia prokreacyjnego” powinien zostać przywrócony do treści NPZ, a zadania służące do realizacji tego celu na nowo określone i wdrożone w latach 2021-2025” – podkreślają eksperci w swoim oświadczeniu.

Zdaniem medyków wobec złej sytuacji demograficznej i starzenia się społeczeństwa, ochrona zdrowia prokreacyjnego powinna stać się jednym z największych wyzwań na lata 2021–2025. Obecnie leczenie niepłodności w Polsce już jest trudne oraz wymaga sporych nakładów finansowych i czasowych. Teraz stanie się jeszcze bardziej niedostępne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?