Tracisz włosy? To może być łysienie plackowate. Dermatolook wyjaśnia, po czym poznać tę chorobę
„Łysienie plackowate (Alopecia areata) to przewlekła choroba mieszków włosowych. Jest jedną z częstszych przyczyn utraty włosów. Niestety, patogeneza łysienia plackowatego w dalszym ciągu jest mało poznana…” – pisze Marta Wieczorek, dermatolożka z Dermatolook. Skąd mamy wiedzieć, czy przyczyną wypadania włosów jest łysienie plackowate?
Dermatolook – pierwszy taki blog dermatologiczny w Polsce
Dermatolook to trójka dermatolożek: Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek. Specjalistki prowadzą wspólnie swoją stronę poświęconą dermatologii. To pierwszy taki blog prowadzony przez Polki.
Dziewczyny z Dermatolook chętnie dzielą się swoją wiedzą medyczną w mediach społecznościowych, udzielając cennych rad w kwestiach pielęgnacji skóry. Wyznają przy tym holistyczne podejście do ciała człowieka. Jaki temat tym razem Dermatolook poruszyły na swoim Instagramie? Łysienia plackowatego!
Łysienie plackowate – czyli co?
Rozwiń„Choroba może dotykać w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Pierwsze objawy łysienia plackowatego mogą pojawić się w różnym wieku, jednak najczęściej pojawiają się u dzieci i młodzieży w postaci ograniczonych ognisk wyłysienia, zazwyczaj na skórze owłosionej głowy.
Inne okolice skóry (broda, brwi, rzęsy, itp.) także mogą być zajęte procesem chorobowym. U ok. 10 proc. pacjentów występują także zmiany paznokciowe – drobne wgłębienia, podłużne pobruzdowania i pęknięcia płytek paznokciowych.
Ogniska wyłysienia mogą być pojedyncze lub mnogie oraz różnej wielkości. Około 14–25 proc. pacjentów traci włosy na całej głowie (Alopecia totalis) lub wszystkie włosy na głowie i całym ciele (Alopecia universalis). Obraz kliniczny jest zazwyczaj bardzo charakterystyczny, jednak tutaj zawsze należy się skonsultować z dermatologiem, który wykona badanie trichoskopowe zmian.
Dlaczego? Żeby wykluczyć inne choroby przebiegające z łysieniem m.in. trichotillomania, grzybica skóry owłosionej głowy, łysienie bliznowaciejące, skórna postać tocznia rumieniowatego, kiła wtórna lub łysienie wywołane stosowaniem niektórych leków” – pisze Marta Wieczorek, dermatolożka.
Wpis o łysieniu plackowatym nie jest pierwszym dotyczącym włosów na profilu Dermatolook. Kilka dni temu w jednym z postów dermatolożki napisały:
„Wypadania włosów doświadcza bardzo dużo dziewczyn, co negatywnie odbija się na ich samopoczuciu i samoocenie. W naszej ankiecie aż 90% dziewczyn zaznaczyło, że doświadczyło w swoim życiu problemu wypadania włosów. Dlaczego wiec aż 89% zaznaczyło też, że nigdy nie zgłosiły się z tym problemem do dermatologa?!
Zapytane o metody leczenia, odpowiadacie, że stosujecie domowe sposoby, co więcej, z leczenia nie jest zadowolone aż 90%! Sprzeczne? Trochę tak! Postanowiłyśmy przybliżyć Wam temat wypadania włosów, napiszemy o różnych rodzajach łysienia, o pielęgnacji i sposobach leczenia”
Od tamtej pory na koncie Dermatolook pojawiają się wpisy o włosach. Pierwszym z nich był ten o łysieniu telogenowym.
Łysienie plackowate – leczenie
Jak leczy się łysienie plackowate? Miejscowo i ogólnie. Do leczenia miejscowego zalicza się m.in. glikokortykosteroidy podawane śródskórnie oraz miejscowe glikokortykosteroidy w postaci kremów, żeli, maści, płynów i pianek. Leczenie ogólne to natomiast stosowanie glikokortykosteroidów i cyklosporyny. Pamiętajmy jednak, że każda z metod musi być prowadzona przez lekarza.
Zobacz także
„Akceptacja siebie to pozwalanie sobie na dużo, bo możemy i wiemy, co nam służy”. O tym, co łączy zabiegi medycyny estetycznej z samoakceptacją, mówią psycholog i chirurg plastyczny
„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
„Jest jedną z najbardziej wzruszających rzeczy, jakich doświadczyłam” – mówi Anna Natasza Górecka w cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”
Polecamy
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
Czy leki mogą powodować łysienie? Ekspert Kosmetyczny wyjaśnia
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak wygląda leczenie?
się ten artykuł?