Przejdź do treści

Masz alergię na pleśń? Wiemy, jak z nią walczyć

Tekst o walce z alergią na pleśń. Na zdjęciu: Kobieta, która się wydycha - HelloZdrowie
Alergia na pleśń / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W 2025 roku z alergiami będzie zmagać się już połowa Europejczyków. Tak wynika z prognoz Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej. Co wywołuje nadwrażliwość organizmu? Najczęściej są to pyłki roślin, roztocza i sierść zwierząt. Okazuje się jednak, że przyczyną alergii coraz częściej są też zarodniki grzybów pleśniowych. 

Zarodniki pleśni

Pleśń kojarzy ci się przede wszystkim z wykwitami na żywności lub przedmiotach? Nie jest to jedyna forma, w jakiej występuje. Zarodniki pleśni mogą unosić się w powietrzu, kryją się także w wilgotnych pomieszczeniach oraz w kurzu.

„Lato to okres najsilniejszego lotu dwóch grzybów pleśniowych: Alternaria i Cladosporium. Jeśli w okresie od lipca do września borykasz się z objawami, takimi jak katar, kaszel, trudności z oddychaniem czy drapanie w gardle, warto sprawdzić, czy to nie alergia właśnie na ten rodzaj pleśni” – mówi dr Leszek Olchowik, alergolog Centrum Medycznego CMP.

Jeszcze przed otrzymaniem wyników warto zadbać o swoje samopoczucie i w kilku prostych krokach ograniczyć obecność alergenu w otoczeniu.

Zredukuj poziom wilgoci

Pleśń rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności. Skraplająca się, a także wyciekająca z nieszczelnych rur woda stwarza dla niej doskonałe warunki. Nadmierna wilgotność może wynikać również ze zbyt szczelnych okien czy niesprawnego systemu wentylacji. Skutecznym sposobem na jej zredukowanie jest częste wietrzenie pomieszczenia. Warto też sprawdzić ciągi wentylacyjne czy okap kuchenny.

Dbaj o czystość

Pleśń możemy znaleźć w różnych miejscach w naszym domu, np. na płytkach łazienkowych, elementach gumowych, a także na nieświeżej żywności. Do sprzątania warto używać odpowiednich środków, które powstrzymają jej rozwój. Większą uwagę trzeba też poświęcić sprzątaniu pomieszczeń, które są szczególnie narażone na nadmiar wilgoci.

Pamiętaj o zakamarkach

Porządkując łazienkę, nie zapomnij o myciu fug oraz wszystkich zakamarków. Pamiętaj również o czyszczeniu pralki oraz nie pozostawiaj w niej wilgotnego prania. Siedliskiem grzybów może być również kuchnia. Regularnie wynoś śmieci oraz czyść lodówkę. Wyrzucaj też produkty, na których pojawiły się wykwity pleśni. Nie nadają się one do spożycia nawet po odcięciu zepsutego fragmentu.

 

 


Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych Good One PR.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?