Leki przeciwhistaminowe skuteczne w walce z COVID-19? Wyniki testów laboratoryjnych to potwierdzają
Analiza dokumentacji medycznej ponad 200 tys. pacjentów jasno wskazuje, że popularnie stosowane leki przeciwhistaminowe nie tylko leczą, ale i zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mają to potwierdzić randomizowane badania kliniczne na ludziach.
Leki przeciwhistaminowe w walce z COVID-19
Naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie znaleźli wstępne dowody na skuteczność leków przeciwhistaminowych w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Chodzi o trzy powszechnie stosowane leki na alergię (difenhydramina, hydroksyzyna i azelastyna), które hamowały proces infekowania komórek przez SARS-CoV-2 w badaniach przeprowadzonych poza organizmem.
W związku z tym badacze wpadli na pomysł wykorzystania leków do walki z koronawirusem. W tym celu dokonali analizy 219 tys. elektronicznych kart zdrowia pacjentów z Florydy, u których zdiagnozowano COVID-19.
„Zauważyliśmy, że stosowanie difenhydraminy, hydroksyzyny i azelastyny było związane ze zmniejszoną częstością występowania SARS-CoV-2 u osób powyżej 61. roku życia” – czytamy w artykule opublikowanym na łamach „Biochemical and Biophysical Research Communications”.
Hydroksyzyna, difenhydramina, azelastyna
Hydroksyzynę wielu z nas zna bardzo dobrze. To substancja czynna „Ataraxu” – leku o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym i przeciwhistaminowym, sprzedawany na receptę.
Azelastyna natomiast jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji blokującym łączenie się histaminy z receptorami.
Difenhydramina to lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji. W Stanach Zjednoczonych difenhydramina jako substancja czynna wchodzi w skład leku „Benadryl”, który dostępny jest bez recepty jako lek na alergię.
Według danych epidemiologicznych, zażywanie tych leków wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem zakażenia się koronawirusem.
„Odkryliśmy, że te konkretne leki wykazują bezpośrednie działanie przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-2 podczas eksperymentu laboratoryjnego – mówił dr David A. Ostrov, immunolog, profesor nadzwyczajny w UF College of Medicine’s, jeden z autorów odkrycia.
Na razie mechanizm, dzięki któremu określone leki przeciwhistaminowe wywierają działanie przeciwwirusowe, nie jest jasny.
„To, że leki przeciwhistaminowe rzeczywiście hamują koronawirusa w testach laboratoryjnych, nie oznacza jeszcze, że będą go aktywnie hamować u ludzi, ale mogą”- dodał dr Ostrov.
Konieczne są więc badania kliniczne.
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?