Łykasz witaminy z grupy B? Uważaj na niespodzianki podczas kuracji
„Witaminy z grupy B potrafią wywołać niemałe zamieszanie wśród osób rozpoczynających ich suplementację” – pisze mgr Zofia Winczewska, farmaceutka prowadząca w mediach społecznościowych profile „Okiem farmaceuty”. Suplementujesz się kompleksem z witaminą B w składzie? Sprawdź, na co powinnaś uważać podczas kuracji.
Zofia Winczewska
„Farmaceutka pomagająca w racjonalnej suplementacji, blogerka, szkoleniowiec” – tak o sobie mówi mgr Zofia Winczewska. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych, a jej konta na Instagramie i Facebooku obserwuje coraz więcej osób.
Ostatni post mgr Winczewskiej dotyczy suplementacji witaminy B kompleks. Okazuje się bowiem, że podczas kuracji możemy napotkać „niespodzianki”, i to niekoniecznie pozytywne. Jak mówi farmaceutka, witaminy z grupy B potrafią wywołać niemałe zamieszanie wśród osób rozpoczynających ich suplementację. Dlaczego?
Kompleks witaminy B
„Dzisiaj kilka słów na temat witamin z grupy B, które potrafią wywołać niemałe zamieszanie wśród osób rozpoczynających ich suplementację.
Dlaczego? Najczęściej z dwóch poniższych powodów:
NEONOWE, intensywne zabarwienie moczu – bez obaw, to klasyczny objaw podczas suplementacji B kompleks. Często pytacie, czy to normalne, że wasz mocz ma dziwny, jasny kolor. Nie ma powodów do niepokoju, za intensywny jasnożółty kolor moczu odpowiada witamina B2, którą wraz z moczem wydalamy.
EFEKT FLUSH, czyli gwałtowne zaczerwienienie skóry twarzy. Kilka osób powiedziało mi nawet, że wylądowało w szpitalu z tego powodu. Jeżeli właśnie rozpocząłeś suplementację witaminą B3, to może być przyczyna powyższych objawów. Jest to odpowiedź organizmu na WYSOKIE dawki witaminy B3, a dokładniej jej formy w postaci kwasu nikotynowego podawanego np. przy wysokich poziomach cholesterolu. Skóra twarzy robi się czerwona, swędząca i towarzyszy temu uczucie ciepła. Jest to stan przejściowy, ale utrzymywać się może nawet godzinę ku przerażeniu pacjentów.
Mimo, że stan ten nie jest niebezpieczny, w uniknięciu tej nieprzyjemnej dolegliwości pomoże stopniowe zwiększanie dawki witaminy B3. Trwa to zwykle kilka tygodni, nie podając giga dawek już pierwszego dnia kuracji” – wyjaśnia mgr Winczewska.
Suplementacja witamin z grupy B
Farmaceutka dodaje, że suplementacja B3, ze względu na jej liczne interakcje z innymi lekami, a także z uwagi na działania uboczne podczas terapii dawkami wyższymi (300-1000 mg) od zalecanych profilaktycznie (30 mg), powinna być stosowana pod nadzorem medycznym.
RozwińWitaminy z grupy B – co warto o nich wiedzieć?
Głównymi źródłami witamin z grupy B są: zboża, otręby, drożdże piwne, kiełki pszenicy, podroby, ryby, mięso, soki oraz owoce, warzywa i orzechy. Organizm ich nie magazynuje, więc m.in. przy złej diecie i częstym spożywaniu kawy oraz alkoholu mogą pojawić się niedobory.
Co jeszcze warto wiedzieć? Witaminy z grupy B wchłaniają się i działają synergistycznie. Aby skutecznie uzupełniać poziom jednej, najlepiej przyjmować też inne z tej grupy.
All in 1, czyli WIMIN
Zastanawiasz się nad znalezieniem odpowiednich suplementów diety? Na rynku znajdziesz WIMIN, które łączą najpotrzebniejsze witaminy i minerały w kilku kapsułkach. Jedna z nich, dzięki zawartości magnezu, witaminy B6 i rhodioli, zadba o twój dobry humor i doda energii.
Zobacz także
„Potrzebuję treningu, żeby rozsądnie myśleć i wyładować nadmiar energii”. Way of Blonde o sile kobiecej motywacji
„Chcemy w tym trudnym i zabieganym świecie wspierać, kibicować i towarzyszyć kobietom”. Kwestionariusz urodowy: WIMIN
„Z wiekiem pokochałam siebie i zaczęłam rozumieć, że nikt nie jest idealny”. Dominika Pliszka o słuchaniu swojego ciała
Polecamy
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Czujesz się źle? Sprawdź poziom tych związków, możesz mieć niedobór
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
Farmaceutka zdradza, jaka suplementacja jest ważna dla cukrzyków i insulinoopornych
się ten artykuł?