„Mama na cały etat”. Nowa funkcjonalność na LinkedIn ma pomóc w walce z dyskryminacją na rynku pracy
Już nie tylko sprzedawczyni, dziennikarka, lekarka czy nauczycielka. Teraz w serwisie społecznościowym LinkedIn w rubryce stanowisko można podać „mama”, „tata” albo „rodzic”. To rozwiązanie ma pomóc w walce z dyskryminacją na rynku pracy, której kobiety doświadczają po powrocie z urlopu macierzyńskiego.
„Mama na pełen etat”
Serwis społecznościowy LinkedIn, który pomaga w poszukiwaniu pracy i pracowników, stworzył nową funkcję. Teraz, wprowadzając informacje o miejscu pracy można wybrać opcję „mama/tata/rodzic na cały etat”. To odpowiedź LinkedIn na artykuł Heather Bolen w serwisie „Medium”, w którym wytknięto portalowi seksizm.
Zdaniem specjalistów, ta niewielka zmiana może mieć duży wpływ na postrzeganie przerwy w karierze i odchodzenie od traktowania urlopu macierzyńskiego jako zwykłej dziury w życiorysie kobiet.
Dodatkowo, badania wskazują na fakt, że kobiety obawiają się reakcji pracodawcy na informację o planowanym macierzyństwie.
W 2008 roku 1/3 kobiet w USA przyznała, że martwi się postawą szefów i współpracowników po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego. Niemal 40 proc. z nich uznało powrót do pracy za trudny lub bardzo trudny. 10 lat później sprawa nie uległa poprawie. W raporcie przygotowanym przez brytyjską Komisję ds. Równości i Praw Człowieka 3/4 kobiet przyznało, że doświadczenia związane z powrotem do pracy były negatywne bądź dyskryminujące.
Nowa funkcja także w Polsce?
Funkcja „Mama na pełen etat” na razie jest dostępna tylko w anglojęzycznej wersji LinkedIn. Zdecydowanie przydałaby się jednak także i w Polsce. Z raportu „Macierzyństwo a aktywność zawodowa” Fundacji „Rodzic w Mieście” opublikowanego w marcu 2021 r. wynika, że 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy z powodu braku dostępu do opieki nad dzieckiem. Do pracy po ciąży chce wrócić zdecydowana większość młodych mam (94,4 proc.). Ponad 2/3 z nich obawia się jednak powrotu na rynek pracy i łączenia obowiązków wychowawczych z karierą.
Jak piszą autorzy raportu, pracodawcy często odnoszą się do kobiet przez pryzmat macierzyństwa, a nie posiadanych przez nie kompetencji. Wprowadzona funkcjonalność mogłaby więc zapoczątkować pozytywne zmiany na rynku pracy.
Zobacz także
„Coraz więcej kobiet wychodzi z cienia”. O społecznym nakazie samopoświęcania rozmawiamy z psycholożką Anną Mochnaczewską-Kałasą
„Od kobiet oczekuje się, że będą wielozadaniowe i idealne. Łączenie pracy z macierzyństwem jest bardzo trudne i bez pomocy często niemożliwe ” – mówi Katarzyna Łodygowska, znana jako Matka – Prawnik
Polecamy
61-latka urodziła swoje pierwsze dziecko. Starała się o nie przez 37 lat
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
Usuwanie macic kobietom po 30., by „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Tak polityk chce walczyć ze spadkiem urodzeń
Alexandra Daddario pokazała swoje zdjęcie sześć dni po porodzie: „Ciało kobiety jest niesamowite”
się ten artykuł?