Przejdź do treści

Macierzyństwo po 40. czy 50. niedługo stanie się normą? Przełomowe badanie naukowców

Kobieta w ciąży stoi w kuchni
Macierzyństwo po 40. czy 50. niedługo stanie się normą? Przełomowe badanie naukowców/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do niezwykłych wniosków doszli izraelscy naukowcy. Według nich już niedługo normą stanie się macierzyństwo w wieku 50 lat. W przełomowym badaniu eksperci skutecznie odmłodzili komórki jajowe 40-letniej kobiety tak, że przypominają komórki jajowe 20-latki. 

Macierzyństwo po 50. stanie się normą?

Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie może zmienić życie wielu kobiet. Badacze odkryli, że starzenie się komórek jajowych można odwrócić za pomocą środka przeciwwirusowego, który stosuje się w leczeniu pacjentów z HIV. Jak wykazali, preparat ten blokuje uszkodzenia genetyczne podczas infekcji wirusowych poprzez zapobieganie uszkodzeniom DNA zachodzącym w trakcie procesu starzenia.

Kobiety rodzą się z określoną pulą komórek jajowych, które zużywają się w okresie dojrzewania, dorastania, następnie w kolejnych cyklach miesięcznych, aż do okresu menopauzy, kiedy zupełnie zanikają. Jak wskazują lekarze, po 35. roku życia obniża się płodność kobiety, ponieważ ulega zmniejszeniu rezerwa jajnikowa określająca potencjał rozrodczy kobiety. W swoich badaniach izraelskim naukowcom udało się odmłodzić komórki jajowe 40-letnich kobiet tak, by przypominały komórki jajowe 20-latek.

„Ponieważ atakujące DNA zachowuje się jak wirus, postawiliśmy hipotezę, że lek przeciwwirusowy podawany do jaj może odwrócić ich starzenie i odmłodzić, i odkryliśmy w naszym laboratorium, że tak jest. Przetestowaliśmy setki jaj mysich, a następnie jaj ludzkich, co potwierdziło tę hipotezę” – mówi Dr Michael Klustein, biolog molekularny, który kierował badaniami.

W trakcie procesu starzenia się komórki jajowej części jej DNA mogą zacząć atakować inne obszary w podobny sposób, w jaki replikują się wirusy. Jak wykazali badacze, można temu zapobiec dzięki środkowi przeciwwirusowemu, tzw. inhibitorowi odwrotnej transkryptazy, którego używa się przy uszkodzeniach DNA w infekcjach wirusowych.

Kobieta

Pionierskie odkrycie a płodność

Badanie izraelskich naukowców może mieć znaczący wpływ na wiele kobiet, które z różnych powodów nie zdecydowały się na macierzyństwo przed 40. Pozwoli także żyć każdej kobiecie tak, jak chce, bez presji wywoływanej zegarem biologicznym i oczekiwaniami społeczeństwa.

Nie wiadomo jednak, czy innowacyjna procedura może zwiększyć wskaźniki płodności kobiety. Zespół badaczy planuje jednak dalsze testy, w pierwszej kolejności na zwierzętach, a następnie na ludziach. Istnieje również nadzieja, że ​​leczenie może zmniejszyć ryzyko poronienia i wad wrodzonych płodu, do których częściej dochodzi w późniejszych ciążach.

„W ciągu 10 lat mamy nadzieję zastosować leki przeciwwirusowe w celu zwiększenia płodności wśród starszych kobiet. Może to pomóc kobietom w wieku od 40 do 50 lat. Potem zaś wkraczamy w menopauzę” – dodaje Klustein.

 

Źródło: Peera Wasserzug-Pash, Rachel Rothman, Eli Reich, Lital Zecharyahu, Oshrat Schonberger, Yifat Weiss, Naama Srebnik, Yaara Cohen-Hadad, Amir Weintraub, Ido Ben-Ami, Hananel Holzer, Michael Klutstein, Loss of heterochromatin and retrotransposon silencing as determinants in oocyte aging, Aging Cell 15 February 2022

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?