Łykasz tabletki antykoncepcyjne? 5 rzeczy, które warto wiedzieć o antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna to odpowiedź na potrzeby kobiet, które chcą skuteczności i bezpieczeństwa jej stosowania. Sama łykasz tabletki antykoncepcyjne? To dobrze, że jesteś odpowiedzialna. Ale czy zastanawiałaś się, ile tak naprawdę o nich wiesz? W Światowy Dzień Antykoncepcji postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które na pewno nie raz wpisywałaś w wyszukiwarkę.
Jak długo można stosować tabletki antykoncepcyjne? Czy działają, gdy pijemy alkohol? I co się stanie, gdy zapomnimy jednej z nich? Pytań dotyczących antykoncepcji hormonalnej pada mnóstwo – niestety, nie w gabinetach na wizycie u ginekologa, a w internecie. Nic dziwnego, że wokół tabletek antykoncepcyjnych pojawia się tyle mitów. Czas je obalić.
Tabletki antykoncepcyjne – jak długo można je stosować?
Pół roku, rok, dwa lata… Ile minęło czasu odkąd zaczęłaś stosować antykoncepcję hormonalną? Większość kobiet, jeżeli już zdecyduje się na tabletki antykoncepcyjne, nie chce zmieniać wybranej przez siebie metody. Rozumiemy to. Z ogólnopolskiego badania „Skuteczna antykoncepcja a kobiece potrzeby” zrealizowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. dla portalu „Zdrowa Ona”, wynika bowiem, że tabletki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność, wynoszącą ok. 92 proc.
Zdajemy sobie też sprawę z tego, że regularnie łykane zmniejszają bóle miesiączkowe, pozytywnie wpływają na cerę oraz sprawiają, że kobiety czują kontrolę nad swoim ciałem. Czy jednak możemy je stosować latami, bez żadnych skutków niepożądanych?
– Nowoczesną antykoncepcję można przyjmować przez długi czas. Jeśli nie ma medycznych wskazań – stale, bez potrzeby robienia „przerwy”, która często może zadziałać niekorzystnie i zaburzyć gospodarkę hormonalną. Musimy jednak pamiętać o regularnych badaniach i wizytach u lekarza-ginekologa.
Kiedyś panował mit na temat tego, że powinno się co któryś cykl robić przerwę od antykoncepcji „dla dobra organizmu”, a później wracać do brania tabletek. To przestarzałe podejście do tematu. Dobierając antykoncepcję do indywidualnych potrzeb kobiety, szyjemy ją niemalże na miarę bez ograniczenia czasowego do jej stosowania – komentuje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolożka.
Tabletki antykoncepcyjne – kiedy wraca płodność?
Kolejne pytanie, które często pada, brzmi: kiedy będę mogła zajść w ciążę po odstawieniu antykoncepcji? Boimy się, że wieloletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w końcu sprawi, że ciąża pozostanie tylko w sferze marzeń. Co na ten temat sądzi ekspertka?
– Nieprawdą jest, że po antykoncepcji hormonalnej można mieć problemy z zajściem w ciążę. Najczęściej już około trzech miesięcy po odstawieniu powracają naturalne cykle, które pozwalają zajść w ciążę. Część kobiet może mieć wrażenie, że ma problemy z zajściem w ciążę, jednak nie jest to w żaden sposób powiązane z odstawianiem tabletek antykoncepcyjnych, a raczej z obecnie panującym stylem życia.
W dzisiejszych czasach pary coraz później decydują się na zakładanie rodziny. Kiedy już odstawią antykoncepcję, ich płodność jest w wieku, który wynika z metryki. Nie cofniemy się do momentu sprzed czasu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji i właśnie to może skutkować dłuższym okresem starania się o dziecko – wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Tabletki antykoncepcyjne a alkohol
„Od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Zdarza mi się jednak pić alkohol – kilka piw na spotkaniu z koleżankami, kilka drinków na wyjściu firmowym. Czy to znaczy, że w tych dniach antykoncepcja nie działa?” – tak mniej więcej brzmi połowa pytań zadanych na jednym z forum medycznych. Jak to w końcu jest z tym alkoholem? Czy tabletki antykoncepcyjne wchodzą z nim w interakcje?
