Liszaj twardzinowy napletka – przewlekła choroba skóry
Liszaj twardzinowy to przewlekła choroba skóry, a jedną z jej postaci jest liszaj twardzinowy napletka. Co więcej, to najbardziej powszechna przyczyna nabytej stulejki u mężczyzn, schorzenie może doprowadzić również do zapalenia żołędzi. Jak wygląda diagnostyka i leczenie tej patologii?
Czym jest napletek?
Napletek to fałd skórny, który pokrywa żołądź penisa i ochrania ją przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, a tym samym przed uszkodzeniami. Zapewnia jej również odpowiednią wilgotność. Składa się z blaszki zewnętrznej oraz wewnętrznej. W jego wnętrzu kryją się liczne zakończenia nerwowe – dzięki nim jest on w stanie odbierać różne bodźce.
Czym jest liszaj twardzinowy napletka?
Liszaj twardzinowy, określany także jako marskość żołędzi i napletka, to rzadko występująca choroba skóry powodująca zmiany na wspomnianej części ciała. Obejmuje naskórek oraz skórę właściwą. Dodajmy, że jest to schorzenie autoimmunologiczne, które nierzadko pacjenci mylą z infekcją grzybiczą.
Liszaj twardzinowy napletka – objawy
W większości przypadków liszaj twardzinowy napletka obejmuje wewnętrzną blaszkę. Mężczyźni mogą też zaobserwować u siebie płaskie, wielokształtne grudki w białym kolorze. Później przekształcają się one w kremowe, zlewające się ze sobą blaszki. Czasem swędzą, a po potarciu bolą lub krwawią.
Jak już wspomnieliśmy, omawiane zmiany nierzadko przyczyniają się do powstania nabytej stulejki (wówczas nie da się odciągnąć napletka lub jest to bardzo trudne), a także zrostów pomiędzy napletkiem a żołędzią. To z kolei nierzadko powoduje dolegliwości bólowe podczas erekcji oraz oddawania moczu.
Liszaj napletka diagnozuje się głównie u chłopców, którzy borykają się z nadżerkami w okolicy narządów płciowych lub obrzękiem napletka oraz nawracającym rumieniem. W niektórych przypadkach obserwuje się również zatrzymanie moczu, załupek oraz zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Może też dojść do zniekształcenia napletka. Warto pamiętać, że podczas choroby penis nie jest tak wrażliwy jak w normalnych warunkach.
Przyczyny liszaja twardzinowego napletka
Przyczyny liszaja twardzinowego napletka nie są do końca znane. Przypuszcza się jednak, że może to być efekt zbyt długiej styczności napletka z moczem, który zalega pod tą częścią ciała. Lekarze zauważają też związek choroby z:
- dużą masą ciała,
- paleniem papierosów,
- chirurgiczną korekcją dyzgenezji gonad,
- ze spodziectwem (czyli wrodzoną wadą narządów płciowych).
Leczenie liszaja twardzinowego napletka
W przypadku liszaja twardzinowego napletka stosuje się głównie leczenie miejscowe. Mowa tu przede wszystkim o silnych glikokortykosteroidach bądź lekach immunomodulujących, które sprawiają, że niektóre zmiany bliznowate stają się bardziej elastyczne. Ważne, aby odpowiednio nakładać maść lub krem i smarować napletek okrężnymi ruchami.
W sytuacji, gdy skóra napletka została zajęta tylko w niewielkim stopniu, choroba powinna ustąpić po przyjmowaniu pierwszego z wymienionych leków w okresie od 2. do 8. tygodni. W poważniejszych przypadkach wymagane może być obrzezanie, a więc wycięcie fałdu skórnego. Pacjent powinien być również pod stałą obserwacją, ponieważ wykwity czasami przekształcają się w nowotwory (a konkretnie w raka kolczystokomórkowego) – aby rozpoznać chorobę, stosuje się badanie histopatologiczne.
Bibliografia:
- Becker K., Lichen Sclerosus in Boys, Deutsches Arzteblatt International 2011, 108(4), s. 53-58.
- Kato T., Mizuno K., Nishio H., Moritoki Y., Nakane A., Kurokawa S. Kamisawa H., Maruyama T., Yasui T., Hayashi Y., Can lichen sclerosus be diagnosed by preputial appearance or symptoms?, Research and Reports in Urology 2018, 10, s. 89-94.
- Singh J. P., Priyadarshi V., Goel H. K., Kumar Vijay M, Kumar Pal D., Chakraborty S., Kumar Kundu A., Penile lichen sclerosus: An urologist’s nightmare! – A single center experience, Urology Annals 2015, 7(3), s. 303-308.
Podoba Ci się ten artykuł?
się ten artykuł?