Przejdź do treści

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels
Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jestem kobietą, która urodziła się z dwoma pełnymi układami rozrodczymi” – pisze o sobie 37-letnia Leanne Bell z Arizony. Kobieta, w związku ze swoim rzadkim schorzeniem, założyła profil na TikToku, by zwiększać świadomość o chorobie, jaką jest podwójna macica. Jak wygląda życie kobiet z tą wadą wrodzoną? Pytamy o to lek. Katarzynę Pietuch, specjalistkę ginekologii i położnictwa z Ka-Medica. 

Leanne – TikTokerka żyjąca z podwójną macicą

O Leanne Bell i jej rzadkim schorzeniu cały świat dowiedział się z TikToka. 37-latka w publikowanych przez siebie filmach pokazuje, jak to jest żyć, mając dwie macice, dwie pochwy i dwie szyjki macicy. Leanne, w związku ze swoją przypadłością, ma także dwie miesiączki, co oznacza, że musi stosować dwa tampony naraz. Jak sama jednak mówi: „na szczęście miesiączki przychodzą w tym samym czasie”. 

TikTokerka na swoim profilu nie mówi jednak, jakie są możliwe przyczyny pojawienia się podwójnej macicy. Specjalnie dla Hello Zdrowie wyjaśnia to lek. Katarzyna Pietuch, specjalistka ginekologii i położnictwa z Ka-Medica.

– Zacznijmy od tego, że – według nomenklatury typowo medycznej – podwójna macica jest wrodzoną wadą rozwojową żeńskich narządów płciowych. Jest związana z zaburzeniem anatomicznej budowy narządów kobiecych, w momencie kiedy jesteśmy jeszcze w czasie życia płodowego. Można powiedzieć, że jest to choroba, stan, ale i schorzenie, ponieważ podwójna macica będzie dawała dolegliwości przez całe życie. Diagnozujemy ją u 8 proc. pacjentek – mówi specjalistka.

I dodaje, że na pojawienie się podwójnej macicy mają wpływ czynniki zewnętrzne w czasie ciąży: stres, odżywianie, kaloryczność, suplementy, miejsce pracy czy to, w jaki sposób przyszła matka odpoczywa. To wszystko wpływa na pewien gen, który w życiu płodowym może powodować wady anatomiczne, jak np. podwójną macicę.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
kobieta w ciąży

Podwójna macica to nie zawsze podwójna szyjka macicy

Lek. Pietuch wyjaśnia dalej, że podwójna macica nie zawsze oznacza podwójną szyjkę macicy, jak to występuje w przypadku Leanne Bell z Arizony.

– To wszystko zależy od tego, na jakim etapie dojdzie do uszkodzenia, w momencie kiedy ten układ rodny się tworzy. Pacjentka może mieć dwie macice, może mieć dwie szyjki macicy, a niekiedy może mieć dwie pochwy. U każdej pacjentki może to jednak inaczej wyglądać: jedna pacjentka może mieć jedną szyjkę macicy i dwie macice, a druga: dwie macice i dwie szyjki macicy – wyjaśnia.

Specjalistka ginekologii i położnictwa dodaje także, że tego typu wady anatomiczne nie są widoczne w USG ciąży.

– Chociaż mamy bardzo dokładny sprzęt USG, nie jesteśmy w stanie w życiu wewnątrzłonowym tego dokładnie obejrzeć. Jesteśmy w stanie to wykryć dopiero, gdy ta dziewczynka, później kobieta, zaczyna się rozwijać, dojrzewać i wytwarzają się u niej typowe cechy żeńskie: macica zaczyna rosnąć, powiększają się jajniki, powiększa się pochwa i piersi. Podwójną macicę możemy zdiagnozować badaniem palpacyjnym, gdy pacjentka przychodzi na wizytę do ginekologa, oraz badaniami: USG oraz rezonansem magnetycznym – mówi.

Starania o ciążę a podwójna macica

Jak mówi na TikToku Leanne, jej stan może utrudniać zajście w ciążę, a następnie jej donoszenie. W jednym z filmików 37-latka opowiedziała, że kiedyś spodziewała się dziecka, jednak była to ciąża pozamaciczna. Lekarze musieli ją więc usunąć wraz z jajowodem, gdzie się znajdowała. Nie wszystkie pacjentki z podwójną macicą mają jednak problemy z zajściem w ciążę.

– 20 proc. pacjentek, u których można rozpoznać podwójną macicę, nie ma problemów z zajściem w ciążę. Reszta pacjentek może mieć jednak pewne trudności. Są też w grupie zwiększonego ryzyka poronieniem. Bardzo często dochodzi również do porodów przedwczesnych, czyli dzieci rodzą się szybciej niż to wynika z wieku ciążowego. Jest to spowodowane tym, że u tych pacjentek bardzo często nieprawidłowo układa się dziecko, ponieważ drugi trzon macicy uciska na rozwijającą się ciążę – mówi lek. Katarzyna Pietuch.

Czy pacjentka może nie wiedzieć, że ma podwójną macicę?

Tiktokerka, jak sama przyznała w jednym ze swoim filmików, o podwójnej macicy dowiedziała się dopiero w wieku 26 lat. Zdiagnozował ją ginekolog, do którego przyszła w celu założenia wkładki domacicznej. Jak przyznaje lek. Pietuch, takie sytuacje, gdy kobieta nie wie o swoich wadach anatomicznych, są nierzadkie.

– Jeżeli pacjentka ma regularne miesiączki i nie ma żadnych innych dolegliwości, nie zgłasza żadnych objawów, to może być potencjalną pacjentką, która nie wie, że ma podwójną macicę. Natomiast, jeżeli trafia do nas pacjentka, która ma problemy z zajściem w ciążę bądź ma acykliczne krwawienia z dróg rodnych, a my diagnozujemy u niej podwójną macicę, możemy dokonać operacyjnego połączenia dwóch macic i dwóch szyjek macicy ze sobą, by pacjentka mogła zajść w ciążę, a następnie ją donosić – wyjaśnia specjalistka.

I dodaje, że do tej pory leczyła kilkanaście pacjentek z macicą podwójną, które zachodziły w ciążę i rodziły dzieci. „Pacjentki z podwójną macicą bez problemu rodzą siłami natury, pod warunkiem, że dziecko jest ułożone prawidłowo” – tłumaczy.

Podwójna macica a macica dwurożna

Lek. Katarzyna Pietuch wyjaśnia także, że wiele osób myli pojęcie „macicy podwójnej” z „macicą dwurożną”.

– W dwurożnej macicy jest jedna szyjka i jeden trzon macicy, ale on ma rogi – macica rozkłada się na boki, tworząc kształt serduszka. Tych pacjentek jest więcej. Warto też wiedzieć, że pacjentki z macicą dwurożną mają podobne objawy do pacjentek z macicą podwójną: mają problemy z zajściem w ciążę oraz z jej donoszeniem – mówi.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?