„Liczba przypadków krztuśca spadła ponad pięć razy w stosunku do ubiegłego roku” – podaje Państwowy Instytut Higieny
Od początku stycznia do połowy października tego roku zarejestrowano w Polsce 134 przypadki krztuśca. Tak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zanotowano 684 zachorowania.
Szczepienia przeciwko krztuścowi
Zmniejszenie liczby przypadków krztuśca stosunku do ubiegłego roku zawdzięczamy nie tylko obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa, ale i szczepieniom.
W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono już w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był stukrotny spadek zapadalności na chorobę. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP – tetanus-diphtheria-acellular pertussis).
Jak wyjaśniają specjaliści, z krztuśca się nie wyrasta. Warto też wiedzieć, że nie tylko dzieci, ale też dorośli powinni się regularnie szczepić. Szczepionkę przeciwko krztuśccowi warto powtarzać co dziesięć lat.
Krztusiec – co warto wiedzieć?
Krztusiec, który określa się mianem kokluszu, jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Zarazić się nią można podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia. Osoby zdrowe powinny unikać bezpośredniego kontaktu z chorym. Jest to trudne, ponieważ na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do 4. roku życia, które wymagają opieki rodzica. Objawy krztuśca u dzieci mogą się pojawić nawet od razu po urodzeniu. Niemowlęta, które są nieszczepione, nie mają odporności na tę chorobę.
Choroba przebiega w trzech fazach: nieżytowej, napadowej i zdrowienia.
W krztuścu u dzieci objawy choroby dają o sobie znać w postaci duszności, które nasilają się głównie nocą. W większości przypadków jest to jedyny występujący w przebiegu krztuśca objaw u niemowląt. U tak małych dzieci napad może się wiązać z bezdechem, a nawet z sinicą twarzy. Choroba ma często gwałtowny przebieg, dlatego ważna jest szybka interwencja lekarza i podanie antybiotyków. Niemożność zaczerpnięcia powietrza przez dziecko może skutkować jego zgonem.
Inne objawy krztuśca u dzieci:
- zaczerwienie twarzy
- napadowy, nasilający się kaszel
- częste zapalenie spojówek, w tym łzawienie oczu
- kichanie
- drgawki
- wybroczyny na skórze.
W krztuścu u dorosłych objawy w początkowej fazie choroby przypominają grypę, dlatego są błędnie rozpoznawane jako infekcja górnych dróg oddechowych. Chory nie łączy symptomów z chorobą zakaźną.
Początkowe objawy krztuśca u dorosłych:
- łzawienie oczu
- obrzęki na twarzy
- gorączka
- wymioty.
Charakterystycznym przy krztuścu objawem u dorosłych jest napadowy kaszel ze świszczącym oddechem, który jest słyszalny w badaniu osłuchowym. Podczas ataków kaszlu w jamie ustnej chorego pojawia się gęsta i lepka wydzielina. Odruch kaszlowy jest na tyle silny, że pacjent może się dusić, wytrzeszczać gałki oczne i mieć zaczerwienioną twarz z powodu nadmiernego wysiłku. W wyniku tego twarz jest obrzęknięta, a na skórze widoczne są popękane naczynia krwionośne.
Zobacz także
„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra
„Ci lekarze, którzy nas dawniej leczyli, już nie żyją, a młodzi lekarze niewiele wiedzą o tej chorobie” – mówi Jolanta, zmagająca się z zespołem post-polio
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?