Przejdź do treści

Łuszczyca głowy – jak przebiega leczenie skóry głowy?

Łuszczyca głowy – jak przebiega leczenie skóry głowy?
Łuszczyca głowy – jak przebiega leczenie skóry głowy? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łuszczyca głowy to przewlekła, ogólnoustrojowa choroba. Choruje na nią od 2 do 4% populacji. Rozwija się pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych. Jak wygląda łuszczyca? Co zawierają leki na łuszczycę głowy? Czy można pozbyć się łuszczycy domowymi sposobami? 

Czym jest łuszczyca głowy? 

Łuszczyca owłosionej skóry głowy (psorasis capitis), to jeden z rodzajów łuszczycy, który występuje w obszarze głowy. Choroba charakteryzuje się przewlekłym i nawrotowym przebiegiem. Do najczęstszych przyczyn łuszczycy głowy należą:  

  • czynniki genetyczne; 
  • stres – na rozwój łuszczycy często mają wpływ przełomowe wydarzenia w życiu, jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, matura czy w przypadku dzieci – pójście do przedszkola lub szkoły; 
  • infekcje – (głównie bakteryjne, grzybicze); 
  • HIV/AIDS.

Objawy łuszczycy skóry głowy  

Owłosiona skóra głowy jest najczęstszym miejscem występowania łuszczycy. Objawia się ona poprzez pojawienie się blaszek łuszczycowych, które pokryte są grubymi, nawarstwionymi łuskami w postaci strupów lub zlanych, dużych ognisk tworzących skorupę. Ogniska łuszczycowe mogą występować także poza linią włosów, obejmując obszary takie jak czoło, kark czy skórę za uszami. Charakterystyczne dla zmian skórnych w przebiegu łuszczycy głowy jest złuszczanie o różnym nasileniu i dokuczliwy świąd.  

Choroba nie wpływa na wygląd samych włosów i zazwyczaj nie powoduje łysienia. Może poprzedzać jednak zmiany występujące na skórze gładkiej (często łokciach, kolanach) paznokciach czy miejscach intymnych. Zwłaszcza łuszczyca głowy u dziecka może oznaczać początek łuszczycy uogólnionej, która z czasem da o sobie znać objawami poza skórą głowy. To, o czym warto pamiętać, to, że łuszczyca na ciele może pojawić się nawet kilka lat po wystąpieniu zmian na głowie. 

Smutny chłopiec z atopowym zapaleniem skóry

Jak rozpoznaje się łuszczycę głowy? 

Rozpoznanie łuszczycy skóry głowy, bez współistnienia zmian na skórze jest gładkiej, jest trudne, nawet dla lekarza dermatologa. O ile stosunkowo łatwo jest rozróżnić łuszczycę owłosionej skóry głowy od grzybicy głowy, która daje charakterystyczny obraz kliniczny i już coraz rzadziej występuje, o tyle bez pojawienia się charakterystycznych zmian na ciele łuszczyca może przypominać łojotokowe zapalenie skóry. 

Szczególna trudność w zróżnicowaniu tych dwóch jednostek chorobowych pojawia się, jeśli zmianom w przebiegu łuszczycy głowy towarzyszy wysięk, podobnie przy łojotokowym zapaleniu skóry. W przypadku tej pierwszej choroby jest on mniejszy. 

Ważną rolę w diagnostyce łuszczycy głowy odgrywa wywiad z pacjentem dotyczący występowania łuszczycy w rodzinie. Jeśli członkowie rodziny (rodzice, dziadkowie, krewni) chorowali na łuszczycę, jest to wskazówka dla lekarza, że w danym przypadku prawdopodobnie także występuje dana choroba.

Jak przebiega leczenie łuszczycy głowy? 

Nie istnieje jeden skuteczny lek na łuszczycę głowy. Leczenie tego schorzenia jest długie, złożone i opiera się na wykorzystaniu różnych leków. Okresowo w leczeniu stosuje się preparaty złuszczające z kwasem salicylowym w stężeniu 2-10%. Inne substancje wykorzystywane w leczeniu łuszczycy głowy to: 

  • glikortykosteroidy; 
  • pochodne witaminy D3; 
  • cygnolina; 
  • dziegieć. 

Leki na łuszczycę głowy dostępne są w postaci lotionów i płynów do stosowania na skórę. Poza szamponami wszystkie leki na to schorzenie są dostępne na receptę.

Rola dziegciów w leczeniu łuszczycy 

Dziegcie to substancje uzyskiwane w wyniku suchej destylacji drewna lub kory, m.in. brzozowej lub bukowej. Mają postać gęstej, mazistej cieczy o ciemnobrunatnym zabarwieniu i specyficznym, smolistym zapachu. Zawierają tysiące związków organicznych, w tym substancje rakotwórcze i teratogenne (uszkadzające płód). Z tego powodu produkcja preparatów kosmetycznych zawierających dziegcie została zakazana na terenie Unii Europejskiej. 

Jednak lekarze zajmujący się łuszczycą głowy zgadzają się, że dziegcie to jedne z najskuteczniejszych substancji w walce z łuszczycą, warto więc po nie sięgać w formie szamponów. 

Szampony na łuszczycę głowy 

Istotną rolę w niwelowaniu objawów łuszczycy głowy odgrywają szampony. Najwyższą skuteczność wśród szamponów na łuszczycę głowy wykazują szampony z dziegciem. Produkty te dostępne są w drogeriach stacjonarnych i internetowych oraz sklepach zielarskich w cenie od kilku do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. Szampony z dziegciem zalecane są także przy występowaniu łupieżu. 

Inne szampony przeznaczone do stosowania przy łuszczycy głowy to preparaty zawierające steroidy. Te jednak wydawane są tylko na receptę. 

włosy - łojotokowe zapalenie skóry głowy

Czy istnieją domowe sposoby leczenia łuszczycy głowy?  

Domowymi sposobami nie wyleczymy łuszczycy, jednak stosując w domu pewne triki, możemy nieco złagodzić jej objawy. Do mycia głowy należy stosować łagodne szampony nawilżające, które w składzie mają mocznik lub aloes. Ważna jest też dieta – warto ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i glutenu. Jeśli zauważysz u siebie lub dziecka objawy, które mogłyby świadczyć o łuszczycy głowy, zgłoś się do lekarza dermatologa. 

 

 

Bibliografia:

  1. Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne, Postępy Dermatologii i Alergologii 2007, 24: 59-64. 
  2. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1994. 
  3. Koszyk Ż. Trychologia kosmetologiczna wobec wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, [w:] Monika Maciąg, Kamil Maciąg (red.) Medyczne aspekty kosmetologii i estetyki, Lublin: Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, Lublin 2023. 
  4. Wolska H., Langner A. Obraz kliniczny i przebieg łuszczycy, [w:] tenże (red.) Łuszczyca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2006. 
  5. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, Przegląd Dermatologiczny. 2014; 101(4): 278-287.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?