Przejdź do treści

„Metoda warta uwagi, a przede wszystkim odczarowania” – pisze o hipnozie lek. Aleksandra Pięta

Kobieta
"Metoda warta uwagi, a przede wszystkim odczarowania" - pisze o hipnozie lek. Aleksandra Pięta/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jeśli nie wejdziesz w hipnozę i nie ma efektu, to twoja wina, jesteś niepodatny. Dziękuję, do widzenia, 500 zł” – przytacza zdania osób, które oszukują pacjentów, podając się za hipnoterapeutów, lekarka Aleksandra Pięta. Ekspertka wyjaśnia, jak nie dać się oszukać. Opisuje też, co daje odpowiednio przeprowadzona hipnoza. 

Hipnoza a magia

„Hipnoza kojarzy się z magią, manipulacją, ściemą, wyciąganiem kasy… Patrząc na medialny obraz hipnozy wcale mnie to nie dziwi!”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie psychiatra Aleksandra Pięta. Jak dodaje ekspertka, sprawy nie ułatwiają osoby, które podając się za psychoterapeutów, oszukują ludzi.

„Na rynku jest wielu oszustów bez żadnego przygotowania terapeutycznego, którzy po weekendowym kursie posługują się gotowym skryptem do każdego pacjenta i każdego problemu. Oczywiście pomijając jakąkolwiek diagnostykę. „Jeśli nie wejdziesz w hipnozę i nie ma efektu, to twoja wina, jesteś niepodatny”. Dziękuję, do widzenia, 500 zł. Niewykluczone, że właśnie stąd pochodzą wasze złe doświadczenia i przykro mi, że tak trafiliście” – dodaje.

W jaki sposób nie dać się oszukać? Warto zwrócić uwagę na to, czy hipnoterapeuta ma wykształcenie medyczne oraz psychologiczne/psychoterapeutyczne po dodatkowym specjalistycznym kursie.

„W rękach takiego doświadczonego terapeuty, to świetne, bezpieczne narzędzie wspomagające leczenie! Nie ma w tym magii, nikt też nie powinien wam obiecywać gruszek na wierzbie. Mimo wszystko metoda warta uwagi, a przede wszystkim odczarowania” – zaznacza lekarka.

„Kobiety nie wiedzą, że dzięki hipnozie poród może być praktycznie bezbolesny” – hipnotyzer Daniel Mach tłumaczy, jakie są efekty hipnozy

Dlaczego warto skorzystać z hipnozy?

Jak tłumaczy lekarka, hipnoza będzie pomocna w takich przypadkach jak:

  • wspomagające leczenie bólu,
  • wspomaganie w rehabilitacji np. uruchomienie kończyny po urazie,
  • poród w hipnozie,
  • redukcja stresu,
  • pomaga zmienić nawyki,
  • wzmocnienie relacji terapeutycznej,
  • wspomagająco stosowana w leczeniu depresji, fobii, zaburzeń psychosomatycznych, traum i innych zaburzeń psychicznych (jako dodatkowy element w psychoterapii),
  • rozwój osobisty, wzmocnienie lub dostrzeżenie własnych zasobów.

Pięta w swoim wpisie przytacza również kilka mitów, które krążą na temat hipnozy. Wyjaśnia, że przez nie wiele osób niepotrzebnie obawia się tej metody. Przede wszystkim hipnoza kojarzy się im negatywnie jako niebezpieczna forma terapii. Specjalistka wyjaśnia jednak, że tak będzie tylko wtedy, kiedy oddamy się w ręce niedoświadczonej osoby. W ten sposób znacznie opóźnimy odpowiednie leczenie. O które szkodliwe i nieprawdziwe jeszcze informacje chodzi? Ekspertka wymienia:

  • Mit: hipnoza to przejęcie kontroli nad pacjentem i sterowanie zachowaniem. Fakt: W trakcie hipnozy zwiększa się podatność na sugestie, ale tylko te zgodne z „filtrem moralnym” pacjenta. Osoba ma cały czas kontrolę nad swoim zachowaniem. Podanie niezgodnej z twoim przekonaniem sugestii automatycznie wytrąci cię z hipnozy.
  • Mit: hipnozą można kogoś do czegoś zmusić. Fakt: w stanie hipnozy nie zrobisz nic, czego nie zrobiłbyś w „normalnej sytuacji”. Tak naprawdę hipnoza może jedynie wzmocnić zasoby wewnętrzne pacjenta, jego realne cele, zachowania zgodne z jego wolą, moralnością i motywacją
  • Mit: hipnoza to odmienny stan świadomości. Fakt: w hipnozie dochodzi po prostu do wzmożenia koncentracji i skupienia na danej czynności. Każdy z nas wielokrotnie wchodził w hipnozę nawet o tym nie wiedząc, np. czytając wciągającą książkę i zatracając poczucie czasu, medytując albo np. wykonując jakąś monotonną czynność. Jest to też przyjemny stan głębokiego relaksu.
  • Mit: są osoby podatne i niepodatne na hipnozę. Fakt: nie da się wprowadzić kogoś w hipnozę wbrew jego woli, trudniej jest wprowadzić osoby mające liczne obawy względem hipnozy np. boją się utraty kontroli. Zwykle po wyjaśnieniu, na czym dokładnie polega hipnoza i czego się spodziewać, wprowadzenie jest możliwe. Dodatkowo nie ma jednej uniwersalnej metody wprowadzenia dla wszystkich, a dobranie odpowiedniej jest zadaniem terapeuty.
  • Mit: hipnoza to altmed. Fakt: przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym działa sekcja Hipnozy Klinicznej i jest to uznana, choć nieco zapomniana, metoda terapeutyczna. PTP jasno określa, jakie wymogi musi spełnić osoba zajmująca się hipnozą.
  • Mit: w przypadku chorób i zaburzeń hipnoza zastąpi inne formy leczenia. Fakt: hipnoza działa wspomagająco z psychoterapią i/lub leczeniem farmakologicznym.
Ewa Modzelewska-Kossowska – psychoanalityczka

Psychiatra Ola

Aleksandra Pięta, znana w sieci jako Psychiatra Ola, na co dzień pracuje w szpitalu psychiatrycznym i pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Jak sama pisze i mówi, marzy o tym, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest niezbędnym elementem funkcjonowania w świecie XXI w., „że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry to przejaw dojrzałości, samoświadomości i odpowiedzialności za swoje zdrowie, że choroba psychiczna, to nie jest wyrok”.

Specjalistka, którą na Instagramie obserwuje prawie 25 tys. osób, przez swoją aktywność w mediach społecznościowych chce „pomóc osobom, które z jakichś względów wahają się nad podjęciem leczenia”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?