Mały Antoś wreszcie zobaczy świat. Spektakularny sukces polskich lekarzy
Rocznemu Antoniemu lekarze Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przeszczepili rogówki obu oczu. Chłopiec urodził się niewidomy. Operacja przebiegła bez komplikacji. Edyta Stasiak, mama chłopca, długo szukała ratunku dla swojego dziecka, ale tylko w katowickim szpitalu podjęto się zabiegu. „Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie” – nie kryła wzruszenia w rozmowie z mediami.
„Tylko tu podjęto się leczenia mojego synka”
Przeszczepienie rogówki oczu to szansa dla pacjenta na odzyskanie wzroku. Od lat przywraca się w ten sposób wzrok osobom dorosłym. Ale przeszczepienie rogówki u niewidzących dzieci zdarza się niezwykle rzadko. Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje w kraju, dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.
Lekarze, którzy przywrócili wzrok niewidzącemu obuocznie Antosiowi, zbierają gratulacje. Dwie udane operacje przeprowadził dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. Zespół tą wspaniałą wiadomością podzielił się za pośrednictwem mediów społecznościowych.
„Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka” – powiedziała wzruszona Edyta Stasiak, mama Antosia.
Szpital chce pomagać jeszcze większej liczbie pacjentom. I planuje poważne przedsięwzięcie.
„Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego” – mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego, cytowany w poście opublikowanym przez placówkę. „A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci” – dodaje.
Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski pogratulował lekarzom, a dzielnemu pacjentowi życzył zdrowia.
„Małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia i dziś, kiedy właśnie dzięki naszym medykom w pełni odzyskał wzrok, to kolejnym, chyba jak najbardziej właściwym życzeniem będzie, by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory. Sukces tej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu” – powiedział.
Jak czytamy na oficjalnym profilu placówki na Facebooku, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach jest placówką samorządu województwa śląskiego. To największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, wykonujący kilkaset zabiegów rocznie. Pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy przeprowadzono 23 lata temu.
Rogówka- co to jest?
Rogówka to przezroczysta warstwa pokrywająca przednią część oka. Wraz z nieprzezroczystą twardówką tworzy błonę zewnętrzną oka. Jej średnica wynosi średnio 11,5 milimetra. Prawidłowo wykształcona rogówka jest całkowicie przejrzysta, ma gładką powierzchnię, a jej promień krzywizny wynosi przeciętnie 7,8 mm. W tzw. rąbku rogówki, czyli granicy między rogówką a twardówką znajdują się komórki macierzyste, które dzieląc się, odnawiają nabłonek rogówki.
Przeszczepienie rogówki jest zabiegiem chirurgicznym. Zmieniona chorobowo rogówka osoby chorej jest zastępowana tkanką pobraną od dawcy. Zabieg wykonywany jest pod mikroskopem w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Po raz pierwszy w historii przeszczepienie wykonał austriacki lekarz okulista Eduard Konrad Zirm w 1905 roku w Ołomuńcu na Morawach.
Rozwiń
źródło: FacebookOkręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach
Polecamy
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Pacjentka miała ciśnienie 256 na 157 i „tykającą bombę” przy aorcie. Nowatorska operacja uratowała jej życie
Bardzo mała blizna i zachowana pierś pacjentki. Łódzcy lekarze przeprowadzili pierwszą taką operację w Polsce
Pionierska operacja w Poznaniu. Lekarze ratowali 18-tygodniowe bliźnięta w łonie matki
się ten artykuł?