Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką
„Jestem kobietą, która urodziła się z dwoma pełnymi układami rozrodczymi” – pisze o sobie 37-letnia Leanne Bell z Arizony. Kobieta, w związku ze swoim rzadkim schorzeniem, założyła profil na TikToku, by zwiększać świadomość o chorobie, jaką jest podwójna macica. Jak wygląda życie kobiet z tą wadą wrodzoną? Pytamy o to lek. Katarzynę Pietuch, specjalistkę ginekologii i położnictwa z Ka-Medica.
Leanne – TikTokerka żyjąca z podwójną macicą
O Leanne Bell i jej rzadkim schorzeniu cały świat dowiedział się z TikToka. 37-latka w publikowanych przez siebie filmach pokazuje, jak to jest żyć, mając dwie macice, dwie pochwy i dwie szyjki macicy. Leanne, w związku ze swoją przypadłością, ma także dwie miesiączki, co oznacza, że musi stosować dwa tampony naraz. Jak sama jednak mówi: „na szczęście miesiączki przychodzą w tym samym czasie”.
TikTokerka na swoim profilu nie mówi jednak, jakie są możliwe przyczyny pojawienia się podwójnej macicy. Specjalnie dla Hello Zdrowie wyjaśnia to lek. Katarzyna Pietuch, specjalistka ginekologii i położnictwa z Ka-Medica.
– Zacznijmy od tego, że – według nomenklatury typowo medycznej – podwójna macica jest wrodzoną wadą rozwojową żeńskich narządów płciowych. Jest związana z zaburzeniem anatomicznej budowy narządów kobiecych, w momencie kiedy jesteśmy jeszcze w czasie życia płodowego. Można powiedzieć, że jest to choroba, stan, ale i schorzenie, ponieważ podwójna macica będzie dawała dolegliwości przez całe życie. Diagnozujemy ją u 8 proc. pacjentek – mówi specjalistka.
I dodaje, że na pojawienie się podwójnej macicy mają wpływ czynniki zewnętrzne w czasie ciąży: stres, odżywianie, kaloryczność, suplementy, miejsce pracy czy to, w jaki sposób przyszła matka odpoczywa. To wszystko wpływa na pewien gen, który w życiu płodowym może powodować wady anatomiczne, jak np. podwójną macicę.
RozwińPodwójna macica to nie zawsze podwójna szyjka macicy
Lek. Pietuch wyjaśnia dalej, że podwójna macica nie zawsze oznacza podwójną szyjkę macicy, jak to występuje w przypadku Leanne Bell z Arizony.
– To wszystko zależy od tego, na jakim etapie dojdzie do uszkodzenia, w momencie kiedy ten układ rodny się tworzy. Pacjentka może mieć dwie macice, może mieć dwie szyjki macicy, a niekiedy może mieć dwie pochwy. U każdej pacjentki może to jednak inaczej wyglądać: jedna pacjentka może mieć jedną szyjkę macicy i dwie macice, a druga: dwie macice i dwie szyjki macicy – wyjaśnia.
Specjalistka ginekologii i położnictwa dodaje także, że tego typu wady anatomiczne nie są widoczne w USG ciąży.
– Chociaż mamy bardzo dokładny sprzęt USG, nie jesteśmy w stanie w życiu wewnątrzłonowym tego dokładnie obejrzeć. Jesteśmy w stanie to wykryć dopiero, gdy ta dziewczynka, później kobieta, zaczyna się rozwijać, dojrzewać i wytwarzają się u niej typowe cechy żeńskie: macica zaczyna rosnąć, powiększają się jajniki, powiększa się pochwa i piersi. Podwójną macicę możemy zdiagnozować badaniem palpacyjnym, gdy pacjentka przychodzi na wizytę do ginekologa, oraz badaniami: USG oraz rezonansem magnetycznym – mówi.
Starania o ciążę a podwójna macica
Jak mówi na TikToku Leanne, jej stan może utrudniać zajście w ciążę, a następnie jej donoszenie. W jednym z filmików 37-latka opowiedziała, że kiedyś spodziewała się dziecka, jednak była to ciąża pozamaciczna. Lekarze musieli ją więc usunąć wraz z jajowodem, gdzie się znajdowała. Nie wszystkie pacjentki z podwójną macicą mają jednak problemy z zajściem w ciążę.
– 20 proc. pacjentek, u których można rozpoznać podwójną macicę, nie ma problemów z zajściem w ciążę. Reszta pacjentek może mieć jednak pewne trudności. Są też w grupie zwiększonego ryzyka poronieniem. Bardzo często dochodzi również do porodów przedwczesnych, czyli dzieci rodzą się szybciej niż to wynika z wieku ciążowego. Jest to spowodowane tym, że u tych pacjentek bardzo często nieprawidłowo układa się dziecko, ponieważ drugi trzon macicy uciska na rozwijającą się ciążę – mówi lek. Katarzyna Pietuch.
Czy pacjentka może nie wiedzieć, że ma podwójną macicę?
Tiktokerka, jak sama przyznała w jednym ze swoim filmików, o podwójnej macicy dowiedziała się dopiero w wieku 26 lat. Zdiagnozował ją ginekolog, do którego przyszła w celu założenia wkładki domacicznej. Jak przyznaje lek. Pietuch, takie sytuacje, gdy kobieta nie wie o swoich wadach anatomicznych, są nierzadkie.
– Jeżeli pacjentka ma regularne miesiączki i nie ma żadnych innych dolegliwości, nie zgłasza żadnych objawów, to może być potencjalną pacjentką, która nie wie, że ma podwójną macicę. Natomiast, jeżeli trafia do nas pacjentka, która ma problemy z zajściem w ciążę bądź ma acykliczne krwawienia z dróg rodnych, a my diagnozujemy u niej podwójną macicę, możemy dokonać operacyjnego połączenia dwóch macic i dwóch szyjek macicy ze sobą, by pacjentka mogła zajść w ciążę, a następnie ją donosić – wyjaśnia specjalistka.
I dodaje, że do tej pory leczyła kilkanaście pacjentek z macicą podwójną, które zachodziły w ciążę i rodziły dzieci. „Pacjentki z podwójną macicą bez problemu rodzą siłami natury, pod warunkiem, że dziecko jest ułożone prawidłowo” – tłumaczy.
Podwójna macica a macica dwurożna
Lek. Katarzyna Pietuch wyjaśnia także, że wiele osób myli pojęcie „macicy podwójnej” z „macicą dwurożną”.
– W dwurożnej macicy jest jedna szyjka i jeden trzon macicy, ale on ma rogi – macica rozkłada się na boki, tworząc kształt serduszka. Tych pacjentek jest więcej. Warto też wiedzieć, że pacjentki z macicą dwurożną mają podobne objawy do pacjentek z macicą podwójną: mają problemy z zajściem w ciążę oraz z jej donoszeniem – mówi.
Polecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Najmniej inwazyjny sposób wycięcia mięśniaków macicy. To pierwszy taki zabieg w Polsce!
Lekarze wycięli nastolatce 3,5-kilogramowego guza. Zaczęło się od bólów brzucha
Polki doczekają się mammografii w ramach badań medycyny pracy? „Robimy pierwsze kroki” – mówi Izabela Leszczyna
się ten artykuł?