Masz ponad 20 lat? Oto badania profilaktyczne, które powinnaś zacząć robić
Przekroczenie liczby 20 na zegarze biologicznym wiąże się z wieloma zmianami i wyborami w życiu. Młodzi ludzie zapominają o swoim zdrowiu, są skupieni na zdobywaniu nowych doświadczeń, nauce i korzystaniu z życia w stu procentach, bo przecież młodość jest tylko jedna. Niestety, nie tylko młodość jest jedna. Zdrowie także. Młode kobiety często nie zastanawiają się, jakie zmiany zachodzą w ich organizmie, a pójście do lekarza jest ostatecznością.
O jakich badaniach profilaktycznych powinny pamiętać młode damy przekraczające dwudziestkę?
Morfologia krwi
Podstawowym badaniem, o którego znaczeniu często zapominamy, jest morfologia krwi obwodowej. Przynajmniej raz w roku każda z nas powinna wykonać morfologię, pozwalającą wykryć we wczesnym etapie wiele schorzeń, w tym choroby nowotworowe. To badanie przystępne, niedrogie i bezbolesne, a lekarzowi – i nam – dostarcza wielu cennych informacji. Przed badaniem krwi należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i znaleźć odpowiednią ilość czasu na sen (około 8 godzin). Krew należy pobierać na czczo – ostatni posiłek należy spożyć dwie godziny przed snem w nocy poprzedzającej badanie, należy też unikać wysokowęglowodanowych kolacji. Badanie krwi należy wykonywać w sprawdzonym, laboratorium, nie próbować diagnozować się samej, a przede wszystkim nie analizować wyników badań na podstawie informacji zawartych w Internecie.
Zobacz także
Ginekolog
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się przed ukończeniem 20. roku życia. Do ginekologa należy zgłosić się po wystąpieniu pierwszej miesiączki, aby ocenić przebieg cyklu miesiączkowego i wdrożyć profilaktyczne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Jeżeli jednak taka wizyta się nie odbyła, należy pamiętać, że bardzo ważna jest kontrola po rozpoczęciu współżycia seksualnego.
Niektóre schorzenia rozwijają się po cichu, bez uporczywych i wstydliwych objawów, a profilaktyka zawsze jest bezpieczniejsza niż długotrwałe leczenie.
Rozmowa z ginekologiem powinna także służyć edukacji pacjentów na temat fizjologii żeńskiego układu rozrodczego, ale przede wszystkim edukacji seksualnej i stosowania różnych metod antykoncepcji. Właściwe przeprowadzenie badania ginekologicznego może pozwolić na ustalenie wstępnego rozpoznania i ukierunkować dalszą diagnostykę laboratoryjną i obrazową, jeżeli konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny mieć wykonywane ultrasonograficzne badanie przesiewowe, najlepiej w I fazie cyklu (5-10 dzień).
Zobacz także
Cytologia
Przy regularnych stosunkach seksualnych należy wykonywać przynajmniej raz na trzy lata cytologię, czyli ocenę komórek nabłonkowych z powierzchni tarczy szyjki macicy i nabłonka gruczołowego kanału szyjki macicy. Wbrew definicji, badanie nie jest takie straszne. Może nie jest najprzyjemniejsze, ale bardzo potrzebne – można dzięki niemu odpowiednio wcześnie wykryć raka szyjki macicy.
Badanie piersi
Samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu po miesiączce. Badanie ma na celu wczesne wykrycie nowotworu gruczołu piersiowego. Dodatkowo, po 25 roku życia należy wykonać USG piersi. Jeżeli w rodzinie występował nowotwór, badania wykonuje się częściej. Gdy pacjentka znajdzie się w grupie ryzyka, o dalszym postępowaniu powinien poinformować ginekolog. Dlatego już od pierwszej wizyty nie powinno się ukrywać przed lekarzem żadnych informacji dotyczących naszego zdrowia.
Gdy kobieta ma dwadzieścia lat, czuje się zdrowa i pełna sił, nie zawsze myśli o tym, co się dzieje w jej organizmie. Wymienione wyżej badania warto wziąć sobie do serca, pamiętać też należy o regularnej samokontroli – w tym wieku ciało kobiety przechodzi wiele zmian.
Przy niepokojących sygnałach należy zgłosić się do zaufanego lekarza rodzinnego. Nie wszystkie ze zgłaszanych symptomów muszą być chorobowe, a wiele z nich może pomóc we wcześniejszym wykryciu chorób. A im wcześniejsze rozpoznanie, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
się ten artykuł?