Przejdź do treści

Mama Chemik: sprzątanie szkodzi tak samo jak palenie papierosów

Mama z córkąsprzątają kuchnię
Mama Chemik: sprzątanie szkodzi tak samo jak palenie papierosów/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sprzątasz w domu bardzo często, by aż lśniło? W ten sposób szkodzisz swojemu zdrowiu. „Powietrze w naszych domach jest często gorsze niż smog” – alarmuje chemiczka Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama Chemik. Jaki wpływ na zdrowie ma regularne używanie chemicznych środków do sprzątania?

Chemia codziennym towarzyszem

Chemia do sprzątania niszczy nam zdrowie? Ekspertka tłumaczy, że jeśli raz na jakiś czas użyjemy silnych środków chemicznych, to nic nam nie będzie. Problem pojawia się, kiedy korzystamy z nich na co dzień.

Ze środkami czystości spotykamy się już od pierwszych chwil naszego życia. Rodzimy się w szpitalu, w którym warunki muszą być przecież sterylne, potem jesteśmy ubierani w pierwsze ubranko, na którym jest pozostałość proszku do prania, wracamy do domu, w którym otaczają nas intensywne zapachy odświeżaczy powietrza, czy płynu do podłóg, pierwsze posiłki zjadamy razem z resztką płynu domycia naczyń – pisze chemiczka. 

W następnych latach jest tylko gorzej. Sprzątamy w zamkniętych pomieszczeniach, wdychając chemię przez nawet kilka godzin.

Później przychodzi czas, kiedy sami zaczynamy sprzątać i zamykamy się w malutkiej łazience z kiepską wentylacją, czyszcząc toaletę czy szorując fugi. Rozpylamy przed sobą spray do mebli, wdychając jego drobinki. Nie myślimy o tym, że rozpylone substancje mogą unosić się w powietrzu jeszcze przez wiele godzin – opisuje specjalistka.

Panek zaznacza, że powietrze w naszych domach jest często gorsze niż smog. Różnica jest jedynie taka, że nie widzimy tego gołym okiem.

Wpływ chemii na zdrowie

Chemiczka w swoim wpisie powołuje się na badanie z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii. Naukowcy przeanalizowani bowiem wpływ środków do sprzątania na zdrowie kobiet, które używały ich przez dłuższy czas.

Norwescy naukowcy zrobili coś, czego nikt wcześniej nie robił. Przeprowadzili badanie wpływu sprzątania, które trwało aż. 20 lat. W ten sposób byli w stanie określić jakie są rzeczywiste skutki sprzątania – wyjaśnia Panek. 

Badanie przeprowadzono na kobietach, które sprzątały zawodowo przez 20 lat i codziennie używały aerozoli do czyszczenia. Przeanalizowano także zdrowie kobiet, które sprzątają w domu bardzo często oraz tych, które robią to rzadko. Jakie były wyniki?

U dwóch pierwszych grup zauważono znaczące zmiany w płucach. Naukowcy porównali ich stan do płuc nałogowych palaczy – wymienia Panek. 

Badacze ocenili, że ich drogi oddechowe wyglądają, jakby wypalały ok. 20 papierosów dziennie. Poza tym rozwinęła się u nich:

  • astma,
  • obturacyjna choroba płuc,
  • zmiany w drogach oddechowych,
  • zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór płuc.

Panek alarmuje, że produkty sprzątające powodują niewielkie uszkodzenia w drogach oddechowych. Używane codziennie, niszczą nam zdrowie.

Mamy wybór, możemy sprzątać zdrowo, więc czemu tego nie robimy? – pyta chemiczka.

Sprzątanie domu bez chemii - soda, cytryna i ocet wystarczą!

Sylwia Panek, czyli Mama Chemik

Sylwia Panek jest chemiczką, która – jak sama o sobie mówi – „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 17 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?