Masz tendencję do chorowania podczas wakacji? Oto możliwe przyczyny choroby wypoczynkowej
Najpierw odliczasz dni do urlopu, kupujesz ostatnie potrzebne rzeczy, skrupulatnie się pakujesz, obmyślasz plan wyjazdu, tworzysz listę punktów wartych odwiedzenia… A gdy wreszcie docierasz na miejsce wakacyjnego wypoczynku, okazuje się, że z godziny na godzinę zaczynasz czuć się coraz gorzej. Finalnie jesteś chora na urlopie. Ten scenariusz jest ci znany? Jeśli tak, dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.
Zjawisko chorowania na urlopie
Na zjawisko, które określa się mianem „leisure sickness”, czyli chorobę spowodowaną wypoczynkiem, zwróciła uwagę psychoterapeutka Milena Wojnarowska. Ekspertka na swoim profilu na Instagramie opublikowała post, w którym skupiła się na możliwych przyczynach tendencji do chorowania podczas wakacji.
Autorka profilu „Przystanek Mindfulness” podkreśla, że choroba wypoczynkowa nie jest zjawiskiem oficjalnie uznanym przez świat nauki. W dalszym ciągu trwają badania nad zrozumieniem jego istoty. Po raz pierwszy zostało ono opisane w 2002 roku przez holenderskich psychologów – Ada Vingerhoetsa i Maaike’a van Huijgevoorta. Badacze zwrócili uwagę, że coraz więcej osób skarży się na różnego rodzaju dolegliwości (bóle głowy, zmęczenie, przeziębienie, brak snu) w okresie weekendu czy wakacji. Zaczęli szukać przyczyn.
Dlaczego chorujemy na urlopie?
Jak podaje Wojnarowska, holenderscy psychologowie stwierdzili, że największe ryzyko choroby wypoczynkowej występuje u osób, które są przepracowane, perfekcjonistyczne i mają trudności ze zrelaksowaniem się. Psychoterapeutka podkreśla, że z jej obserwacji wynika również, że najczęściej to właśnie osoby przepracowane, niemające wystarczająco dużo czasu na odpoczynek, chorują na wakacjach.
„Najprostszym wyjaśnieniem jest to, że układ odpornościowy zestresowanego człowieka już jest i tak osłabiony, więc nie jest w stanie się bronić przed bakteriami i wirusami w nowym środowisku”.
„Domniemywa się także, że choroba wypoczynkowa może wynikać z tego, że zmienia się poziom hormonów stresu w naszym organizmie i gdy ciało próbuje się dostosować, jego układ immunologiczny słabnie. To z kolei sprawia, że łatwiej o infekcje” – tłumaczy ekspertka.
Co robić, żeby uniknąć kolejnej infekcji na wyjeździe? Nie ma lekarstwa na stres, ale planowanie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem, na spokojnie, jest jakimś rozwiązaniem. Chodzi o to, żeby możliwie najłagodniej przejść ze stanu stresu i pracy w stan relaksu i luzu. Psychoterapeutka podpowiada, że należy zadbać o nasze tempo życia i odpuszczanie sobie wielu spraw. „Dawać sobie do tego prawo częściej, niż tylko w okresie, gdy wyjeżdżamy na wakacje” – dodaje.
Przystanek Mindfullness: co to za profil?
Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.
Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje 111 tys. osób.
RozwińPolecamy
Ból głowy przy kaszlu. Skąd się bierze kaszlowy ból głowy?
„Wystarczy ukłucie komara lub zjedzone na ulicznym straganie krewetki, żeby wymarzone wakacje popsuła nam choroba” – mówi Milena Dorosz, ekspertka chorób zakaźnych i medycyny podróży
Pionierska operacja w Gdańsku. Lekarze uratowali 6-letniego Aleksa, któremu „największe ośrodki nie dawały szans na przeżycie”
Ashley Park trafiła do szpitala. Gwieździe „Emily w Paryżu” groziła śmierć po infekcji
się ten artykuł?