Przejdź do treści

Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolejny lek przestaje być dostępny w sprzedaży. Chodzi o Atenolol (25 i 50), który przyjmowało wielu pacjentów, m.in. chorych na nadciśnienie tętnicze. Co istotne, był to jedyny lek na rynku zawierający substancję czynną atenolol, na próżno więc szukać jego zamienników. 

Problem dla wielu pacjentów

„Zgodnie z informacją od producenta sprzedaż leku Atenolol Sanofi 25 oraz  Atenolol Sanofi 50 została zakończona w marcu br. Aktualnie wyczerpał się już zapas leku w hurtowni farmaceutycznej i nie przewiduje się nowych dostaw” – podaje portal gdziepolek.pl.

Atenolol, z substancją czynną atenolol, jest bardzo ważnym lekiem dla wielu pacjentów mających poważne problemy z sercem i układem krążenia. Możliwość leczenia nim straciły osoby z:

Co istotne, był to jedyny lek na rynku zawierający substancję czynną atenolol, na próżno więc szukać jego zamienników. Pocieszeniem dla chorych może być jednak fakt, że w sprzedaży wciąż są preparaty o podobnym działaniu do atenololu, który blokuje receptory beta1-adrenergiczne w sercu.

„Konsultacja z kardiologiem w tej sytuacji jest niezbędna, ponieważ zmiana leczenia obejmie zamianę substancji czynnej”  – podkreśla gdziepolek.pl.

Naukowcy przebadali płytkę nazębną kobiet i odkryli.... nietypową przyczynę nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze – to powinnaś o nim wiedzieć!

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną współczesnego świata. Zmaga się z nim coraz więcej osób, również tych w młodym wieku. Występuje bez względu na płeć – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Istotą choroby jest występowanie podwyższonego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Zakłada się, że prawidłowe ciśnienie nie powinno być wyższe niż 140/90 mmHg.

Nadciśnienie może mieć różny przebieg, rozwijać się stopniowo przez lata lub pojawiać się nagle. Co istotne, podwyższone parametry ciśnienia mają niekorzystny wpływ na wszystkie narządy organizmu i mogą prowadzić do wielu powikłań. 

U większości chorych ciężko znaleźć konkretną przyczynę wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Wpływ na podwyższone wartości ciśnienia może mieć wiele czynników, między innymi:

  • dziedziczenie,
  • nadwaga, zwłaszcza tzw. otyłość brzuszna,
  • duże spożycie soli i konserwantów w żywności,
  • niezdrowe jedzenie – niewskazana jest dieta bogata w pokarmy tłuste, smażone
  • stres,
  • postępujący wiek i starzenie się organizmu.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?