Lekarze bagatelizowali jego bóle brzucha. Mówili, że jest „młody i zdrowy”. Teraz 29-latek walczy o życie
Bóle brzucha, z jakimi zmagał się Hans Su, utrudniały codzienne funkcjonowanie. Mężczyzna od 2019 roku szukał pomocy u lekarzy, jednak za każdym razem słyszał, że jest „młody i zdrowy”. Dopiero ostatnie badania wykazały, że 29-latek ma rozległego raka jelita grubego. Wcześniejsza diagnoza mogła uratować mu życie.
„Gdybym był starszy, potraktowaliby mnie poważniej”
Hans Su, młody mężczyzna mieszkający w Australii, od 2019 roku skarżył się na silne bóle brzucha. Analityk finansowy szukał pomocy wszędzie, jednak zarówno podczas wizyt w gabinecie rodzinnym, jak i podczas pobytów na oddziałach ratunkowych, słyszał, że jest „młody i zdrowy”.
Podczas badań mężczyźnie wykonano USG, które uwidoczniło małą plamkę. Lekarz rodzinny początkowo sądził, że jest to ślad po kamieniu. Z kolei medycy z oddziału ratunkowego, po przeprowadzeniu badań krwi, podwyższoną liczbę białych krwinek przypisywali możliwej drobnej infekcji. Su został odesłany do domu.
Mężczyzna przyzwyczaił się do bólów brzucha na tyle, że przyjął je za coś oczywistego. W styczniu tego roku, podczas kontrolnych badań, usłyszał jednak druzgoczącą diagnozę: ma raka jelita grubego. Został mu niespełna rok życia.
Dlaczego nowotwór został odkryty tak późno? Jak mówi Su, miał być on „za młody na raka”. Panuje bowiem fałszywe przekonanie, że rak jelita grubego dotyczy tylko osób starszych.
„Gdybym był starszy, potraktowaliby mnie poważniej”- uważa mężczyzna.
Diagnoza Su została postawiona dzięki tomografii komputerowej, na którą lekarze niechętnie się początkowo zgadzali. Na badaniu pokazała się wielka masa wewnątrz okrężnicy. Rak rozprzestrzenił się już na jego otrzewną.
W związku z diagnozą mężczyzna przeszedł chemioterapię. Następie został poddany operacji, podczas której miały zostać usunięte wszystkie guzy.
„Jednak kiedy chirurdzy rozpoczęli operację, zdali sobie sprawę, że rak rozprzestrzenił się zbyt daleko, wokół głównych naczyń krwionośnych w wątrobie i sercu, przerwali operację” – relacjonuje Su.
Mężczyzna, który obecnie ma 29 lat, przeszedł już 19 serii chemioterapii. Su chce walczyć o dalsze życie i obecnie stara się o drugą opinię chirurga w Sydney. Choroba przyspieszyła też ślub mężczyzny z ukochaną. Sakramentalne „tak” powiedzieli sobie w listopadzie 2021 r., choć planowali ślub na ten rok.
„Nie wstydź się porozmawiać ze swoim lekarzem”
Teraz Su ma nadzieję, że dzięki jego historii zwiększy się świadomość na temat raka jelita grubego, który, jak się okazuje, dotyczy także młodych ludzi. Z perspektywy czasu mężczyzna żałuje, że za mało walczył o siebie. Teraz apeluje do wszystkich, aby nie bali się zwierzyć lekarzowi nawet z najbardziej krępujących dolegliwości.
„Nie wstydź się rozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, niezależnie od objawów, które możesz mieć – mogą to być hemoroidy lub krwawe stolce” – apeluje.
Rak jelita grubego: co to za choroba?
Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy, który wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito. Jest tworem zbudowanym z komórek nowotworowych posiadających atypowe i nieodwracalne cechy, będące skutkiem mutacji w obrębie genów. Rak jelita grubego powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Nowotwór może zająć błonę śluzową, błonę podśluzową, warstwę mięśniową i podsurowiczą oraz błonę surowiczą. Im bardziej nacieki sięgają w głąb warstw budujących jelito, tym większa agresywność nowotworu. Wg klasyfikacji ICD-10 nowotwór złośliwy jelita grubego oznaczany jest symbolem C18.
Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie.
Objawy raka jelita grubego
Rak jelita grubego we wczesnym stadium choroby może być przez bardzo długi czas bezobjawowy. Uważa się, że od powstania komórek rakowych do ujawnienia się pierwszych symptomów może minąć nawet 10 lat. Wykrycie raka jest zwykle związane z rutynowymi badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi z innych przyczyn. Do pierwszych objawów raka jelita grubego należy niedokrwistość z niedoboru żelaza wykrywana podczas morfologii zleconej kontrolnie przez lekarza rodzinnego – guz może krwawić do światła przewodu pokarmowego wywołując anemię. Rozwojowi nowotworu może towarzyszyć ogólne uczucie zmęczenia i osłabienia, a także bladość skóry, a także krew w stolcu, jeśli guz zlokalizowany jest niedaleko odbytu.
Objawy raka jelita grubego zależą od umiejscowienia guza pierwotnego oraz stopnia zaawansowania zmiany.
Objawy raka lewej połowy okrężnicy to:
- stolce ołówkowate – wydłużone i cienkie,
- zaparcia lub biegunki,
- zmiany rytmu wypróżnień,
- obecność żywoczerwonej, świeżej krwi na stolcu,
- wzdęcia i bóle kolkowe,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- niedrożność i związane z tym objawy, takie jak: nudności, wymioty, twardy brzuch,
- bóle krocza,
- bóle lewej części podbrzusza.
Objawy raka prawej połowy okrężnicy to:
- bóle podbrzusza po stronie prawej lub w okolicy pępka i nadbrzusza,
- stolce o ciemniejszej barwie, możliwa domieszka krwi,
- wyczuwalny guz po prawej stronie,
- niedokrwistość niedobarwliwa,
Objawy raka odbytnicy to:
- świeża, żywoczerwona krew na stolcu,
- trudności w oddawaniu kału, pieczenie po oddaniu stolca,
- bóle brzucha,
- świąd,
- ciągłe uczucie parcia,
- powiększone węzły chłonne w okolicy pachwin.
Dlaczego coraz więcej młodych ludzi choruje na raka jelita grubego?
Dyrektor medyczny Bowel Cancer Australia, dr Graham Newstead, powiedział, że u młodszych pacjentów dłużej trwa postawienie diagnozy.
„Ważne jest, aby zarówno lekarze rodzinni, jak i młodsi ludzie zachowali czujność, rozpoznali i szybko zbadali objawy, aby wykluczyć raka jelita grubego jako przyczynę, niezależnie od wieku” – dodał ekspert.
Bowel Cancer Australia prowadzi kampanię na rzecz rządu federalnego, aby obniżyć krajowy wiek badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego z 50 do 45 lat. W ramach programu badań przesiewowych bezpłatne zestawy testowe są wysyłane do osób w wieku 50-74 lat.
W Polsce Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowej Strategii Onkologicznej. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 roku w ramach PBP wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.
źródła:www.9news.com.au, pbp.org.pl
Zobacz także
„Czasami chory nie może umrzeć, bo nie dajemy mu na to przestrzeni” – mówi psychoonkolożka. Jak rozmawiać z chorym o umieraniu? Jak dobrze przeżyć swoją śmierć?
„Często mówi się, że 'ktoś kogoś oddał do hospicjum’. A nikt nie powie przecież 'oddał do szpitala'”. Anna Kurowicka o odchodzeniu bliskich
„Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie…” Joanna Przetakiewicz gorzko o stanie polskiej onkologii
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?