Leki stosowane do obniżania poziomu cholesterolu mogą wydłużyć życie kobiet chorych na raka piersi
Badacze z Teksasu dokonali odkrycia, które może okazać się ogromnym przełomem w leczeniu raka piersi. Udowodnili, że statyny, popularna grupa leków mająca do tej pory szerokie zastosowanie w medycynie, ale w zupełnie innych obszarach, może znacznie wydłużyć życie chorych na ten typ nowotworu.
Statyny na raka piersi
Naukowcy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston we współpracy z Baylor College of Medicine, gdzie pracuje polska naukowczyni Małgorzata Nowakowska, wzięli pod lupę statyny. Są to substancje powszechnie używane w medycynie, m.in. do obniżenia poziomu cholesterolu oraz zapobiegania udarom mózgu i zawałom serca. Jednak zbadali je pod zupełnie innym kątem – terapii raka piersi.
„Ponieważ statyny są tanie, łatwo dostępne i wywołują niewielkie skutki uboczne, nasze ustalenia mogą mieć istotny wpływ na wyniki leczenia tej agresywnej choroby” – podkreślają autorzy badania w czasopiśmie naukowym „Cancer”, w którym opublikowali wyniki swojej pracy.
Co ważne, to pierwsze tak duże badanie, które odpowiada na pytanie o związek pomiędzy agresywnymi podtypami raka piersi a statynami. W sumie trwało ono 3-4 lata i wzięły w nim udział 23 192 kobiety w wieku powyżej 66. roku życia, chorujące na raka piersi w stadium I-III. 2281 spośród nich stosowało statyny w ciągu roku od otrzymania diagnozy.
Na ratunek pacjentkom z TNBC
Naukowcy pracujący nad badaniem zauważyli, że statyny są szczególnie skuteczne w leczeniu TNBC, czyli potrójnie ujemnym raku sutka, który uważany jest za najbardziej agresywny podtyp nowotworu piersi. Po zażywaniu statyn u pacjentek zauważono ogromny progres w leczeniu.
Odnotowano aż 58-procentową względną poprawę przeżycia dla raka piersi i 30-procentową względną poprawę ogólnego przeżycia chorych. Jest to o tyle przełomowe odkrycie, że do tej pory inne typy terapii były nieskuteczne wobec tego typu nowotworu.
„Wiemy, że statyny hamują podziały komórek nowotworu piersi i indukują procesy prowadzące do ich śmierci” – tłumaczy dr Kavin Nead, który kieruje badaniem. „Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że istnieje mocna korelacja pomiędzy statynami a lepszymi rokowaniami chorych na TNBC. Nadszedł czas, aby rozwijać to odkrycie w badaniu prospektywnym” – dodaje.
I podkreśla, że powstało już wiele publikacji dotyczących tej grupy leków i raka piersi, to według niego ich wyniki są niespójne – a to z jednego ważnego powodu.
„Poprzednie badania traktowały raka piersi jako tylko jedną chorobę, a przecież wiemy, że istnieje wiele jego podtypów. Dlatego my postanowiliśmy skoncentrować się na tej wyjątkowo agresywnej postaci, która ma ograniczone możliwości leczenia” – zaznacza dr Nead.
Źródło: „Cancer”/ Wprost Zdrowie i Medycyna
Zobacz także
„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”
„Biustonosz jest fałszywą potrzebą”. Ekspert wyjaśnia, dlaczego nienoszenie stanika jest zdrowsze dla piersi
Polecamy
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Jenna Fischer o zmaganiach z rakiem piersi: „Gdybym czekała sześć miesięcy dłużej, to mogłoby się rozprzestrzenić”
Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
się ten artykuł?