Mężczyzna przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę witaminy B6 niż zakładają zalecenia. 86-latek utracił zdolność chodzenia
86-letni mężczyzna z Australii zaczął mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się. Poszukiwanie diagnozy zajęło lekarzom dwa miesiące. Okazało się, przyczyną jego dolegliwości było przyjmowanie 70-krotnie wyższej dawki witaminy B6 niż zakładają obecne zalecenia.
Przedawkowanie witaminy B6
Historię 86-letniego mężczyzny opowiedziała jego córka, Alison Taylor. Kobieta udzieliła wywiadu ABC Radio Melbourne, by uświadomić innych, że przedawkowanie witamin dostępnych bez recepty może być niebezpieczne. U mężczyzny pierwszym objawem tego, że coś złego dzieje się w organizmie, był problem z samodzielnym chodzeniem.
W ciągu dwóch miesięcy mężczyzna odwiedził kilku specjalistów. Wykonano mu badanie rezonansu magnetycznego oraz tomografię komputerową.
„Wszystko, o czym można pomyśleć, aby ustalić, dlaczego ktoś nagle traci zdolność poruszania się” – dodała Taylor.
Nadmiar pirydoksyny
86-latek, po dwóch miesiącach od rozpoczęcia diagnostyki, trafił do szpitala. Tam wykonano mu szczegółowe badania, m.in. poziomu witaminy B6 (pirydoksyny). Wyniki pokazały, że jest ona „poza wykresami”.
U mężczyzny stwierdzono neuropatię obwodową, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych. Przyczyną pojawienia się choroby było przedawkowanie witaminy B6. To właśnie nadmiar pirydoksyny (powyżej 200 mg/dobę) przez dłuższy czas może prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych w postaci zaniku czucia i drętwienia ciała, szczególnie w obrębie ramion i nóg.
Szczegółowy wywiad lekarski ujawnił, że wcześniejsze badania krwi wykazywały niewielki niedobór witaminy B6 u mężczyzny. W związku z tym lekarz zalecił 86-latkowi suplementację pirydoksyny w zwiększonej dawce. Dodatkowo mężczyzna zażywał inne suplementy diety zawierające magnez oraz witaminę B6. Na śniadanie natomiast codziennie spożywał płatki śniadaniowe… z witaminą B6.
86-latek nie był świadomy, że każdego dnia przyjmował 70-krotność zalecanego spożycia witaminy B6 dla dorosłego człowieka. To właśnie dlatego po miesiącu suplementacji mężczyzna stracił czucie w nogach, a później zdolność chodzenia.
„Nie ma pewności, że tata zacznie chodzić samodzielnie jak wcześniej, ale potencjalnie przynajmniej nie będzie musiał poruszać się na wózku inwalidzkim” – mówi Alison Taylor.
Polecamy
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
się ten artykuł?