Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
Lekarka podstawowej opieki zdrowotnej Aleksandra Urban-Preisner, która sama choruje na raka, apeluje o zwracanie uwagi na pozornie błahe objawy. Na swoim profilu na Instagramie wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych i wymagają konsultacji lekarskiej. „Badaj się i nie przegap choroby” – podkreśla ekspertka.
„Nie lekceważ objawów”
„Nie lekceważ objawów! Zgłoś się do lekarza i nie przegap choroby” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie Aleksandra Urban-Preisner. Lekarka podstawowej opieki zdrowotnej na co dzień pracuje w Instytucie Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży i zajmuje się medycyną podróży. Jest także aktywna w sieci, znana jako „Podróżująca doktorka”. Ekspertka w mediach społecznościowych dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pokazuje własną drogę do zdrowia. Lekarka jest obecnie w trakcie leczenia onkologicznego. Z tego powodu postanowiła przybliżyć swoim obserwatorom pięć objawów, na które powinni zwrócić uwagę. Sygnały te z pozoru błahe mogą być pierwszymi oznakami poważnych problemów zdrowotnych.
„Mam dla Was 5 przykładów objawów, które nie muszą znaczyć, że dzieje się coś poważnego, ale niestety mogą, dlatego warto to skonsultować z lekarzem” – wyjaśnia.
Lekarka wymienia, by zgłosić się do lekarza, jeśli odczuwamy:
- uporczywy świąd,
- nocne poty,
- utrzymujący się kaszel,
- szybsze męczenie się,
- ciągle wzdęty brzuch (szczególnie u kobiet).
„Nie lekceważ tych objawów. Badaj się i nie przegap choroby” – podkreśla Urban-Preisner.
Pięć z pozoru błahych objawów – co mogą oznaczać?
Uporczywy świąd
Swędzenie skóry może być czasami niezwiązane z żadnym poważnym schorzeniem, jednak jeśli występuje regularnie i bez wyraźnych przyczyn, warto skonsultować się z lekarzem. Jak wyjaśnia lekarka, uporczywy świąd może być sygnałem problemów z wątrobą, takich jak zaburzenia w drogach żółciowych. Co więcej, może on również sugerować nowotwory krwi, np. chłoniaka.
Nocne poty
Aleksandra Urban-Preisner wyjaśnia, że nocne poty często są kojarzone z okresem okołomenopauzalnym. Mogą one jednak także wskazywać na nowotwory krwi. W jej własnym przypadku były one jednymi z pierwszych objawów.
Utrzymujący się kaszel
Kaszel trwający ponad cztery tygodnie, który nie reaguje na leczenie, może być oznaką poważnych schorzeń. Urban-Preisner przywołuje przypadek pacjenta, u którego uporczywy kaszel okazał się objawem chłoniaka. Spowodowany był powiększeniem węzłów chłonnych w klatce piersiowej pacjenta.
„Myśleliśmy, że ma zwykłą infekcję, ale niestety w badaniu miał powiększone węzły chłonne na szyi” – tłumaczy lekarka.
Zwiększona męczliwość i nietolerancja wysiłku
Męczliwość jest często ignorowanym objawem, kojarzonym z codziennym pędem i stresującym trybem życia. Jednak nieustanne zmęczenie, szczególnie jeśli pojawia się podczas lekkiego wysiłku, może wskazywać na anemię. Towarzyszy ona wielu chorobom przewlekłym, w tym m.in nowotworom.
Wzdęcie brzucha u kobiet
Choć wzdęcia są powszechnym objawem, nawracające i utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha powinno skłonić kobiety do wykonania badań ginekologicznych. Może być to jedyny objaw nowotworu jajnika.
„Pamiętajmy o badaniach u ginekologa raz w roku” – apeluje lekarka.
Urban-Preisner podkreśla, że warto traktować te objawy poważnie i konsultować się z lekarzem, nawet jeśli wydają się z pozoru błahe. Wczesne wykrycie choroby może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Lekarz rodzinny: te objawy łatwo przeoczyć, a mogą wskazywać na poważne niedobory
Obalamy mity na temat raka jąder. Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
się ten artykuł?