– To, że alkohol miałby negatywnie wpływać na działanie antykoncepcji hormonalnej, jest mitem. Spożywanie alkoholu nie ma bezpośredniego związku z wchłanianiem się substancji czynnych zawartych w tabletkach. Jednak mówimy tu o ilościach nie powodujących upojenia alkoholowego. Jeżeli spożyjemy go w nadmiernych ilościach i dojdzie do zatrucia alkoholowego, wtedy możemy już mówić o negatywnym wpływie na działanie tabletek.
W zatruciu alkoholowym bardzo często występują wymioty. I to właśnie one mogą sprawić, że tabletka nie zdąży się wchłonąć, a co za tym idzie – skuteczność antykoncepcji będzie zmniejszona – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Tabletki antykoncepcyjne – co się stanie, gdy zapomnimy jednej z nich?
Spontaniczny wypad za miasto? Nie ma w tym nic złego. Gorzej jednak, gdy blister tabletek antykoncepcyjnych został akurat w domu, w innej torebce. Czy zapomnienie o przyjęciu jednej pigułki coś zmienia?
– Mechanizm działania pigułek antykoncepcyjnych polega na niedopuszczeniu do owulacji poprzez hamowanie wydzielania odpowiednich szlaków hormonalnych odpowiedzialnych za wzrost i dojrzewanie komórki jajowej. Tabletki antykoncepcyjne wpływają na cykl miesiączkowy kobiety, dając możliwość skutecznego zabezpieczenia przed ciążą. Jednak pominięcie jednej tabletki a kilku to dwie bardzo różne sprawy.
Jeśli przegapisz jedną tabletkę, nie stresuj się! Większość kobiet, które zażywają doustną antykoncepcję, w pewnym momencie zapomina o przyjęciu tabletki. Gdy miała miejsce taka sytuacja, by zachować skuteczność antykoncepcji, musimy zażyć kolejną tabletkę. Powinniśmy ją przyjąć w przeciągu dwunastu godzin od zażycia ostatniej, nawet jeżeli będzie to oznaczało przyjęcie dwóch dawek w ciągu jednego dnia. Następnie kontynuujemy stosowanie leku o zwykłej porze – wyjaśnia specjalistka.
Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyki
Rozchorowałaś się, więc bierzesz antybiotyk? Wiele kobiet w tych dniach dodatkowo się zabezpiecza, sądząc że działanie antybiotyku obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Czy słusznie?
– Przede wszystkim nie zapominajmy, żeby podczas wizyty u lekarza internisty wspomnieć o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Pomoże to lekarzowi w doborze odpowiedniego leku, uwzględniającego stosowany przez nas sposób zabezpieczenia. Jeżeli lekarz będzie musiał przypisać antybiotyk, powinien sam zapytać się o to, czy nie stosujemy żadnych innych leków – w tym antykoncepcyjnych – na które mógłby wpłynąć w sposób negatywny.
Do antybiotyków, na które trzeba uważać należą przede wszystkim te, które zawierają substancje takie jak: ampicylina, gryzeofulwina i tetracykliny, a także barbeksaklon, barbiturany, modafinyl oraz prymidon. Pamiętajmy też, że nawet paracetamol – jeżeli przekroczymy zalecaną, dzienną dawkę – może wpłynąć na obniżenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych – wyjaśnia ginekolożka.
Tekst powstał w oparciu o materiały dostępne na stronie zdrowa-ona.pl.
Zobacz także
„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?
„Wielu pacjentów woli wyjść z gabinetu z rozpoznaniem medycznym konkretnej choroby niż przyjąć do wiadomości, że problem ma naturę emocjonalną” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Kuberska-Kędzierska
Polecamy
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
Apteki z pigułką „dzień po” będą oznakowane. Ministerstwo Zdrowia: „Razem z NFZ pracujemy nad tym”
Chciała usunąć implant antykoncepcyjny. Usłyszała, że to niemożliwe, bo pręcik utknął… w płucu
Antykoncepcja niehormonalna – przegląd dostępnych metod
się ten artykuł?