Lek. Joanna Adamiak: załamanie nerwowe jest naturalną reakcją organizmu na przeciążenie i jest poniekąd reakcją obronną
„W stresie myślimy i spostrzegamy „tunelowo”, skupiając się na problemie, nie widząc wkoło pozytywów, i tak nakręcamy pętlę” – wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie lek. Joanna Adamiak. Jakie objawy daje kryzys nerwowy i co dzieje się z naszym organizmem, kiedy się stresujemy?
Czym jest załamanie nerwowe?
Załamanie nerwowe może pojawić się u osób w każdym wieku i na każdym etapie życia. Najczęściej związane jest z tragicznymi lub trudnymi emocjonalnie wydarzeniami. Dla każdego może to być coś innego, jednak można wymienić tu np. śmierć bliskiej osoby, konflikt w rodzinie czy trudną sytuację finansową.
Załamanie nerwowe nie jest fachowym terminem medycznym, ma natomiast odzwierciedlenie w samopoczuciu psycho-fizycznym. Każdy z nas inaczej może je doświadczać. Załamanie nerwowe jest naturalną reakcją organizmu na przeciążenie i jest poniekąd reakcją obronną organizmu – wyjaśnia Adamiak.
Na czym polega załamanie nerwowe, nazywane też kryzysem psychicznym czy załamaniem rozwojowym? To ostre zaburzenie homeostazy, czyli równowagi psychicznej organizmu, które następuje w odpowiedzi na traumatyczne wydarzenia.
Wielu spośród badaczy śmie twierdzić, że mózg specjalnie wywołuje załamanie nerwowe w celu ” (…) przetrwania eskalacji stresu do poziomu, na którym mogłyby wystąpić trwałe uszkodzenia”
W stresie myślimy i spostrzegamy „tunelowo”, skupiając się na problemie, nie widząc wkoło pozytywów… i tak nakręcamy pętlę… – tłumaczy ekspertka.
Objawy załamania nerwowego
Kryzys psychiczny sprawia, że człowiek czuje się wyniszczony psychicznie, brakuje mu sił do stawiania czoła codziennym sytuacjom, nie radzi sobie z błahymi problemami i może odczuwać stany lękowe. Pierwsze objawy mogą także zostać niezauważone. Początkowo chory nie odczuwa satysfakcji z pracy, odkłada wykonywanie zadań na później i wykazuje mniejszą aktywność. Z czasem wycofuje się z życia społecznego i rezygnuje z kontaktów z przyjaciółmi. Pojawia się u niego poczucie braku sensu, niepohamowane i nagłe wybuchy płaczu, agresji i lęku.
Objawy psychiczne mogą również odbić się na zdrowiu fizycznym i powodować:
- zawroty i bóle głowy,
- pocenie się,
- spadek masy ciała,
- duszności,
- migreny,
- ogólne osłabienie organizmu,
- problemy trawienne, nudności i wymioty.
Osoby z załamaniem nerwowym także gorzej śpią, mają problemy z zasypaniem lub często budzą się w nocy. Występuje u nich również utrudniona komunikacja werbalna i potrzeba przebywania w samotności, najlepiej w izolacji, w zaciszu własnych czterech ścian. Objawom tym może towarzyszyć zaburzenie postrzegania przestrzeni i czasu.
W jaki sposób stres działa na organizm?
Lekarka wyjaśnia, że stres działa na układ nerwowy w taki sposób, że nawet małe rzeczy mogą eskalować problem.
Układ nerwowy w stresie jest jak cięciwa: „w ciągłej gotowości, zdolny zareagować na najlżejszy bodziec”.
Stresory ograniczają możliwość działania, wywołują zmęczenie, obniżony nastrój, lęk, zaburzenia, snu, apetytu, czasami psychozy – wyjaśnia Adamiak.
Jak zaznacza jednak specjalistka, nie każdy stres obezwładnia. Stres jest naturalną reakcją organizmu na trudności lub zagrożenia i bywa pomocny.
Z reguły jesteśmy w stanie go opanować, bo dysponujemy takimi mechanizmami obronnymi, które pozwalają nam w odpowiedni sposób zrównoważyć reakcje stresowe.
Podczas stresu wydziela się kortyzol – tzw. hormon stresu, natomiast jego wydzielanie jest czynnikiem spustowym dla uruchomienia przywspółczulnego układu autonomicznego, pędzącego „na ratunek”. Jeśli jednak stres przeciąga się w czasie, właściwości kompensacyjnego układu przywspółczulnego słabną i nie dają sobie rady, co skutkuje pojawianiem się „załamania nerwowego” – tłumaczy ekspertka.
Jelita to nasz drugi mózg
Warto również pamiętać, że dieta ma duży wpływ na to, jak nasz organizm poradzi sobie ze stresem. To właśnie jelita i sygnały, jakie nam wysyłają, działają na mózg. Co się dzieje z tym narządem, kiedy się stresujemy?
Jelita dostarczają mózgowi wiele energii, aby radził sobie ze stresem. Podczas, gdy mózg zmaga się ze stresującym problemem, pożycza energię z jelit dzięki nerwom układu współczulnego. Układ ten w stresie oszczędza energię w jelitach, skupiając się na pomocy mózgowi, co skutkuje m.in. zaburzeniem czynności jelit, które długoterminowo użyczając energii mózgowi same przestają sprawnie działać. Stąd wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zmęczenie, wyczerpanie – wyjaśnia lekarka.
Joanna Adamiak
Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje niemal 5 tys. osób. Psychiatra dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Gal Gadot ujawnia, że po porodzie przeszła pilną operację mózgu. „W jednej chwili doświadczyłam, jak kruche może być życie”
Aleksandra Mirosław o zaburzeniach psychicznych: „Pojawiły się u mnie stany lękowe, z którymi zmagam się do dziś”
Dostali w pracy ankietę z pytaniem o poziom stresu. Najbardziej zestresowanym wysłano wypowiedzenia
się ten artykuł?