Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane
Kolejny lek przestaje być dostępny w sprzedaży. Chodzi o Atenolol (25 i 50), który przyjmowało wielu pacjentów, m.in. chorych na nadciśnienie tętnicze. Co istotne, był to jedyny lek na rynku zawierający substancję czynną atenolol, na próżno więc szukać jego zamienników.
Problem dla wielu pacjentów
„Zgodnie z informacją od producenta sprzedaż leku Atenolol Sanofi 25 oraz Atenolol Sanofi 50 została zakończona w marcu br. Aktualnie wyczerpał się już zapas leku w hurtowni farmaceutycznej i nie przewiduje się nowych dostaw” – podaje portal gdziepolek.pl.
Atenolol, z substancją czynną atenolol, jest bardzo ważnym lekiem dla wielu pacjentów mających poważne problemy z sercem i układem krążenia. Możliwość leczenia nim straciły osoby z:
- nadciśnieniem tętniczym,
- dławicą piersiową,
- zaburzeniami rytmu z szybką czynnością serca,
- zawałem mięśnia sercowego.
Co istotne, był to jedyny lek na rynku zawierający substancję czynną atenolol, na próżno więc szukać jego zamienników. Pocieszeniem dla chorych może być jednak fakt, że w sprzedaży wciąż są preparaty o podobnym działaniu do atenololu, który blokuje receptory beta1-adrenergiczne w sercu.
„Konsultacja z kardiologiem w tej sytuacji jest niezbędna, ponieważ zmiana leczenia obejmie zamianę substancji czynnej” – podkreśla gdziepolek.pl.
Nadciśnienie tętnicze – to powinnaś o nim wiedzieć!
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną współczesnego świata. Zmaga się z nim coraz więcej osób, również tych w młodym wieku. Występuje bez względu na płeć – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Istotą choroby jest występowanie podwyższonego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Zakłada się, że prawidłowe ciśnienie nie powinno być wyższe niż 140/90 mmHg.
Nadciśnienie może mieć różny przebieg, rozwijać się stopniowo przez lata lub pojawiać się nagle. Co istotne, podwyższone parametry ciśnienia mają niekorzystny wpływ na wszystkie narządy organizmu i mogą prowadzić do wielu powikłań.
U większości chorych ciężko znaleźć konkretną przyczynę wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Wpływ na podwyższone wartości ciśnienia może mieć wiele czynników, między innymi:
- dziedziczenie,
- nadwaga, zwłaszcza tzw. otyłość brzuszna,
- duże spożycie soli i konserwantów w żywności,
- niezdrowe jedzenie – niewskazana jest dieta bogata w pokarmy tłuste, smażone
- stres,
- postępujący wiek i starzenie się organizmu.
Polecamy
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
Wystarczy dodatkowe pięć minut dziennie, aby obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy: to niezależne od możliwości fizycznych
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Jakie badania na cukrzycę wykonać? Diagnostyka cukrzycy typu 1. i 2.
się ten artykuł?