Przejdź do treści

Masz mdłości przed okresem? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić

Masz mdłości przed okresem? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić; na zdjęciu kobieta trenująca jogę- Hello Zdrowie
Masz mdłości przed okresem? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić Olivia Bauso/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nudności przed okresem mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nie powinny jednak budzić niepokoju, ponieważ mogą być jednym z objawów PMS. Jak sobie z nimi poradzić? Czy istnieją skuteczne metody łagodzenia mdłości?  

Przyczyny mdłości przed okresem 

Zmagasz się z nudnościami przed okresem? Nie jesteś sama. Ta dolegliwość jest bardziej powszechna, niż mogłoby się wydawać, a jej podłoże ma charakter wielowymiarowy. Najważniejszym elementem wpływającym na występowanie nudności jest gospodarka hormonalna naszego organizmu, która ulega znacznym zmianom w trakcie cyklu menstruacyjnego. 

Hormonalne huśtawki 

W czasie cyklu menstruacyjnego poziom estrogenu i progesteronu, czyli dwóch głównych kobiecych hormonów płciowych podlega fluktuacjom. Wzrost stężenia estrogenów we krwi tuż przed owulacją, a następnie spadek obu hormonów przed rozpoczęciem menstruacji, może przyczynić się do wystąpienia nudności. Zmiany hormonalne wpływają bowiem na układ pokarmowy, spowalniając procesy trawienia, co w efekcie może wywołać dyskomfort w postaci nudności. 

Prostaglandyny – małe molekuły o wielkim wpływie 

Prostaglandyny odgrywają kluczową rolę w czasie miesiączki. Stymulują one mięśnie macicy do skurczów, dzięki którym błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy (endometrium) zaczyna się złuszczać i przedostawać na zewnątrz ciała w postaci krwi menstruacyjnej. Niestety, efektem ubocznym ich działania (szczególnie gdy poziom prostaglandyny jest wysoki) jest silny, skurczowy ból brzucha i odczuwanie nasilonych nudności.  

Co więcej, prostaglandyny mogą również wpływać na mięśniówkę przewodu pokarmowego (głównie jelit, co nierzadko kończy się biegunką), a to dodatkowo nasila uczucie dyskomfortu. 

PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) 

PMS objawia się m.in. mdłościami, które mogą znacząco wpłynąć na komfort naszego życia. Głównymi winowajcami są tu estrogen i progesteron, których poziom intensywnie waha się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Jak wspomniano, wpływa to m.in. na układ pokarmowy, ale w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego dolegliwości z jego strony mogą być bardziej nasilone, niż to ma miejsce normalnie. 

Sposoby na mdłości przed miesiączką 

Jak sobie radzić z nudnościami, kiedy tylko zbliża się miesiączka? Okazuje się, że niektóre zmiany w codziennych nawykach mogą przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Przede wszystkim warto wdrożyć następujące zmiany:  

  • Dieta i nawodnienie – skup się na produktach bogatych w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Wspomagają trawienie i mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia innych przykrych dolegliwości żołądkowych. Dodatkowo pij ok. 3 l dziennie wody, by pomóc organizmowi w eliminacji toksyn.  
  • Rezygnacja z papierosów – dym tytoniowy nie tylko nasila mdłości, ale może wzmacniać bolesne skurcze macicy. Ogranicz palenie papierosów, a za jakiś czas poczujesz znaczącą różnicę.  
  • Aktywność fizyczna i redukcja stres – umiarkowana aktywność pomoże ci złagodzić dokuczliwe objawy, w tym nudności. Jogging, joga, a nawet spacer poprawią krążenie i zmniejszą napięcie. Medytacja i techniki relaksacyjne dodatkowo pozytywnie wpłyną na samopoczucie.   
  • Sen – niedobór snu może nasilać uczucie zmęczenia, nudności i drażliwości. Przed pójściem spać przewietrz pomieszczenie, usuń z zasięgu wzroku telefon lub telewizor, a także zrezygnuj z ciężkostrawnej kolacji. 

Mdłości przed okresem – czy to ciąża?  

Mdłości przed okresem nie muszą oznaczać ciąży, ale mogą być jednym z jej pierwszych objawów. Są one związane z wahaniami poziomu hormonów w organizmie, które występują zarówno trakcie cyklu miesiączkowego, jak i na wczesnym etapie ciąży. Najbardziej pewną metodą na potwierdzenie tej informacji jest wykonanie badania poziomu beta-hCG z krwi.  

Testy ciążowe dostępne w aptece mogą na tak wczesnym etapie pokazać fałszywie ujemny wynik. Zaleca się wykonanie ich minimum kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki. 

 

Bibliografia: 

  1. https://podyplomie.pl/ginekologia/26246,prawidlowy-cykl-miesiaczkowy-i-zaburzenia-miesiaczkowania-u-dziewczat [dostęp 08.02.2024]. 
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/nausea-during-period [dostęp 08.02.2024] 
  3. Parker MA, Sneddon AE, Arbon P, The menstrual disorder of teenagers (MDOT) study: determining typical menstrual patterns and menstrual disturbance in a large population-based study of Australian teenagers, BJOG 2010, 117(2): 185-92. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?