Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
Naukowcy z Biocentrum Uniwerystetu w Bazylei odkryli, że powszechne leki na nadciśnienie oraz cukrzycę mogą prowadzić do zlikwidowania komórek rakowych w organizmie. Ich odkrycie może przyczynić się do przełomu w leczenie nowotworów, a wyniki są zdowalające.
Naukowcy z Bazylei od dwóch lat badali wpływ popularnych leków na komórki rakowe i zauważyli, że metomorfina (lek na cukrzycę) ma właściwości przeciwnowotworowe. Niestety jej samodzielne działanie jest zbyt słabe i tu z pomocą przyszedł syrosyngopina (lek na nadciśnienie), który ma działania wzmacniające właściwości metomorfiny. Dzięki swoim testom badacze ustalili, że śmierć komórek rakowych jest wynikiem odcięcia energii, spowodowanego podaniem mieszanki powyższych leków. Ważnym czynnikiem jest w tym wypadku molekuł NAD+, którego zadaniem w organizmie jest zmiana w energię składników odżywczych.
„Okazuje się, że zarówno metformina jak i syrosingopina hamują regenerację NAD+, ale czynią to na różne sposoby” – wyjaśnił Don Benjamin, główny autor badań.
W Warszawie odbyło się również spotkanie z twórcami metody immunoterapii w leczeniu nowotworów, która w chwili odkrycia już została nazwana przełomem w onkologii i hematologii. Naukowcy stworzyli tzw. terapię CAR-T, która opiera się na zmianach w komórkach odpornościowych osoby chorej na raka, co powoduje, że układ immunologiczny sprawniej rozpoznaje i zabija komórki nowotworowe. Ten rodzaj metody ma być wkrótce dostępny również w Polsce.
„W ten sposób u niektórych pacjentów można już leczyć m.in. ostre białaczki limfoblastyczne i limfocytowe oraz chłoniaki złośliwe B-komórkowe” – tłumaczył prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu podczas spotkania z dziennikarzami.
Polecamy
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
się ten artykuł?