Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?

Marihuana w dalszym ciągu budzi kontrowersje. Z jednej strony patrzy się na nią, jak na uzależniający narkotyk, z drugiej jest sposobem na złagodzenie skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii. Ale czy właściwości kannaboidów mogą faktycznie wyleczyć z raka?
Badacz chorób nowotworowych David Robert Grimes z Unwersytetu w Queen’s w Belfaście wyjaśnił dla Daily Mail, że owszem marihuana może złagodzić mdłości i ból u pacjentów onkologicznych, jednak nie może wyleczyć raka.
Marihuana: badania
National Academy of Science w 2017 roku przeprowadziła analizę ponad 10 tys. badań przeprowadzonych na medycznej konopi indyjskiej. Znaleziono pozytywne efekty w leczeniu przewlekłego bólu i skurczów związanych ze stwardnieniem rozsianym. Wówczas wykazano również, że THC (główny składnik psychoaktywny konopi) może zmniejszyć nudności powodowane przez chemioterapię. Jednak nie stwierdzono dowodów na skuteczność marihuany w wyleczeniu z nowotworów, pomimo entuzjastycznych tez.
Marihuana: mylne twierdzenia o skuteczności
Mit krążący na temat niesamowitych możliwości wyleczenia raka, wynika z badań podczas których na płytce Patriego zauważono, że wysoka dawka THC zabija komórki rakowe. Jednak ten wynik jest mało miarodajny, ponieważ przy testach w naczyniach laboratoryjnych łatwo jest zabić komórki nawet wybielaczem lub wysoką temperaturą. A substancje, które mają działać skutecznie na komórki nowotworowe, muszą posiadać zdolność do selektywnego zabijania zarażonych komórek, nie ingerując w resztę organizmu ludzkiego. A konopie indyjskie realnie nie są w stanie tego uczynić.
Marihuana: naturalne jest lepsze?
Zwolennicy marihuany medycznej twierdzą, że ten rodzaj leku jest lepszy względem leczenia farmakologicznego, bo jest to naturalny produkt. Niestety, nie jest to dobry argument o wyższości konopi indyjskiej nad innymi lekami. Arsen, pluton i cyjanek również są naturalne, jednak złym pomysłem byłoby objadanie się tymi substancjami. Przy wielu lekach aktywne związki są odkrywane w roślinach, jednak później są syntetyzowane w celu kontrolowania dawki i maksymalizacji skuteczności. Mamy już leki na bazie THC, ale one nie leczą raka, podobnie jak marihuana.
Podsumowując, konopie indyjskie mogą być przydatne w leczeniu nudności u pacjentów poddawanych chemioterapii lub radioterapii. Jednak marihuana jako skuteczny lek na raka pozostaje mitem.
Opracowano na podstawie Daily Mail.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Najpierw agresywny glejak, później czerwienica. Anna Skibniewska o diagnozach, które zwalają z nóg, i sile, która pozwala je dźwignąć

„Torbiele najczęściej nie dają dolegliwości, ale zdarzają się i takie, które powodują bóle o charakterze rozpierającym”. Czy torbieli w piersi trzeba się bać? Tłumaczy dr Jacek Tulimowski

„Problemy hormonalne nie biorą się znikąd”. Katarzyna Wróbel o regulowaniu hormonów

Lekarka przez lata zmagała się z otyłością. „Żyłam w nieświadomości, że jestem chora”
się ten artykuł?