Masz cukrzycę typu 2? Zobacz, co możesz zrobić, aby uniknąć powikłań
Częstymi powikłaniami cukrzycy typu 2 są nowotwory oraz demencja. Czy istnieją sposoby pozwalające ich uniknąć?
Powikłania cukrzycy
Osoby cierpiące na cukrzycę obarczone są zwiększonym ryzykiem zachorowania na wiele poważnych chorób. Według ostatnich badań, osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 do listy możliwych powikłań muszą dodać nowotwory i demencję. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmiar cukru we krwi, który wspomaga rozrost komórek nowotworowych, jak również prowadzi do uszkodzeń małych naczyń krwionośnych w mózgu, co może wywołać demencję. Lekarze prewencyjnie zalecają zbilansowaną dietę, regularne ćwiczenia oraz zdrowy sen.
Bardzo istotne jest również wczesne rozpoznanie, dlatego nie zapominajmy o wizytach kontrolnych i konsultacjach lekarskich, nawet w czasie pandemii koronawirusa.
Nowotwory a cukrzyca
Ryzyko zachorowania na nowotwory jest trzykrotnie większe u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest do końca jasna. Istnieje wiele teorii, jednak jedne z najnowszych badań sugerują, że nadmiar cukru we krwi może wspomagać rozrost komórek nowotworowych. Udowodniono, że nowotworami szczególnie typowymi przy występowaniu cukrzycy są między innymi rak trzustki, rak trzonu macicy, rak jelita oraz rak piersi.
Demencja a cukrzyca
Ryzyko zachorowania na demencję jest o 60 proc. większe u osób cierpiących na cukrzycą typu 2. Choroba ta może być wywoływana poprzez uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu. Glukoza, a dokładniej AGEs, czyli końcowe produkty glikacji, akumulują się i uszkadzają naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe w całym ciele, wywołując tym samym stany zapalne. Uszkodzenia te mogą doprowadzić do powikłań cukrzycowych w różnych obszarach organizmu człowieka, takich jak palce, nerki czy oczy. Uszkodzenia mikronaczyniowe mogą również prowadzić do występowania wielu małych udarów. Osoby cierpiące z powodu cukrzycy mają bardzo wysoki poziom AGEs-ów. Dzięki poziomowi tego wskaźnika można również zdiagnozować demencję, nowotwór, miażdżycę czy neuropatię.
Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie AGEs-ów, jednak kontrolowanie poziomu cukru we krwi – nie pozwalające na jego zbytni wzrost – może znacznie pomóc ograniczyć ich ilość. Tym samym możemy zmniejszyć uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Stosowanie środków przeciwzapalnych również pomaga w redukcji AGEs-ów w organizmie.
Bardzo ważna w prewencji cukrzycy, jak również i jej leczenia, jest aktywność fizyczna. Pozwala ona zmniejszyć poziom glukozy we krwi, ograniczyć powstawanie AGEs-ów oraz zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych.
Koronawirus a wczesne rozpoznanie
Z powodu pandemii nowego koronawirusa mniej osób cierpiących na poważne choroby udaje się na wizyty kontrolne do swoich lekarzy prowadzących. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia powikłań, takich jak nowotwory czy demencja. Jak powszechnie wiadomo, wczesne wykrycie w przypadku tych chorób może być kluczowe dla prowadzenia skutecznego leczenia.
Wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne, dlatego nie zapominajmy o wizytach kontrolnych i konsultacjach lekarskich nawet w czasie pandemii koronawirusa. Zachowując odpowiednie środki ostrożności możemy zabezpieczyć się przed zarażeniem, dlatego nie powinniśmy tych wizyt odkładać na przyszłość.
Zdrowy tryb życia pozwala nam uniknąć wielu poważnych chorób. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę należy:
- kontrolować ilość przyjmowanych cukrów,
- regularnie uprawiać sport,
- przyjmować suplementacje w postaci, witaminy C, witaminy B1, kwercetyny czy kwasu liponowego,
- wysypiać się.
Źródło: Healthline
Polecamy
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Księżna Kate w przejmującym przesłaniu: „Po prostu kochajmy i bądźmy kochani”
się ten artykuł?