Przejdź do treści

Medyczna marihuana już dostępna w aptekach

Mężczyzna waży susz marihuany na wadze
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od poniedziałku medyczna marihuana jest dostępna w wybranych polskich aptekach.  Lek sprzedawany będzie w w formie suszu od firmy Spectrum Cannabis. Obecnie chorzy będą mieli do niej dostęp jedynie w trzech placówkach na terenie kraju – w Poznaniu, Koninie i we Wrocławiu. 

Ustawa legalizująca medyczną marihuanę weszła w życie w Polsce 1 listopada ubiegłego roku. Od 17 grudnia jest dostępna w trzech aptekach. Według doniesień Centrum Terapeutycznego Max Hemp, susz będzie zawierał 19% THC i <1% CBD. Za 1 gram trzeba zapłacić około 60-65 zł. Zgodnie z prawem, receptę na medyczną marihuanę może wydać lekarz każdej specjalizacji poza weterynarią.

Medyczna marihuana: dla kogo?

Ustawa legalizująca marihuanę nie ograniczyła jej stosowania do określonych chorób. Z medycznej marihuany skorzystają chorzy cierpiący na stwardnienie rozsiane, padaczkę oporną na leki i pacjenci z przewlekłym bólem neuropatycznym i bólem nowotworowym. O skuteczności konopi pisze się także w kontekście jaskry, parkinsona, alzheimera, anoreksji, AIDS i zespołu Tourette’a.

Adresy aptek, w których będzie dostępna medyczna marihuana:

Apteka PRIMA, ul. Garbary 51, Poznań
Apteka PRIMA, ul. Spółdzielców 31B, Konin
Apteka PRIMA, ul. Budziszyńska 107, Wrocław

Spółka Spectrum Cannabis, będąca w grupie kapitałowej Canopy Growth Corp., jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek konopie medyczne w postaci suszu. Firma planuje również wprowadzić w przyszłości olejki i kapsułki na bazie konopi. Działania sprzedażowe będą połączone z kampanią edukacyjną skierowaną do lekarzy i farmaceutów. Szacuje się, że w Polsce z takiej formy leczenia może skorzystać około 300 tysięcy pacjentów.

O legalizację medycznej marihuany w Polsce byli m.in. Dorota Gudaniec, Piotr Liroy-Marzec, Tomasz Kalita, dr Marek Bachański czy aktywiści Wolnych Konopi.

Zobacz także: mech zamiast marihuany?

To przełom. Medyczna marihuana legalna jest od roku, ale nie można jej było do tej pory w Polsce kupić. Z wykorzystaniem medycznych konopi już dziś leczy kilkudziesięciu pacjentów, jednak muszą je sprowadzać z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego. To skomplikowana, droga i czasochłonna procedura, dlatego chorzy i lekarze zabiegali, by leki z konopi dostępne były na miejscu.

mówi dr Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu z warszawskiego Hospicjum św. Krzysztofa

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?