Przejdź do treści

Mgła mózgowa w Hashimoto. Jak sobie z nią poradzić? Tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto”

Kobieta
Mgła mózgowa w Hashimoto. Jak sobie z nią poradzić? Tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto”/ Pexels, fot. Sasha Kim
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Mgła mózgowa (brain fog) nie jest oficjalnie uznana za chorobę, ale doświadcza jej wiele osób chorujących na choroby autoimmunologiczne” – piszą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”. Ekspertki wyjaśniają, czym objawia się to schorzenie i jak mu zapobiec. 

Jak rozpoznać mgłę mózgową?

Zaburzenia poznawcze, takie jak zaburzenia pamięci i koncentracji, czyli tak zwana mgła mózgowa często pojawiają się przy problemach z tarczycą. Kwestię tę wzięły na tapet Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”.

Mgła mózgowa (brain fog) nie jest oficjalnie uznana za chorobę, ale doświadcza jej wiele osób chorujących na choroby autoimmunologiczne. Jakiś czas temu została ujęta w klasyfikacji zaburzeń psychicznych (z ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) w kategorii „zaburzeń poznawczych niesklasyfikowanych gdzie indziej” – tłumaczą.

Ekspertki wyjaśniają, że mgła mózgowa nazywana jest także „mgłą psychiczną” (mental fog) lub „zmętnieniem świadomości” (clouding of consciousness). Jak dodają, określenia te dobrze obrazują stan, w jakim się znajduje osoba, która jej doświadcza. Chora osoba zmaga się bowiem z zaburzeniami pracy mózgu, co jest związane z problemami ze skupieniem, zapamiętywaniem i zmęczeniem.

Jakie są objawy mgły mózgowej? Autorki „Ogranij Hashimoto” wymieniają:

  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia pamięci,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • nadmierna senność,
  • obniżenie motywacji,
  • zapominanie nazw przedmiotów,
  • problemy ze skupieniem uwagi na wykonywanych czynnościach,
  • zaburzenia świadomości,
  • uczucie dezorientacji,
  • problem z doborem właściwych słów.

Przyczyny mgły mózgowej w Hashimoto

Specjalistki w dalszej części wpisu tłumaczą, że za mgłę mózgową u osób z Hahimoto odpowiadają cztery główne czynniki:

  1. Niewystarczający poziom hormonów tarczycy,
  2. Stany zapalne w organizmie,
  3. Zaburzenia równowagi cukru we krwi,
  4. Przepuszczalność jelit.

Jak pozbyć się mgły mózgowej?

Bogucka i Wójcik wyjaśniają, że można pozbyć się mgły mózgowej i przywrócić clear brain (jasny umysł). Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zacząć od podstaw, czyli od optymalizacji hormonów.

Optymalizacja hormonów tarczycy powinna być pierwszą rzeczą, którą zrobisz, aby przeciwdziałać mgle mózgowej. Hormony tarczycy (w tym T3 i T4) wpływają na prawie każdy aspekt pracy mózgu. Ich obniżony poziom, występujący przy hashimoto, automatycznie wpływa na funkcjonowanie mózgu” – dodają.

Co jeszcze należy zrobić? Ekspertki wymieniają:

  • Sprawdź też stan jelit. Kiedy twoje jelita są w stanie zapalnym, najprawdopodobniej twój mózg też! Istnieje tak silne połączenie między mózgiem a jelitami, że niektórzy naukowcy określają jelita mianem naszego „drugiego mózgu”. I tak jak jelito utrzymuje barierę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się niepożądanych substancji, tak mózg ma barierę krew-mózg. Wiele potencjalnych przyczyn mgły mózgowej może być spowodowanych złym stanem jelit.
  • Kolejny czynnik: brak równowagi cukru we krwi, który jest powszechny u osób z chorobami tarczycy. Kiedy spożywamy duże ilości cukru, trzustka musi uwolnić większe ilości insuliny, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Te skoki insuliny mogą powodować zbyt niski spadek poziomu cukru we krwi i prowadzić do obniżenia poziomu glukozy w mózgu. Zmniejsza to funkcje poznawcze, „głodząc” mózg i pozbawiając go źródła energii
  • Sprawdź niedobory minerałów i witamin. Na pracę mózgu wpływają niedobory cynku, wapnia, elektrolitów, witamin z grupy B12 i B6 oraz witamina D3. Badania pod kątem tych niedoborów i w razie konieczności wdrożenie odpowiedniej suplementacji to kolejny ważny krok.
  • Kolejne kroki to wyrównanie rytmu dobowego (zaburzając swój naturalny rytm, fundujesz organizmowi stres i go rozregulowujesz, pogłębiając stan zapalny), redukcja stresu (szczególnie ten długotrwały sieje spustoszenie w organizmie), dieta przeciwzapalna (najlepiej śródziemnomorska, która harmonizuje układ autoimmunologiczny i reguluje pracę tarczycy).
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Ogarnij Hashimoto

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Boguska – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. „Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?