Przejdź do treści

Tradycyjna medycyna chińska, czyli holistyczne podejście do zdrowia 

Na sznurku za pomocą klamerek przywieszone są różnego rodzaju zioła
Tradycyjna medycyna chińska, czyli holistyczne podejście do zdrowia Fot. Angela/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tradycyjna medycyna chińska to starożytny system medyczny. Jest zbiorem teorii, technik diagnostycznych i metod leczenia, które postrzegają człowieka w harmonii ze wszystkimi aspektami jego życia. Na czym polega ten rodzaj medyny i jaki narząd pełni w nim najważniejszą funkcję? 

Na czym opiera się medycyna chińska? 

Medycyna chińska opiera się na głęboko zakorzenionym przekonaniu, że zdrowie jest ściśle związane z harmonią między ciałem, umysłem a otaczającym światem. Przez pryzmat koncepcji yin i yang oraz energii chi, która przepływa przez czternaście kanałów energetycznych, czyli meridianów, medycyna chińska dąży do przywrócenia równowagi.  

Zdaniem chińskich lekarzy, zaburzenia zdrowotne wynikają z dysbalansu energetycznego organizmu, który może być spowodowany przez złe nawyki lub przez nieodpowiednie podejście do świata. Dlatego ważna jest zmiana stylu życia oraz przywiązywanie większej wagi do snu, równowagi emocjonalnej i postawy życiowej. 

Ludzie zwykle szukają rozwiązań lub pomocy, kiedy już problem zdrowotny się rozwinie, czyli pojawi się ten ból głowy. Tymczasem z założenia Tradycyjna Medycyna Chińska dąży do prewencji, to znaczy takiego funkcjonowania i dbania o siebie na co dzień, aby do zaburzeń w ogóle nie dochodziło. W profilaktyce zaburzeń kluczem jest droga do homeostazy. Chodzi o to, aby być uważnym i elastycznym na zmiany zachodzące wewnątrz nas i na zewnątrz, i adekwatne reagowanie na nie tak, aby nie doprowadzać do zatrzymania przepływu energii i przepływu Qi.

dla Hello Zdrowie mówi terapeutką Tradycyjnej Medycyny Chińskiej TCM Anna Czarzasta, mistrzyni akupunktury i ziołolecznictwa
Kobieta poddaje się zabiegowi akupuntury

Mapa twarzy – medycyna chińska 

Mapa twarzy w medycynie chińskiej (ien shiang), to praktyka diagnozowania stanu zdrowia na podstawie analizy różnych obszarów twarzy. Według niej poszczególne części twarzy są powiązane z różnymi organami i układami w ciele. Zmiany w wyglądzie mogą wskazywać na problemy zdrowotne np.: 

  • czoło – powiązane z sercem i jelitami. Problemy skórne w tym obszarze mogą sugerować zaburzenia krążenia lub problemy trawienne; 
  • nos – odnosi się do żołądka, śledziony i trzustki. Zmiany w tej okolicy mogą wskazywać na problemy z trawieniem lub metabolizmem; 
  • broda – związana z nerkami i układem hormonalnym. Problemy skórne na brodzie mogą sugerować zaburzenia hormonalne lub problemy z nerkami; 
  • policzki – połączone z płucami i układem oddechowym. Zaczerwienienia, wypryski czy suchość w tej części twarzy mogą świadczyć o problemach z płucami lub alergiach; 
  • okolice oczu – powiązane z wątrobą i nerkami. Cienie pod oczami czy opuchlizna mogą wskazywać na osłabienie tych narządów. 

Sięganie do metod medycyny niekonwencjonalnej dzieje się na całym świecie. W 2019 roku WHO oficjalnie uznała tradycyjną medycynę chińską za pełnoprawny system medyczny. Z kolei ajurweda np. w Szwajcarii funkcjonuje jako oficjalnie wsparcie w procesie leczenia.
Myślę, że tak zero-jedynkowe podejście do medycyny niekonwencjonalnej, szufladkujące ją jako szarlataństwo, to pozostałość po świecie bez rzetelnej wiedzy, w strachu przed tym, co inne. Filozofia myślenia o świecie na zasadzie opozycji i wzajemnego wykluczania się – dobre-złe, słuszne-niesłuszne – powinna odejść w zapomnienie. Tak jak nasze ciała są jednością, tak i nasza wiedza i doświadczenia łączą się w całość, dają spójny obraz i ze wszystkiego możemy korzystać.

dla Hello Zdrowie mówi Orina Krajewska, prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”

Jakie są preparaty w chińskiej medycynie naturalnej? 

