Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Lauren Juyia jest ginekolożką, która w wieku 37 lat usłyszała diagnozę raka jelita grubego w czwartym stadium. Do szerszej diagnostyki skłoniły ją dwa niepozorne objawy, które początkowo zignorowała. Jedynym z nich było zmęczenie, które zwykle odzywało się po południu. Jako pracująca na pełen etat mama dwójki dzieci sądziła, że spadek formy wynika z nadmiaru obowiązków. Dziś lekarka ostrzega: „guzy w czwartym stadium pochłaniają energię”.
„Byłam trochę zmęczona po południu”
Lauren Juyia diagnozę choroby nowotworowej usłyszała w 2022 r. Miała wtedy 37 lat i była mamą dwójki małych dzieci. Lekarka zdecydowała się publicznie opowiedzieć o swojej chorobie, aby podnosić świadomość na temat wczesnych objawów raka jelita grubego. Choroby, która jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem w Polsce, a pierwszym w Europie. Objawy raka jelita grubego zależą od umiejscowienia pierwotnego guza oraz stopnia zaawansowania zmiany. Często wynikają one z zaburzenia drożności światła jelita grubego oraz z uciskania na otaczające struktury przez masę guza. Odczuwane są zazwyczaj w stadiach zaawansowanych, gdy nowotwór nacieka głęboko ścianę jelita.
Wcześniej mogą pojawić się ogólne objawy, których pacjenci – podobnie jak Lauren Juyia – nie wiążą z tą chorobą. Należą do nich m.in. osłabienie, podwyższenie temperatury ciała, niewyjaśnione chudnięcie oraz brak apetytu. Ginekolożka w rozmowie z „Good Morning America” powiedziała, że pierwszym symptomem, który początkowo zbagatelizowała, było popołudniowe uczucie zmęczenia. Lekarka podkreśliła, że zrzucała je na karb nadmiaru obowiązków, które miała na głowie przy dwójce małych dzieci i pracy na pełen etat.
„Przez około dwa miesiące przed diagnozą byłam trochę zmęczona po południu, ale jako mamie dwójki małych dzieci – które niedawno karmiłam piersią i które wciąż budziły się w nocy, do tego praca na pełen etat – nie przyszło mi do głowy, że to może być rak. Raczej mówiłam sobie: 'Och, chyba potrzebuję herbaty po południu'” – przyznała.
Lekarka podkreśliła, że u starszych osób zmęczenie mogłoby się manifestować w sposób bardziej odczuwalny i trudniej byłoby je przeoczyć.
„Ktoś w wieku 50 lub 60 lat byłby o wiele bardziej zmęczony, ponieważ guzy w stadium 4 pochłaniają jego energię” – dodała.
Guz rósł w błyskawicznym tempie
Ginekolożka wyjaśnia, że w pewnym momencie zmęczeniu zaczęło towarzyszyć „uczucie ciężkości miednicy”, które początkowo również ignorowała, jednak z czasem to dzięki temu objawowi zorientowała się, że coś jest nie tak. Postanowiła sprawdzić to w badaniu USG, które ujawniło większe niż normalnie zmiany w pobliżu jajnika.
„Mając doświadczenie w położnictwie, opisujemy rozmiar według tygodni ciąży, więc pomyślałam: 'O mój Boże, mam zmianę wielkości 16-tygodniowej ciąży’” – powiedziała w rozmowie z „Good Morning America”.
Lekarka z Florydy niezwłocznie skonsultowała się z innymi lekarzami. Guz urósł z 8 cm do 24 cm w ciągu zaledwie dwóch tygodni, więc Juyia przeczuwała, że sytuacja jest dość poważna i może chodzić o zmiany nowotworowe.
„Nigdy nie widziałam czegoś łagodnego, co tak szybko by rosło” – wyjaśniła.
Początkowo – ze względu na lokalizację narośli – przypuszczała, że to może być raka jajnika. Ostatecznie zdiagnozowano u niej raka jelita grubego w czwartym stadium.
Lekarka przeszła chemioterapię, podczas której pracowała, bo – jak wyjaśniła – ”pomaganie pacjentom było dla niej terapeutyczne”. We wrześniu 2022 r. konieczna była rozległa operacja w celu usunięcia zmian, które rozprzestrzeniły się na kilka narządów, w tym jajniki, macicę i wyrostek robaczkowy.
W marcu ubiegłego roku dr Juyia przeszła kolejną operację wycięcia nieaktywnego guza, a w kwietniu usłyszała, że nie ma żadnych ognisk nowotworowych, o czym poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych.
„Cieszę się, że mogę tu być i cieszyć się wszystkim, co mam w życiu, łącznie z pięknymi dziećmi i mężem, pogodą i zdrowiem, a także czuć się potrzebną innym i nieść pomoc moim pacjentom, by poczuli się lepiej” – wyznała we wpisie na Instagramie.
Obecnie ginekolożka skupia się na podnoszeniu świadomości na temat wczesnych objawów raka jelita grubego, a także podkreślaniu istoty badań profilaktycznych. Badaniem przesiewowym, które pozwala na wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium, jest kolonoskopia.
Źródło: express.co.uk
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?