Przejdź do treści

Leki stosowane do obniżania poziomu cholesterolu mogą wydłużyć życie kobiet chorych na raka piersi

Leki używane wcześniej w walce z cholesterolem mogą wydłużyć życie kobiet chorych na raka piersi
Leki używane wcześniej w walce z cholesterolem mogą wydłużyć życie kobiet chorych na raka piersi / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badacze z Teksasu dokonali odkrycia, które może okazać się ogromnym przełomem w leczeniu raka piersi. Udowodnili, że statyny, popularna grupa leków mająca do tej pory szerokie zastosowanie w medycynie, ale w zupełnie innych obszarach, może znacznie wydłużyć życie chorych na ten typ nowotworu.

Statyny na raka piersi

Naukowcy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston we współpracy z Baylor College of Medicine, gdzie pracuje polska naukowczyni Małgorzata Nowakowska, wzięli pod lupę statyny. Są to substancje powszechnie używane w medycynie, m.in. do obniżenia poziomu cholesterolu oraz zapobiegania udarom mózgu i zawałom serca. Jednak zbadali je pod zupełnie innym kątem – terapii raka piersi.

„Ponieważ statyny są tanie, łatwo dostępne i wywołują niewielkie skutki uboczne, nasze ustalenia mogą mieć istotny wpływ na wyniki leczenia tej agresywnej choroby” – podkreślają autorzy badania w czasopiśmie naukowym „Cancer”, w którym opublikowali wyniki swojej pracy.

Co ważne, to pierwsze tak duże badanie, które odpowiada na pytanie o związek pomiędzy agresywnymi podtypami raka piersi a statynami. W sumie trwało ono 3-4 lata i wzięły w nim udział 23 192 kobiety w wieku powyżej 66. roku życia, chorujące na raka piersi w stadium I-III. 2281 spośród nich stosowało statyny w ciągu roku od otrzymania diagnozy.

Emilia Clarke

Na ratunek pacjentkom z TNBC

Naukowcy pracujący nad badaniem zauważyli, że statyny są szczególnie skuteczne w leczeniu TNBC, czyli potrójnie ujemnym raku sutka, który uważany jest za najbardziej agresywny podtyp nowotworu piersi. Po zażywaniu statyn u pacjentek zauważono ogromny progres w leczeniu.

Odnotowano aż 58-procentową względną poprawę przeżycia dla raka piersi i 30-procentową względną poprawę ogólnego przeżycia chorych. Jest to o tyle przełomowe odkrycie, że do tej pory inne typy terapii były nieskuteczne wobec tego typu nowotworu.

„Wiemy, że statyny hamują podziały komórek nowotworu piersi i indukują procesy prowadzące do ich śmierci” – tłumaczy dr Kavin Nead, który kieruje badaniem. „Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że istnieje mocna korelacja pomiędzy statynami a lepszymi rokowaniami chorych na TNBC. Nadszedł czas, aby rozwijać to odkrycie w badaniu prospektywnym” – dodaje.

I podkreśla, że powstało już wiele publikacji dotyczących tej grupy leków i raka piersi, to według niego ich wyniki są niespójne – a to z jednego ważnego powodu.

 „Poprzednie badania traktowały raka piersi jako tylko jedną chorobę, a przecież wiemy, że istnieje wiele jego podtypów. Dlatego my postanowiliśmy skoncentrować się na tej wyjątkowo agresywnej postaci, która ma ograniczone możliwości leczenia” – zaznacza dr Nead.

Źródło: „Cancer”/ Wprost Zdrowie i Medycyna 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?