Preparaty chińskiej medycyny naturalnej bazują na ziołach, minerałach oraz innych naturalnych substancjach. 

Popularne mieszanki mogą zawierać korzeń żeń-szenia, który jest znany ze swoich właściwości wzmacniających Qi, a także kłącze imbiru, mające wpływ na lepsze trawienie. Inne rośliny używane w tradycyjnej medycynie chińskiej to korzeń lukrecji, który wzmacnia śledzionę i ma działanie detoksykujące, a także jagody goji, mające korzystny wpływ na wzrok. 

Serce w medycynie chińskiej 

Według medycyny chińskiej, serce pełni centralną funkcję w harmonii ciała i umysłu. Jest siedliskiem Shen, czyli Ducha Serca lub Serce-Umysł. Shen, jako przestrzeń nieuchwytna, przetwarza bodźce zmysłowe i intuicyjne, przekazując je do energii qi i krwi, aż po umysł. To właśnie ona odpowiada za procesy myślowe, kreatywność i pamięć, a  także Sheng Ming, czyli duchowe oświecenie.  

Jak wzmocnić nerki? Medycyna chińska 

Dbanie o nerki ma kluczowe znaczenie w medycynie chińskiej. Należy zapobiegać ich osłabieniu poprzez znalezienie życiowego balansu, unikanie stosowania używek, dbanie o jakość snu, a także rozładowywanie silnych negatywnych emocji. 

W przypadku przewlekłej choroby nerek medycyna chińska zachęca do kompleksowego podejścia opartego na ożywianiu Qi, polepszenia krążenia krwi oraz usuwaniu zastojów. Można to osiągnąć za pomocą kilku metod terapeutycznych, np.: 

  • akupunktury – polega na stymulacji punktów energetycznych na ciele za pomocą cienkich igieł; 
  • ziołolecznictwa – zioła nawilżają i odżywiają organizm, eliminują patogeny zewnętrzne oraz poprawiają krążenie Qi i krwi; 
  • moxibustion – technika podgrzewania punktów akupunkturowych za pomocą sproszkowanego ziółka moxa. Nie tylko wzmacnia krążenie, ale także stymuluje Qi i krew, oraz wspomaga usuwanie zastojów.

Jak wzmocnić śledzionę według medycyny chińskiej? 

W medycynie chińskiej śledziona jest jednym z organów odpowiedzialnych za trawienie i przemianę materii, przekształcając pokarm w energię Qi i krew (Xue). Aby wzmocnić śledzionę, kluczowe jest przestrzeganie zasad właściwego odżywiania i stylu życia 

Zaleca się unikać zimnych i surowych pokarmów, które mogą obciążać śledzionę. Warto wybierać ciepłe, gotowane posiłki. Regularność potraw jest również istotna; jedzenie w spokojnej atmosferze i unikanie długich przerw między posiłkami pomaga utrzymać równowagę energetyczną organizmu. 

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej mówi się, żeby nosić luźne ubrania, nie związywać ciasno włosów. Generalnie chodzi o to, aby wprowadzić do swojego życia trochę rozluźnienia na różne sposoby. Polecam też pracować ze swoimi emocjami – złości i gniewu – i wyrażać je w sposób bezpieczny dla otoczenia. Zachęcam też, by medytować. Możemy również sięgać po zioła. Mamy dużo roślin zachodnich, które będą detoksykowały nasz element drzewa i wspierały funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego i wątroby. Na przykład takim łatwo dostępnym i bezpiecznym ziołem jest ostropest plamisty. Dobrze oczyszcza wątrobę też karczoch – jego preparaty są dostępne w aptece. Możemy robić także sałatki z mniszka lekarskiego, który ma hepatoprotekcyjne działanie, jak również antynowotworowe.

