Co oznacza w morfologii obniżone lub podwyższone MCHC?
MCHC to wskaźnik, który sprawdzany jest podczas standardowego badania morfologicznego. Ma on szczególne znaczenie w diagnostyce anemii, choć – w zależności od tego, czy jest wysoki, czy też niski – może oznaczać również inne choroby. Jakie? I w jakim przedziale powinien się o mieścić? O tym się dowiesz w niniejszym artykule.
Co to jest MCHC? To w morfologii jeden z istotnych parametrów dotyczących krwinek czerwonych. Wskazuje na średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach, przy czym można go wyliczyć jedynie na podstawie ilości hematokrytu i hemogolobiny. Razem z MCV (który wskazuje na średnią objętość erytrocytów) i MCH (który oznacza średnią masę hemoglobiny w krwince) tworzy wskaźnik erytrocytarny, obejmujący różne cechy erytrocytów. Co MCHC oznacza w praktyce? Sprawdź.
Wskazania do badania MCHC w morfologii
Na wartość MCHC zwraca się szczególną uwagę w przypadku podejrzenia anemii. Na występowanie tej choroby najczęściej wskazują z kolei:
- bóle i zawroty głowy,
- omdlenia,
- bladość skóry,
- kołatanie serca,
- przyspieszony oddech,
- osłabienie mięśni,
- zaburzenia miesiączkowania,
- mniejsze libido,
- ataki duszności,
- drętwienie kończyn.
Lekarze zwracają uwagę na wskaźnik MCHC także w przypadku podejrzenia odwodnienia, które może objawiać się przez:
- suchość w jamie ustnej,
- wzmożone pragnienie,
- utratę elastyczności skóry,
- brak apetytu,
- niewielką objętość moczu,
- ciemne zabarwienie moczu,
- nadmierną senność.
Jak interpretować wyniki badania MCHC i jakie są normy?
Wskaźnik MCHC wylicza się na podstawie ilorazu stężenia hemoglobiny oraz hematokrytu, a następnie podaje się go w lub gramach na decylitr (g/dl) lub milimolach na litr (mmo/l). Powinien on mieścić się w przedziale 32-36 g/dl lub 20–22 mmol/l krwi. Jeśli wyniki są nieco wyższe lub nieco niższe od podanych (jak np. MCHC 31,7 czy 36,4), nie trzeba się martwić, o ile inne wskaźniki są w normie.
W zależności od miejsca, w którym została wykonana analiza, normy te mogą nieco się różnić, a poszczególne laboratoria mogą pracować korzystając z innych odczynników. Na wyniki badania zwykle trzeba czekać 1 dzień roboczy. Nie należy interpretować ich całkiem samodzielnie, warto pokazać je lekarzowi.
Jak uzyskać prawidłowy wynik badania MCHC?
Aby uzyskać prawidłowy wynik MCHC, pacjent musi być na czczo, ostatni posiłek powinien zjeść najpóźniej 8 godzin przed badaniem (dlatego też zaleca się wykonywanie morfologii rano). Posiłek powinien być lekkostrawny – nie może być to np. wątróbka lub kaszanka. Zafałszowane wyniki badania mogą wyjść również u kobiet w ciąży lub podczas miesiączki. W przypadku wystąpienia wszystkich wymienionych okoliczności, należy poinformować o nich lekarza.
MCHC poniżej normy – co oznacza?
Poniżej podajemy najczęstsze przyczyny obniżonego MCHC.
Obniżone MCHC zazwyczaj wskazuje na anemię, a ta z kolei – na niedobór żelaza. Bardzo często niedokrwistość dotyka kobiet z obfitymi miesiączkami. Może doprowadzić do niej również utrata krwi z przewodu pokarmowego, która występuje w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także raka przewodu pokarmowego. Do utraty krwi dochodzi także w wyniku zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Na niskie MCHC wpływają również krwotoki pourazowe.
MCHC poniżej normy czasem wynika ze zmniejszonego wchłaniania żelaza, którego przyczyną może być np. niedobór kwasu solnego czy też biegunka. Do takiego stanu rzeczy dochodzi również po operacji bariatrycznej oraz gastrektomii, czyli usunięciu żołądka. Warto pamiętać o tym, że niskie MCHC może być efektem diety wegańskiej, wegetariańskiej oraz ubogobiałkowej. Niedobór żelaza wynika niekiedy ze zwiększonego zapotrzebowania na nie podczas menstruacji, ciąży lub okresu dojrzewania.
Niskie MCHC może być również efektem talasemii, zwanej też „niedokrwistością śródziemnomorską” (ze względu na obszar jej najczęstszego występowania). To choroba genetyczna, która prowadzi do zmniejszenia syntezy hemoglobiny. Niskie MCHC może też być oznaką niedokrwistości syderoblastycznych – wówczas, w wyniku zaburzeń aktywności hemu, zwiększa się poziom syderoplastów w organizmie.
MCHC podwyższone – co oznacza?
Podwyższona wartość MCHC nie zdarza się zbyt często, jeśli jednak już wystąpi, nazywana jest „hiperchromią”. Przyczyną podwyższonego MCHC może być duże odwodnienie organizmu. Wówczas dochodzi do zwiększenia zagęszczenia hemoglobiny w erytrocytach.
Podwyższone MCHC w ciąży wiąże się zwykle z odwodnieniem w wyniku wymiotów, do których najczęściej dochodzi na jej początkowym etapie.
Czasem do podwyższonych norm MCHC doprowadza też sferocytoza wrodzona, czyli choroba o podłożu genetycznym. W jej wyniku dochodzi do zmiany kształtu czerwonych krwinek z dyskowatego na kulisty oraz spadku objętości komórek. Nie można wyleczyć obecnie tej choroby, dlatego stosuje się w jej przypadku kuracje doraźne.
Delikatnie podwyższone MCHC czasem pojawia się w przypadku hiperlipidemii. Zwiększone stężenie lipidów może zwiększać mętność osocza i fałszywie zawyżać poziom MCHC.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK260/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19617162/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14336776
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?