Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
„Reklamy pokazują nam drobnoustroje w toalecie, przez co tak bardzo skupiamy się na jej dezynfekowaniu, a tymczasem to nasze gąbki są dla nas większym zagrożeniem” – ostrzega chemiczka Sylwia Panek na swoim profilu na Instagramie. Dlaczego tak się dzieje i jak często należy je wymieniać?
Kolonie bakterii i grzybów na gąbkach
Kiedy ostatnio wymieniałaś gąbkę do kąpieli lub zmywania naczyń? Jak alarmuje chemiczka Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama Chemik, robimy to zbyt rzadko. Przez to narażamy się na kontakt z wieloma bakteriami i grzybami, które panoszą się w naszej kuchni lub łazience.
Bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi – wyjaśnia i dodaje – Reklamy pokazują nam drobnoustroje w toalecie, przez co tak bardzo skupiamy się na jej dezynfekowaniu, a tymczasem to nasze gąbki są dla nas większym zagrożeniem.
Dlaczego narzędzie, które służy nam do czyszczenia, jest jednocześnie zagrożeniem?
Głównym problemem gąbek do zmywania/kąpieli jest ich struktura, bo wiele wnika do środka, ciężko je dosuszyć i niestety życie w nich kwitnie – tłumaczy Panek.
Jak często należy wymieniać gąbkę do mycia naczyń?
Specjalistka wyjaśnia, że istnieją pomysły wyparzania gąbek lub podgrzewania ich w mikrofalówce w celach dezynfekcji. Jak zaznacza, w ten sposób można usunąć jedynie 60 proc. drobnoustrojów. 40 proc. pozostałych bakterii, to „najsilniejsze, bardzo odporne osobniki, które w szybkim tempie kolonizują resztę gąbki”.
Chemiczka tłumaczy jednak, że drobnoustroje są nam potrzebne, aby nabyć odporność. Z tego powodu warunki w naszych domach nie mogą być sterylne. Jak często należy więc wymieniać gąbkę do mycia naczyń oraz tę, której używamy do kąpieli?
Naukowcy sugerują wymianę gąbki nawet co 3 dni, max do dwóch tygodni. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jaki sposób jej używamy, czy dobrze wysycha i jak dbamy o jej higienę, dlatego powinniśmy na sprawę patrzeć indywidualnie – dodaje Panek.
Ekspertka zaznacza także, by zwracać uwagę na to, czy gąbka do zmywania miała kontakt np. z surowym mięsem lub jajkami. W ten sposób można przenieść groźne bakterie przykładowo na talerz, a stąd krótka droga do naszego organizmu. Panek ostrzega również, aby nie myć gąbką akcesoriów dla niemowląt.
Gąbka do kąpieli
Podobnie sprawa ma się z gąbką do kąpieli. Jak zaznacza specjalistka, myjąc ciało brudną gąbką, zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia problemów skórnych czy różnych infekcji. Jak często więc należy ją wymieniać?
Częstotliwość wymiany gąbek zależy od tego, w jaki sposób jej używamy i w jakich warunkach przechowujemy. Jeśli zostawiacie ją mokrą w wannie lub na jej krawędzi, to drobnoustroje będą rozwijać się szybciej niż w przypadku, gdyby gąbka była suszona na grzejniku – tłumaczy.
Ekspertka wyjaśnia, że ważne jest, aby każda osoba z rodziny miała własną gąbkę do kąpieli. Dzięki temu nie przeniesiemy zakażeń czy infekcji skórnych na drugą osobę.
Co zamiast gąbki?
Jeśli będziemy wymieniać gąbkę minimum co dwa tygodnie, w ciągu jednego roku zużyjemy ich 26.
Niestety mało kto zwraca uwagę na to, że są to tworzywa sztuczne, które nie zostaną poddane recyklingowi – alarmuje chemiczka.
By zadbać o środowisko, warto wybrać bardziej ekologiczne narzędzia. Panek poleca tu w szczególności drewnianą szczotkę, myjkę silikonową, myjki z lnu, juty lub włókien kokosowych a nawet pocięty ręcznik. Jak zaznacza, są one nie tylko bardziej przyjazne środowisku niż gąbki, ale także i bardziej higieniczne, dzięki czemu można używać ich znacznie dłużej.
Sylwia Panek, czyli Mama Chemik
Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.
Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 23 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.
RozwińZobacz także
Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener
Jak często powinno się sprzątać mieszkanie? Nie takiej odpowiedzi możesz się spodziewać
10 rzeczy w twoim domu, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
„Nie macaj bułki w sklepie” – ostrzega prawnik Marcin Kruszewski. Jaka kara grozi za dotykanie gołą ręką pieczywa?
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
się ten artykuł?