dla Hello Zdrowie mówi terapeutką Tradycyjnej Medycyny Chińskiej TCM Anna Czarzasta, mistrzyni akupunktury i ziołolecznictwa

Medycyna chińska — jadłospis  

Tradycyjna Medycyna Chińska podkreśla znaczenie termicznych i energetycznych właściwości produktów spożywczych oraz metod ich przygotowywania. Zgodnie z zasadami TCM, dieta powinna składać się w 40% z warzyw i owoców, 40% z produktów zbożowych i 20% z produktów mięsnych, nabiału oraz cukrów.  

 5 smaków produktów w medycynie chińskiej  

W medycynie chińskiej istnieje pięć rodzajów smaków, które są kluczowe dla utrzymania równowagi w organizmie:  

  • ostry – działa niekorzystne dla płuc i jelita grubego; 
  • słony – ma właściwości moczopędne; 
  • gorzki – pomaga w regulacji trawienia;    
  • słodki – jest kojący dla śledziony oraz żołądka;   
  • kwaśny – hamuje wydalanie wody oraz toksyn z organizmu. 
Klasyfikacja produktów ze względu na smak 
ostre  słone  gorzkie  słodkie  kwaśne 
cebula, 

czosnek, 

chilli, 

owies, 

dziczyzna, 

ryż 

wodorosty, 

warzywa strączkow 

sól, 

owoce morza, 

szparagi, piwo, 

barania, 

zioła,  

aronia,   

żyto,  

brokuły 

mleko, 

kukurydza, 

 owoce, 

cukier,  

miód, 

 wołowina, marchew, kurczak 

drób, 

cytryna,  

pszenica, 

ocet winny 

 

Pięć rodzajów pokarmów według tradycyjnej medycyny chińskiej 

Istnieje jeszcze podział pokarmów na pięć kategorii, które wpływają w różny sposób na ciało człowieka: 

  • gorące – zwiększają energię; 
  • ciepłe – działają odżywczo; 
  • neutralne – są najbardziej zrównoważone i łatwe do strawienia; 
  • wychładzające – pomagają w zmniejszaniu stanów zapalnych; 
  • zimne – je należy spożywać z umiarem, ponieważ mogą spowalniać pracę układu trawiennego. 

 

Podział produktów spożywczych według medycyny chińskiej 
gorące  ciepłe  neutralne   

wychładzające 

zimne 
masło,  

pieprz, kawa, czekolada, przyprawy curry i chili, ryby wędzone, cebula 

fasolka Jaś, ser,  

czosnek, kurczak, 

szynka, ziemniaki, brzoskwinie, por,  

wołowina 

mleko,  

żyto,  

wiśnie,  

fasola czerwona, groch, buraki,  

chleb, 

 marchew,  winogrona, łosoś, rodzynki, śliwki 

szparagi, 

jaja kurze, 

małże, 

mięta, 

kolendra 

 

 

sałata, ogórki, 

tofu, lody, pomidor 

jogurty, mięso z kaczki, banany  

 

 

Bibliografia: 

  1. Jizhao Niu i inni, Exploring the traditional Chinese diet and its association with health status—a systematic review, Nutrition Reviews, 2024. 
  2. Marshall A. C., Traditional Chinese Medicine and Clinical Pharmacology. Drug Discovery and Evaluation: Methods in Clinical Pharmacology, 455–482, 2020. 
  3. Matos L. C., Machado J. P., Monteiro F. J., Greten H. J., Understanding Traditional Chinese Medicine Therapeutics: An Overview of the Basics and Clinical Applications. Healthcare (Basel, Switzerland), 9(3), 257, 2021. 
  4. Wang Y. i inni, Traditional Chinese Medicine in the Treatment of Chronic Kidney Diseases: Theories, Applications, and Mechanisms. Frontiers in pharmacology, 13, 917975, 2022. 

Podoba Ci się ten artykuł?

3
1

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?