Oto 6 filarów długiego życia według lekarki, która dożyła 104 lat
„To, co jest dobre dla wielu osób, nie musi być dobre dla wszystkich. Sprawdź, co działa w twoim przypadku” – podkreślała Gladys McGarey. Seniorka każdego dnia kierowała się kilkoma ważnymi zasadami.
„Sprawdź, co działa w twoim przypadku”
Dr Gladys McGarey wielokrotnie podkreślała, że nie ma czasu na starzenie się. Była propagatorką medycyny holistycznej i współzałożycielką American Holistic Medical Assocation. I choć przestała pracować zawodowo w wieku 86 lat, to wciąż pozostała aktywna. Działała w mediach społecznościowych pod nickiem „begladmd”.
Jak udało jej się dożyć tak sędziwego wieku w zdrowiu? Lekarka podzieliła się z obserwatorami sekretem swojej długowieczności. W jednym z nagrań udostępnionych na Instagramie dr Gladys wyjaśniła, co pomogło jej zachować tak dobrą formę i żyć ponad sto lat.
Podkreśliła, że jedną z najważniejszych rzeczy jest nawadnianie się i odpowiednia dieta bogata w świeże warzywa. Lekarka każdy dzień rozpoczynała od śniadania składającego się m.in. z rodzynek i suszonych śliwek.
„Nie musisz unikać mięsa, ale jeżeli ci jakieś nie odpowiada, to go nie jedz. Nie jedz jagnięciny tylko dlatego, że ktoś mówi, że jest dobra dla wszystkich. Nie zgadzam się z tym” – tłumaczyła.
Jak przyznała lekarka, każdy powinien wybierać to, co dla niego dobre. Seniorka podkreślała, że ważne jest także, by unikać produktów, które nam nie służą.
„To, co jest dobre dla wielu osób, nie musi być dobre dla wszystkich” – zaznaczyła i dodała. „Sprawdź, co działa w twoim przypadku”.
Filary długiego życia
Dr Gladys przestrzegała także kilku innych zasad. Przede wszystkim dbałą o zdrowy sen, nie sięgała po używki i nie zapominała o aktywności fizycznej. Skupiała się także na relacjach z ludźmi. Od czasu publikacji swojej książki dr McGarey codziennie kontaktowała się z ludźmi z całego świata i rozmawiała o długowieczności. Jak podkreślała, rozmowy podnosiły ją na duchu i pozwalały realizować cel.
Wymieniła również sześć „filarów długiego życia”, dzięki którym dożyła szczęśliwie tylu lat. Lekarka wypunktowała:
- aktywny, a nie siedzący tryb życia,
- znalezienie sensu i celu,
- otaczanie się ludźmi,
- miłość, która „jest lekarstwem na wszystko”,
- oddawanie się pasji,
- bycie otwartym na świat i ludzi.
Zobacz także
„Ten się nie starzeje, kto docenia czas, który ma, kto potrafi go w zgodzie ze sobą wykorzystać”. O tym, co sprawia, że czujemy się młodo, mówi Julita Czernecka
Julian Sobiech: Nie ma przeszkód, by żyć 150 albo 200 lat. Na razie wydaje się to być science fiction, ale mamy tu spory potencjał
„Większość z nas oczekuje, że starość sama się jakoś ułoży. To złudne, życzeniowe myślenie. U nas starość jest biedna i smutna” – mówi Magda Jaros, autorka książki „Oddam matkę w dobre ręce”
Polecamy
Kieliszek wódki na liście leków 92-latki. Lekarz: „Już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy”
Julian Sobiech: Nie ma przeszkód, by żyć 150 albo 200 lat. Na razie wydaje się to być science fiction, ale mamy tu spory potencjał
Zmarszczki powstają w naturalny sposób. Czy można je zmniejszyć?
„Termin ‘przekwitanie’ jest krzywdzący dla kobiet” – mówi Martyna F. Zachorska
się ten artykuł?