Mięśniaki macicy – guzy, których przyczyna nie jest znana
Mięśniaki macicy to guzy, które teoretycznie nie są niebezpieczne. W praktyce mogą jednak wpływać na przebieg ciąży oraz prowadzić do problemów z rozwojem płodu. Ich przyczyna nie jest obecnie do końca znana. Jakie można wyróżnić objawy mięśniaków macicy i co warto o nich wiedzieć?
Czym są mięśniaki macicy?
Mięśniaki macicy (włókniaki) to nowotwory, które wykształcają się w ścianie macicy. Często wykrywane są przez przypadek, podczas rutynowego badania. Warto zaznaczyć, że są to zmiany łagodne, które rzadko kiedy ulegają zezłośliwieniu. Jak wyglądają mięśniaki macicy? Przyjmują one formę zaokrąglonych, gładkich guzków. Mają różną wielkość, na poziomie od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Oficjalnie stosuje się następującą ich klasyfikację:
Rodzaj mięśniaków | Wielkość mięśniaków |
Mały mięśniak | Poniżej 1-5 cm |
Średni mięśniak | 5-10 cm |
Duży mięśniak | Powyżej 10 cm |
Rodzaje mięśniaków macicy
Wyróżniamy 3 rodzaje mięśniaków macicy:
- mięśniaki podśluzówkowe – występują poniżej błony śluzowej macicy,
- mięśniaki śródścienne – to najczęściej pojawiający się rodzaj mięśniaków, powstają one w ścianie macicy, w ten sposób ją powiększając,
- mięśniaki podsurowicówkowe – rosną od zewnętrznej strony macicy w kierunku błony surowiczej.
Oprócz tego istnieje podział na:
- mięśniaki szyjkowe – lokalizują się w szyjce macicy, uwypuklają się do pochwy,
- mięśniaki uszypułowane – łączą się z macicą poprzez tkankę łączną.
Mięśniaki macicy – objawy
Najczęstsze objawy mięśniaków macicy to:
- ból i ucisk w okolicach miednicy,
- obfite menstruacje,
- krwawienie między miesiączkami,
- menstruacje trwające ponad 7 dni,
- bóle nóg lub pleców,
- obfite upławy,
- problemy z opróżnianiem pęcherza,
- ucisk na pęcherz moczowy,
- ból podczas stosunku seksualnego,
- częste oddawanie moczu,
- wtórna anemia,
- bóle kręgosłupa (w odcinku lędźwiowym),
- wzdęcie brzucha (wygląda on jak brzuch ciążowy),
- zaparcia,
- problemy z zajściem w ciążę,
- niepłodność,
- przedwczesny poród,
- nawykowe poronienia.
Włókniaki macicy a wysiłek fizyczny
Jeśli borykasz się z niewielkimi włókniakami macicy, nie ma żadnych przeciwskazań do tego, aby uprawiać aktywność fizyczną – ale tylko wtedy, gdy nie widać żadnych objawów. U kobiet z dużymi mięśniakami pojawiają się jednak pewne symptomy, które mogą przeszkadzać przy wykonywaniu ćwiczeń. Mamy tu na myśli przede wszystkim bóle brzucha. W takiej sytuacji dobrze jest porozmawiać z lekarzem o ewentualnej operacji mięśniaków.
Kawa a zmiany gładkokomórkowe
Kofeina zwiększa poziom estrogenów w organizmie, dlatego niektórzy lekarze radzą, aby na wszelki wypadek zaprzestać picia kawy przy mięśniakach macicy. Jednocześnie dotychczasowe badania prowadzone m.in. przez zespół Lauren A. Wise wykazały, że spożywanie kofeiny nie wpływa na większe ryzyko wystąpienia mięśniaków.
Włókniaki macicy a ciąża
Zdarza się, że mięśniaki macicy utrudniają zajście w ciążę, zwłaszcza jeśli chodzi o mięśniaki podśluzówkowe. W sytuacji, gdy kobieta już oczekuje dziecka, mogą one doprowadzać do przedwczesnych porodów, konieczności cesarskiego cięcia, poronień oraz problemów z rozwojem płodu. Przyszła mama może odczuwać ból mięśniaków, istnieje też wówczas większe ryzyko odklejenia się łożyska.
Objawy pęknięcia mięśniaka macicy
Niekiedy zdarza się, że mięśniak gładkokomórkowy macicy pęka. Wówczas można u siebie zauważyć:
- podwyższona temperatura ciała,
- częstoskurcz,
- zimne poty,
- krwawienie z dróg rodnych,
- silne bóle podbrzusza.
Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Przyczyny mięśniaków macicy
Jak już powiedzieliśmy na początku, nie wiadomo do końca, jakie są przyczyny mięśniaków macicy. Na początku warto jednak powiedzieć o hormonach. Rozwój omawianej przypadłości stymulują estrogen oraz progesteron. Ich wysokie stężenie oraz wrażliwość komórek wyścielających śluzówkę macicy z pewnością mają związek z mięśniakami. Najprawdopodobniej dużą rolę w kształtowaniu się mięśniaków odgrywają również czynniki genetyczne, a także nadwaga i otyłość.
Leczenie włókniaków macicy
Leczenie mięśniaków możemy podzielić na nieoperacyjne i operacyjne. Jeśli chodzi o to pierwsze, najczęściej stosuje się terapię, która ma na celu obniżenie poziomu estrogenów w organizmie. W jej ramach stosuje się w większości przypadków analogi gonadoliberyny (GnRH) – dzięki temu można ograniczyć ukrwienie guza oraz zminimalizować jego masę.
