Przejdź do treści

Lek o działaniu rozszerzającym naczynia wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce

Lek o działaniu rozszerzającym naczynia wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce
Lek o działaniu rozszerzającym naczynia wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu w całym kraju produktu leczniczego o nazwie SERMION (Nicergolinum). Jest to lek o działaniu rozszerzającym naczynia i hamującym agregację płytek krwi, stosowany w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego otępienia. Powód wycofania produktu z rynku jest bardzo poważny. Koniecznie sprawdź jego numer seryjny i zobacz, czy nie masz go w apteczce.

GIF wycofuje z obrotu lek

Dokładna nazwa produktu, który został wycofany z obrotu, to SERMION (Nicergolinum) 30 mg, tabletki powlekane. Komunikat dotyczy leku z numerem serii: EP8908 o terminie ważności: 04.2023. Jego producentem jest koncern Upjohn EESV z Holandii. Powód wycofania produktu z dystrybucji jest bardzo poważny.

„Do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego Upjohn EESV o zasadności wycofania wskazanej wyżej serii produktu leczniczego SERMION z powodu nieprawidłowej daty ważności zawartej w kodzie 2D nadrukowanym na opakowaniu, która jest niezgodna z datą ważności wprowadzoną do Krajowego Systemu Weryfikacji Leków” – wyjaśnia GIF.

Mogło więc dojść do sfałszowania leku – tym bardziej, że z ustaleń producenta wynika, że seria produktu leczniczego nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym.

5 dolegliwości, które niszczą twoje życie seksualne

Realne zagrożenie

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej GIF, sfałszowane leki stwarzają poważne zagrożenie dla pacjentów – z kilku powodów.

„Nie odpowiadają wymaganiom jakościowym ustalonym dla danych produktów leczniczych, zawierają zwykle składniki gorszej jakości, nieodpowiednie ich proporcje, zanieczyszczenia lub inne niedopuszczone substancje czynne o nieznanym bezpieczeństwie stosowania – substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dość często bywa i tak, że ich skład jest zupełnie inny od deklarowanego na opakowaniu” – czytamy na stronie GIF.

Jak dodaje GIF, poważnym problemem jest też dystrybucja produktów leczniczych w miejscach do tego nieuprawnionych, gdzie leki, trafiając do nielegalnego obiegu, tracą swoją pierwotną jakość
w wyniku niewłaściwych warunków ich transportu oraz przechowywania.

„Fałszerstwo może dotyczyć wszystkich leków – zarówno oryginalnych, jak i generycznych (odtwórczych). Na chwilę obecną najczęściej fałszowane są produkty wspomagające odchudzanie, na problemy z erekcją i hormony sterydowe. Chociaż coraz częściej zaczynają pojawiać się leki z innych grup terapeutycznych m.in. produkty lecznicze o działaniu antykoncepcyjnym czy psychotropowym. Istnieje również prawidłowość, że w krajach rozwiniętych częściej podrabiane są leki specjalistyczne oraz drogie” – wskazuje GIF.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?