Przejdź do treści

Liceum odmówiło przyjęcia bezpłatnych środków higienicznych dla osób menstruujących. Argument? „Są u pielęgniarki, od 8 do 15”

Podoba Ci
się ten artykuł?

„Szkoła od lat zaopatrzona jest w środki higieniczne dla uczennic. Środki te znajdują się w gabinecie pielęgniarki” – podkreśla dyrekcja II LO w Radomiu, która odmówiła udziału z projekcie „Akcja Menstruacja w Twojej Szkole”. „Czy po papier toaletowy też chodzimy do sekretariatu? Dlaczego tak ma się dziać w przypadku podpasek i tamponów? ” – odpowiada fundacja Akcja Menstruacja.

Szkoła: mamy środki higieniczne! U pielęgniarki…

Niedawno fundacja Akcja Menstruacja ruszyła z programem skierowanym do osób uczących się: „Akcja Menstruacja w Twojej Szkole”. Ma on na celu zapewnienia wszystkim równego dostępu do produktów menstruacyjnych. Choć wiele placówek skorzystało już z pomocy fundacji, to niektórzy się przed nią wzbraniają – na przykład dyrekcja II LO w Radomiu.

„Szkoła od lat zaopatrzona jest w środki higieniczne dla uczennic. Środki te znajdują się w gabinecie pielęgniarki. Szkoła zawsze była, jest i będzie otwarta na wszystkie autentyczne potrzeby uczniów i uczennic” – tak swoją decyzję o niewzięciu udziału w kampanii „Akcji Menstruacja” uzasadnia liceum na swoim profilu na Facebooku.

Jak podkreślają założycielki fundacji, z wielkim smutkiem przeczytały informację, że dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu nie chce wyrazić zgody na udział szkoły w ich projekcie.

„Pierwszym i najważniejszym celem 'Akcja Menstruacja w Twojej szkole’ jest walka z ubóstwem menstruacyjnym. Twierdzenie, że w szkole problem nie występuje, bo nikt nie zgłasza się do gabinetu pielęgniarki po podpaski to naszym zdaniem słaby argument – jeśli w szkole nie ma bezpiecznej atmosfery, sprzyjającej proszeniu o pomoc, trudno się dziwić, że nikt po nią nie przychodzi” – zaznaczają na swoim fanpage’u na Facebooku dziewczyny z Akcji Menstruacji.

Poradnik Akcji Menstruacja już jest dostępny! To ważny krok w drodze do zmniejszenia skali ubóstwa menstruacyjnego w Polsce

Środki higieniczne wydawane od 8:00 do 15:00

Założycielki fundacji zwracają uwagę na Facebooku, że odrębną kwestią jest uniemożliwianie „umieszczenia w łazienkach BEZPŁATNYCH dla szkoły środków menstruacyjnych”.

Czy po papier toaletowy też chodzimy do sekretariatu? Dlaczego tak ma się dziać w przypadku podpasek i tamponów, które są potrzebne osobom menstruującym w łazienkach, nie pokoju nauczycielskim, sekretariacie czy gabinecie pielęgniarki?” – pytają.

Przedstawicie szkoły dodali też w komentarzu pod postem na swojej stronie na Facebooku godziny, w których osoby potrzebujące podpaski mogą zgłosić się do pielęgniarki: 8:00-15:00.

Jak komentują dziewczyny z Akcji Mentruacji, to jeszcze bardziej potęguje skalę absurdu całej sytuacji. Bo przecież osoby menstruujące często przychodzą do szkoły przed 8:00 i rzadko kiedy kończą lekcje o 15:00. A godziny, w których się menstruuje, ciężko zawęzić do tego przedziału.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Akcja Menstruacja

W Polsce problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka 15 proc. dziewcząt. Może się to wydawać dziwne, ale w XXI w. kobiety nadal radzą sobie w najbardziej prowizoryczny sposób: używają waty, papieru toaletowego, szmatek. Jest jak w ubiegłym stuleciu. Wiedzą o tym twórczynie projektu Akcja Menstruacja. 

Akcja Menstruacja to nie tylko mówienie o ważnych rzeczach. Dziewczyny mają już na swoim koncie wiele ważnych akcji, m.in. #okrespoMOCY, której celem również była walka z menstruacyjnym ubóstwem. Wszystko to myśl zasady, która przyświeca działaniu organizacji: „Każda kobieta zasługuje na godne przeżywanie okresu”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?