Mięśniaki macicy (UF) (mięśniaki gładkie) są najczęstszymi nowotworami klonalnymi macicy u kobiet w wieku rozrodczym na całym świecie. UF pochodzą z mięśniówki macicy i składają się z mięśni gładkich i fibroblastów, a także znacznej ilości włóknistej macierzy zewnątrzkomórkowej, które wszystkie biorą udział w procesie patogenetycznym. Obecne metody leczenia ograniczają się głównie do zabiegów chirurgicznych i interwencyjnych. Tutaj stworzyliśmy nowatorski i obiecujący model organoidów zarówno z normalnych, jak i pacjentów komórek macierzystych mięśniówki macicy (MMSC). Komórki MMSC osadzone w Matrigel w pożywce komórek macierzystych szybko tworzą organoidy, które z powodzeniem proliferują i samoorganizują się w złożone struktury, tworząc zrównoważoną kulturę organoidów, która zachowuje zdolność do różnicowania się na różne typy komórek, podsumowując ich tkankę pochodzenia i wykazuje wrażliwość na hormony reprodukcyjne ( estrogeny i progesteron). Analiza ekspresji genów i cechy strukturalne wykazały, że wczesny początek zwłóknienia macicy prowadził do akumulacji macierzy zewnątrzkomórkowej, co sugeruje potencjalne zastosowanie tego modelu do lepszego zrozumienia patofizjologii związanej z UF i wynalezienia nowych środków terapeutycznych do leczenia UF.
Mięśniaki macicy a operacja
Kiedy zdecydować się na operację mięśniaka gładkokomórkowego macicy? Głównie wtedy, gdy się powiększa (jeśli dzieje się to szybko, guz może być złośliwy) oraz przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Można przeprowadzić zabieg, korzystając z różnych metod.
Miomektomia
Najpopularniejszą techniką usuwania guzów jest miomektomia, czyli wyłuszczanie mięśniaków. W tym celu wykorzystuje się laparoskop lub histeroskop, który wprowadza się do jamy brzusznej. Taki zabieg wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji niż w przypadku histerekromii.
Histerektomia
Kolejną metodą operacyjną, którą stosuje się przy mięśniakach macicy, jest histerektomia. Polega ona na usuwaniu całej macicy. Rekomenduje się ją w przypadku dużych mięśniaków oraz w sytuacji, kiedy nie chcesz mieć więcej dzieci. Tego typu zabieg przeprowadza się na wiele różnych sposobów.
Embolizacja tętnicy macicznej
U kobiet, które chcą mieć możliwość zajścia w ciążę, stosuje się embolizację tętnicy macicznej. Ta niechirurgiczna metoda usuwania mięśniaka macicy wiąże się z odcięciem dopływu krwi do mięśniaka, w wyniku czego zanika. Do tętnicy macicznej wprowadza się przez cewnik cząsteczki klejów tkankowych oraz krwi, dzięki czemu dochodzi do zamknięcia światła naczynia.
Zalecenia po usunięciu mięśniaka macicy
Zalecenia po usunięciu zmian gładkokomórkowych macicy mogą się różnić w zależności od metody operacyjnej. Pewne jest to, że nie należy przez pewien czas podnosić ciężkich przedmiotów. Trzeba też powstrzymać się od stosunków seksualnych do momentu, aż lekarz stwierdzi, że wszystko jest w porządku. Ważne też, aby powoli (a nie nagle) wracać do swoich zwykłych aktywności.
Usunięcie włókniaka macicy – jak długo trzeba pozostać w szpitalu?
To, ile czasu trzeba pozostać po zabiegu w szpitalu, zależy od jego rodzaju. Jeśli chodzi o miomektomię, należy przygotować się na to, że spędzisz w palcówce 2-3 dni, a w przypadku histerektomii – 3-5 dni. Jeśli chodzi o embolizację tętnicy macicznej, możesz pozostać w szpitalu na noc lub jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Na jak długi czas otrzymuje się zwolnienie po operacji mięśniaków macicy? Zazwyczaj na 4 tygodnie.
Domowe sposoby na mięśniaki macicy
Jak już wspomnieliśmy, czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się włókniaków macicy są nadwaga oraz otyłość, podobnie zresztą jak niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. W swoim codziennym menu warto zatem uwzględnić więcej świeżych owoców i zielonych warzyw, a także ryb oraz roślin strączkowych. Często wykorzystuje się w przypadku omawianej dolegliwości także cynamonowiec wonny, olej z pestek brzoskwini czy nawet korzenie żeń-szenia oraz czerwonej piwonii.
Bibliografia:
- Datir S. G., Bhake A., Management of Uterine Fibroids and Its Complications During Pregnancy: A Review of Literature, The Cureus Journal of Medical Science, 2022, 14(11).
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537736/ [dostęp 08.10.23].
- Wise L. A., Palmer J. R., Harlow B. L., Spiegelman D., Stewart E. A. Adams-Campbell L. L., Rosenberg L., Risk of uterine leiomyomata in relation to tobacco, alcohol and caffeine consumption in the Black Women’s Health Study, Human Rperoduction 2004, 19(8): 1746-1754.
- Yang Q., Ciebiera M., Bariani M. V., Ali M., Elkafas H., Boyer T. G., Al-Hendy A., Comprehensive Review of Uterine Fibroids: Developmental Origin, Pathogenesis, and Treatment, Endocrine Reviews, 2022, 43(4), s. 678–719.
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
się ten artykuł?