Menstruacja – obalamy mity. Część 1
Menstruacja to naturalne, fizjologiczne zjawisko u kobiet, które pojawia się w momencie, gdy wchodzimy w okres dojrzewania. Comiesięczne krwawienie jest dyskomfortem, jak również jest czasem, w którym powinno wystrzegać się niektórych czynności. Jednak czy tak jest na pewno?
Przez lata kobiety z pokolenia na pokolenie przekazują sobie dobre rady na temat menstruacji. Podparte jedynie i wyłącznie wiedzą tej drugiej osoby. Jednak coraz częściej te zakazy okazują się plotką, która wprowadza w umysł zamęt i karze się zastanowić, czy faktycznie w tym trudnym okresie powinnyśmy pewnych rzeczy unikać ze względu na nasz stan.
Nie farbuj włosów
Wielokrotnie słyszy się, że w trakcie krwawienia nie powinno się chodzić do fryzjera. Farbowanie to zabieg wpływający w dość mocny sposób na nasze włosy, aczkolwiek absolutnie nie ma przeciwwskazań, aby z niego rezygnować podczas miesiączki. Owszem, w tym czasie możemy mieć wahanie nastrojów i to może wpływać na samopoczucie lub decyzje. Jednak nie trzeba mieć obaw, że włosy zachowają się inaczej, niż powinny, gdy posmakują farby.
Nie rób tatuażu
Tatuaż to spora ingerencja w nasz organizm. Rysunek, który ma ozdobić skórę, początkowo jest raną. Stąd też przypuszczenie, że krwawienie będzie miało wpływ na sączenie się krwi podczas wykonywania tatuażu. Jedyne przeciwwskazania w tym kontekście, to leki, jakie przyjmujemy oraz odporność na ból. Leki (jak aspiryna), które rozrzedzają krew mogą powodować mocniejsze cieknięcie krwi oraz być powodem powstawania strupów. W kwestii bólu, jeśli menstruacja należy do uciążliwych, to kolejna bolesność może po prostu powodować ogromny dyskomfort i jeszcze gorsze samopoczucie.
Nie kąp się
Istnieje przekonanie, że nie powinno się w ogóle kąpać lub wypłukiwać krwi. Jednak nikt nie wytłumaczył, dlaczego to może w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Kąpanie w czasie menstruacji jest wręcz wskazane. Powinnyśmy szczególnie zadbać o higienę właśnie ze względu na krew, która wydostaje się na zewnątrz. Okolice intymne są w tym okresie bardziej narażone na infekcje, więc lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto jednak unikać długich kąpieli w wannie ze względów estetycznych, czyli leżenia w wodzie wymieszanej z krwią miesiączkową.
Nie gotuj posiłków
Podobno kobieta podczas menstruacji, czego się nie dotknie, to zniszczy. Taki mit dotyczy też gotowania. Ogórki się nie zakiszą, śmietana się zważy, a z ciasta wyjdzie zakalec. Owszem, może to się wszystko zdarzyć, ale nie ze względu na nasze hormony czy dotyk, a nasze rozdrażnienie spowodowane miesiączką. Mamy wahania nastrojów, ból dokłada stresu, więc może to być przyczyną braku skupienia i niedopatrzenia przygotowywanych posiłków.
Nie uprawiaj seksu
Temat seksu podczas menstruacji jest dość kontrowersyjny. Jednych obrzydza, innych podnieca. Jednak ważne, że nie jest zakazany. Jest wręcz doskonałym sposobem na rozkurczenie mięśni przy bolesnych miesiączkach. Warto jednak zadbać o zabezpieczenie, by uniknąć infekcji, oraz ciąży, której ryzyko jest niewielkie, ale mimo wszystko istnieje.
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?