Mastocytoza – choroba, którą trudno wykryć. Po czym ją rozpoznać?
Mastocytoza to jedna z tych chorób, które trudno jest wykryć. Czasem zdarza się, diagnoza zostaje postawiona nawet po kilkunastu latach od wystąpienia pierwszych symptomów. Wynika to z tego, że schorzenie ma bardzo różne oblicza. W tym artykule postaramy się wyodrębnić najczęstsze objawy mastocytozy, opisać sposoby leczenia oraz określić związane z nią rokowania.
Czym jest mastocytoza?
Mastocyty (komórki tuczne) mają wiele funkcji, biorą udział we wrodzonych reakcjach odpornościowych. Na skutek mastocytozy dochodzi do zaburzeń w procesach ich powstawania, proliferacji (czyli dzielenia się) oraz dojrzewania – zaczynają mnożyć się i rozrastać w sposób pozbawiony kontroli.
Mastocytoza to grupa chorób zaliczanych do nowotworów mieloproliferacyjnych. Pojawiają się one bardzo rzadko. W przebiegu omawianych schorzeń wspomniane mastocyty rozrastają się i gromadzą w skórze, szpiku kostnym lub organach wewnętrznych. Schorzenie może zająć:
- wątrobę,
- śledzionę,
- jelita,
- węzły chłonne.
Istnieją 3 główne postacie mastocytozy:
- mastocytoza skórna – pojawia się w zdecydowanej większości przypadków u dzieci, zazwyczaj przed ukończeniem 2. roku życia. Dotyczy tylko skóry,
- mastocytoza układowa – obejmuje narządy wewnętrzne. Diagnozowana jest najczęściej, występuje tylko u dorosłych,
- białaczka z komórek tucznych – agresywny nowotwór układu krwiotwórczego.
W 90% mastocytoza ma łagodny przebieg, postać agresywna pojawia się częściej u osób dorosłych niż u dzieci.
Dane epidemiologiczne nie potwierdzają, że mamy do czynienia ze wzrostem zachorowalności na nowotwory wśród dzieci. Te przypadki to bardzo niewielki odsetek nowotworów. Raki u dzieci mają zupełnie inną etiologię. Nawet 70 procent nowotworów u dorosłych wynika z narażenia na czynniki ryzyka i to przez wiele lat. U dzieci nowotwory najczęściej wynikają z nieprawidłowości genetycznych, np. wrodzonych mutacji, bo dzieci są za krótko na świecie, żeby mogło to wynikać z czynników zewnętrznych. Na szczęście coraz lepiej wychodzi nam leczenie tych przypadków.
Mastocytoza – objawy
Mastocytoza może wywoływać szereg różnych objawów, choć czasem przebiega bezobjawowo. Tylko w obrębie skóry powoduje ona:
- rumień,
- pokrzywkę i bąble pokrzywkowe,
- świąd,
- objaw Dariera (pęcherze lub pęcherzyki, które występują tam, gdzie skóra została podrażniona),
- zaczerwienienie skóry.
Jeśli chodzi o pokrzywkę, jest to najczęściej pokrzywka barwnikowa, która objawia się poprzez brązowe lub żółte plamy i grudki, zwykle pojawiające się na nogach oraz tułowiu. Zmiany przypominają umaszczenie żyrafy.
W przypadku układu trawiennego mastocytoza doprowadza do następujących symptomów:
- biegunka lub bóle brzucha,
- choroba wrzodowa żołądka,
- nadkwaśność,
- spleno- i hepatomegalia.
Można wyróżnić także ogólne objawy choroby takie jak:
- spadek masy ciała,
- osłabienie,
- gorączka.
Nie można pominąć symptomów związanych z uwalnianiem mediatorów komórek tucznych. Są to:
- biegunka,
- ból brzucha,
- depresja,
- duszność idąca w parze ze świszczącym oddechem,
- hipotonia,
- gorączka z bólami kostnymi,
- mdłości,
- omdlenia,
- obniżony nastrój,
- wymioty.
Istotne są również objawy związane z naciekaniem narządów, a zatem:
- anemia,
- powiększenie wątroby i śledziony,
- skaza krwotoczna małopłytkowa,
- tendencja do zakażeń,
- patologiczne złamania jako efekt osteolizy i osteoporozy,
- zmiany w sercu (stenoza aortalna).
Leczenie mastocytozy
W leczeniu mastocytozy skórnej wykorzystuje się głównie leki łagodzące objawy, a więc np. środki przeciwleukotrienowe oraz przeciwhistaminowe, a także glikokortykosteroidy i kromoglikan sodowy. Czasem wykonuje się również naświetlanie promieniami UVA lub PUVA-terapię.
Mastocytozy układowej nie da się całkowicie wyleczyć. Jeżeli zmiany postępują dynamicznie, lekarze często decydują się na leczenie cytoredukcyjne. W sytuacji, gdy choroba przekształca się w nowotwór złośliwy, konieczne będzie wdrożenie chemioterapii. Czasem wymagany jest również przeszczep szpiku.
U pacjentów, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna, stosuje się swoistą immunoterapię. Bardzo ważnym elementem leczenia jest profilaktyka – w jej ramach należy unikać czynników, które mogą zaszkodzić choremu. Mamy tu na myśli m.in. substancje alergizujące, określone pokarmy i leki, jad owadów czy nawet stres.
Nawet 70 proc. nowotworów to mogą być nowotwory związane ze stylem życia i ze środowiskiem, w którym żyjemy. Na część tych czynników zewnętrznych mamy wpływ – na przykład palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy otyłość. Z roku na rok mamy coraz więcej osób z nadmiarową masą ciała, a otyłość jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem ryzyka bardzo wielu nowotworów, więc jeżeli obserwujemy wzrost otyłości, wiemy, że jest wzrost ryzyka nowotworowego związanego z otyłością.
Rokowania przy mastocytozie
Jeśli chodzi o mastocytozę skórną, rokowania są dobre. W przypadku dzieci choroba ustępuje w okresie dojrzewania i nie przekształca się w postać układową. U dorosłych mastocytoza skórna ma jednak bardziej przewlekły charakter, lubi nawracać. Nie da się jej też w pełni wyleczyć. Przy mastocytozie układowej, sytuacja wygląda inaczej. W większości przypadków nie wpływa ona na długość życia, jeżeli ma jednak agresywny przebieg, rokowania są złe.
Tryptaza w przypadku mastocytozy
Tryptaza we krwi to badanie przesiewowe, które wykonuje się w ramach diagnostyki mastocytozy. Tryptaza jest produkowana przez komórki tuczne. Jeżeli przekracza ona próg 20. nanogramów w mililitrze krwi, oznacza to zwykle nadmierną liczbę komórek tucznych w różnych organach ciała.
Mastocytoza – czy to rak?
Mastocytoza zaliczana jest do grupy chorób nowotworowych, jednocześnie nie jest jednak rakiem. Rak to bowiem nowotwór złośliwy, który wykształca się z komórek nabłonka, a mastocyty nie są komórkami nabłonkowymi, tylko tkanki łącznej i błon sluzowych. Dodajmy, że mastocytoza to nowotwór układu krwiotwórczego.
Bibliografia:
- Carter M. C., Metcalfe D. D., Komarow H. D., Mastocytosis, Immunology and Allergy Clinics of North America 2014, 34(1): 10.1016/j.iac.2013.09.001.
- Criscuolo M., Fianchi L., Maraglino A. M. E., Pagano L., Mastocytosis: One Word for Different Diseases, Oncology and Therapy 2018, 6(2), s. 129-140.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544345/ [dostęp 26.05.24].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
się ten artykuł?