Przejdź do treści

„Liczba przypadków krztuśca spadła ponad pięć razy w stosunku do ubiegłego roku” – podaje Państwowy Instytut Higieny

Szczepionka na krztusiec
Szczepienie na krztusiec / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od początku stycznia do połowy października tego roku zarejestrowano w Polsce 134 przypadki krztuśca. Tak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zanotowano 684 zachorowania. 

Szczepienia przeciwko krztuścowi

Zmniejszenie liczby przypadków krztuśca stosunku do ubiegłego roku zawdzięczamy nie tylko obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa, ale i szczepieniom.

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono już w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był stukrotny spadek zapadalności na chorobę. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP – tetanus-diphtheria-acellular pertussis).

Jak wyjaśniają specjaliści, z krztuśca się nie wyrasta. Warto też wiedzieć, że nie tylko dzieci, ale też dorośli powinni się regularnie szczepić. Szczepionkę przeciwko krztuśccowi warto powtarzać co dziesięć lat.

Krztusiec – co warto wiedzieć?

Krztusiec, który określa się mianem kokluszu, jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Zarazić się nią można podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia. Osoby zdrowe powinny unikać bezpośredniego kontaktu z chorym. Jest to trudne, ponieważ na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do 4. roku życia, które wymagają opieki rodzica. Objawy krztuśca u dzieci mogą się pojawić nawet od razu po urodzeniu. Niemowlęta, które są nieszczepione, nie mają odporności na tę chorobę.

Choroba przebiega w trzech fazach: nieżytowej, napadowej i zdrowienia.

W krztuścu u dzieci objawy choroby dają o sobie znać w postaci duszności, które nasilają się głównie nocą. W większości przypadków jest to jedyny występujący w przebiegu krztuśca objaw u niemowląt. U tak małych dzieci napad może się wiązać  z bezdechem, a nawet z sinicą twarzy. Choroba ma często gwałtowny przebieg, dlatego ważna jest szybka interwencja lekarza i podanie antybiotyków. Niemożność zaczerpnięcia powietrza przez dziecko może skutkować jego zgonem.

Inne objawy krztuśca u dzieci:

W krztuścu u dorosłych objawy w początkowej fazie choroby przypominają grypę, dlatego są błędnie rozpoznawane jako infekcja górnych dróg oddechowych. Chory nie łączy symptomów z chorobą zakaźną.

Początkowe objawy krztuśca u dorosłych:

Charakterystycznym przy krztuścu objawem u dorosłych jest napadowy kaszel ze świszczącym oddechem, który jest słyszalny w badaniu osłuchowym. Podczas ataków kaszlu w jamie ustnej chorego pojawia się gęsta i lepka wydzielina. Odruch kaszlowy jest na tyle silny, że pacjent może się dusić, wytrzeszczać gałki oczne i mieć zaczerwienioną twarz z powodu nadmiernego wysiłku. W wyniku tego twarz jest obrzęknięta, a na skórze widoczne są popękane naczynia krwionośne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?