Małpia ospa w Europie. Pierwsze zgony poza Afryką
Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch zgonach z powodu małpiej ospy. To kolejne, zaraz po pacjencie z Brazylii, śmiertelne ofiary choroby poza Afryką. Wcześniej WHO miało informacje o pięciu potwierdzonych zgonach spowodowanych małpią ospą, wszystkie miały miejsce w Afryce.
Zgony spowodowane małpią ospą
Hiszpański resort zdrowia poinformował w sobotę, 30 lipca, o drugim odnotowanym w tym kraju zgonie spowodowanym małpią ospą. W obu przypadkach nie podano żadnych szczegółów dotyczących zmarłych.
Według danych Hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, do tej pory w kraju potwierdzono 4298 przypadków zakażenia. 120 osób jest hospitalizowanych.
Jak podało ministerstwo, około 3500 ze stwierdzonych zakażeń dotyczyło mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami. Tylko 64 przypadki wykryto u kobiet.
Hiszpański resort zdrowia jest w trakcie podawania 5300 szczepionek przeciwko wirusowi małpiej ospy. Kraj ten otrzymał je w ramach unijnego programu. Pracownicy ochrony zdrowia twierdzą jednak, że to za mało, by objąć szczepieniem wszystkie grupy ryzyka.
Pierwszy zgon poza Afryką
Wcześniej, w piątek 29 lipca, to Brazylia ogłosiła zgon osoby zakażonej wirusem małpiej ospy. Tym samym stała się pierwszym krajem poza Afryką, w którym zanotowano przypadek śmiertelny w trakcie obecnej epidemii.
Zmarły Brazylijczyk to 41-letni mężczyzna, który chorował również na chłoniaka. Wcześniej stwierdzono u niego osłabienie układu odpornościowego.
„Choroby współistniejące pogorszyły jego stan” – ogłosiło brazylijskie Ministerstwo Zdrowia, dodając, że pacjent był hospitalizowany w mieście Belo Horizonte. Mężczyzna zmarł z powodu wstrząsu septycznego po przewiezieniu na oddział intensywnej terapii.
Globalny stan zagrożenia
Zdaniem Pan American Health Organization (PAHO), Brazylia, Stany Zjednoczone i Kanada są najbardziej dotknięte małpią ospą. Do tej pory tylko w tych trzech krajach zgłoszono ponad 5 tysięcy przypadków zakażenia.
Przypomnijmy: od 23 lipca obowiązuje globalny stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy, wprowadzony przez WHO.
„Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.
Małpia ospa – co należy o niej wiedzieć?
Małpia ospa, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej, dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie. 7 maja br. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Zachorował mężczyzna, który wrócił z Nigerii, kraju, w którym choroba ta występuje naturalnie. Od tego czasu w Europie wykryto przypadki zakażeń w prawie każdym państwie.
Choroba ta objawia się gorączką, bólami głowy, bólami pleców, mięśni, powiększonymi węzłami chłonnymi i wysypką podobną do ospy wietrznej.
Polecamy
Ocieplenie klimatu odpowiada za rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych. „Denga nadchodzi, a sytuacja pogorszy się”
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
się ten artykuł?