Masz chorą tarczycę? Włącz te ćwiczenia w swój plan dnia
„Ruch wspomagający pracę tarczycy! Jeśli masz chorą tarczycę, to warto włączyć te ćwiczenia do swojej treningowej rutyny” – rekomenduje fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener pokazuje, jakie ćwiczenia będą pomocne.
Ruch na lepszą pracę tarczycy
Tarczyca, choć jest niewielkim gruczołem, pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Hormony tarczycy (HT) odpowiedzialne są za funkcje niemal we wszystkich komórkach i tkankach naszego organizmu, mając ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Osoby z chorą tarczycą miewają problemy z płodnością, wagą, układem pokarmowym, a nawet sercem. Chorzy niejednokrotnie zmagają się również z suchością skóry, wypadaniem włosów i często odczuwają zmęczenie.
Niepożądane objawy można zwalczyć lekami, jednak ważna jest również odpowiednia dieta i tryb życia. Warto też włączyć do swojego planu dnia ćwiczenia, które wspomogą pracę tarczycy. Wymienia je na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Jak wyjaśnia ekspertka, przy problemach z tarczycą ważne jest pozbycie się napięć w niektórych obszarach.
„Tarczyca leży w przedniej ścianie szyi i gardła i na jej lepszą pracę przekłada się dobra ruchomość i brak napięć w obrębie chrząstki tarczowatej, stawów skroniowo-żuchwowych, języka, kości gnykowej, górnego otworu klatki piersiowej i górnego śródpiersia” – wyjaśnia specjalistka.
Jak ćwiczyć, by wspomóc pracę tarczycy?
Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener, opublikowała krótkie wideo, na którym pokazuje, jaki ruch będzie pomocny.
„Ruch wspomagający pracę tarczycy! Jeśli masz chorą tarczycę, to warto włączyć to ćwiczenia do swojej treningowej rutyny” – rekomenduje.
Jakie ćwiczenia wykonywać przy chorej tarczycy? Pani Fizjotrener wymienia:
- Krążenia i ósemki barkami w obie strony,
- Rozciąganie mięśni szyi z dłonią na mostku,
- Wszelkie pozycje wygięcia do tyłu rozciągające przód klatki piersiowej,
- Podciąganie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego – podciągnij mięsień, unosząc go lekko i przytrzymaj do czasu uwolnienia napięcia.
Zobacz wideo, jak je wykonać.
RozwińPani Fizjotrener – kim jest?
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną.
W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil obserwuje 121 tys. osób.
Zobacz także
Nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, mgła mózgowa, wzdęcia. Te objawy świadczą o kandydozie, która może wyzwalać Hashimoto
Eva Galant: Wciąż mało jest wyrozumiałości wobec chorych na tarczycę. To jak depresja – nie „widać” jej po tobie, więc trudno uwierzyć, że coś ci dolega
„Brzuch tarczycowy? Nie ma takiego objawu. Mylimy pojęcia” – mówi endokrynolog Maciej Jędrzejowski
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia
Nie jest lekarzem, ale udziela porad medycznych na TikToku. Rzecznik Praw Pacjenta złożył zawiadomienie w sprawie pseudomedyka
„Często osoby z wadami wymowy wycofują się z życia społecznego. To bardzo poruszające historie”. Kamil Kijonka o terapii logopedycznej osób dorosłych
się ten artykuł?