Matki wcześniaków chcą wydłużenia zwolnienia lekarskiego zamiast urlopu macierzyńskiego. „Czujemy się okradane”
Fundacja Koalicja dla Wcześniaka zebrała już ponad 12 tys. podpisów pod petycją o wydłużenie urlopów macierzyńskich o czas hospitalizacji dziecka. Wraz z innymi organizacjami, m.in. z Polskim Towarzystwem Neonatologicznym oraz poparciem konsultant krajowej ds. neonatologii, apeluje o pilne zmiany w prawie „Mamy mówią wprost: czujemy się okradane z urlopu macierzyńskiego” – zauważa Elżbieta Brzozowska, prezeska fundacji.
„To nie jest urlop macierzyński”
Wcześniaki to noworodki urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Po urodzeniu zazwyczaj zostają pod obserwacją na oddziale intensywnej opieki noworodkowej, ponieważ nie mają w pełni rozwiniętych narządów wewnętrznych i są narażone na występowanie różnych chorób i zaburzeń. Ich pierwszym domem, często na wiele tygodni czy nawet miesięcy, jest szpital.
Matkom czuwającym przy hospitalizowanych wcześniakach trudno się wtedy cieszyć urlopem macierzyńskim. Pierwsze miesiące są przepełnione strachem i obawą o życie i zdrowie dziecka. Dlatego też Fundacja „Koalicja dla Wcześniaka” walczy o to, żeby urlop macierzyński został wydłużony o czas, który matka spędza z dzieckiem w szpitalu. Udało się już zebrać ponad 12 tys. podpisów w tej sprawie.
„Mamy mówią wprost: czujemy się okradane z urlopu macierzyńskiego” – mówi Elżbieta Brzozowska, prezeska Fundacji „Koalicja dla Wcześniaka”, która wraz z innymi organizacjami walczy o to, aby mamy wcześniaków przebywających w szpitalu po urodzeniu mogły korzystać ze zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem.
Mamy wcześniaków proszą, aby uwzględnić ich sytuację. Zdaniem fundacji urlop macierzyński powinien zaczynać się w momencie wypisu dziecka do domu, a nie – jak obecnie – wraz z porodem.
„Obecność matki przy wcześniaku czy chorym noworodku w szpitalu nie jest urlopem macierzyńskim! Matki tak chorych dzieci są przez polskie państwo niesprawiedliwie traktowane. Wierzę, że nowy rząd błyskawicznie zmieni ten stan rzeczy” – pisze w mediach społecznościowych przedstawicielka fundacji.
Doktor Beata Pawlus, neonatolog i konsultantka województwa mazowieckiego do spraw neonatologii, również podkreśla, że urlop na wcześniaka przebiega inaczej niż na dziecko urodzone w terminie.
„Jeżeli pacjent przebywa w szpitalu trzy miesiące, to trzy miesiące ta matka właściwie korzysta z urlopu macierzyńskiego, nie mogąc być z dzieckiem w domu” – zauważa w rozmowie z Faktami TVN24.
„Byliśmy ignorowani w tej sprawie przez poprzedni rząd”
Mamy hospitalizowanych wcześniaków domagające się pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, bardzo liczą na pomoc nowego rządu w tej sprawie.
„Chcemy, żeby ministra rodziny, pracy i polityki społecznej usłyszała, że źle się dzieje i że byliśmy ignorowani w tej sprawie przez poprzedni rząd” – mówi Elżbieta Brzozowska w rozmowie z Fakty TVN24.
Jak podają Fakty, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Nowej Lewicy zapewnia, że bardzo chętnie przyjrzy się temu tematowi oraz spotka się z autorami petycji.
W 2022 roku w Polsce na świat przyszło prawie 23 tysiące wcześniaków.
źródło:fakty.tvn24.pl
Zobacz także
Dziewczynka ważyła 390 gramów, kiedy się urodziła. „Stanowi ewenement wśród pacjentów z grupy skrajnych wcześniaków”
Kamila Głowacka, mama 10-letniego Bartka z niepełnosprawnością: „Czuję się jak niewolnik systemu. To jest dla mnie upokarzające, bo chciałabym poprawić swój byt, ale nie mogę”
Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa
Polecamy
61-latka urodziła swoje pierwsze dziecko. Starała się o nie przez 37 lat
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
Usuwanie macic kobietom po 30., by „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Tak polityk chce walczyć ze spadkiem urodzeń
Alexandra Daddario pokazała swoje zdjęcie sześć dni po porodzie: „Ciało kobiety jest niesamowite”
się ten artykuł?