Przejdź do treści

Mięczak zakaźny – choroba, która może utrudniać życie przez kilka lat

Na zdjęciu: Chłopiek, którego twarz pokryta jest dziwnymi krostami – to mięczak zakaźny.
Mięczak zakaźny – choroba, która może utrudniać życie przez kilka lat. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zauważyłaś u siebie lub swojego dziecka małe guzki ze specyficznym wgłębieniem? Być może są to objawy mięczaka zakaźnego – choroby, która niekiedy utrudnia życie nawet przez kilka lat. Czasem wystarczy ją obserwować i czekać aż zniknie, w niektórych przypadkach lepiej jednak podjąć odpowiednią interwencję. 

Czym jest mięczak zakaźny? 

Mięczak zakaźny to choroba dermatologiczna, za którą odpowiedzialny jest wirus mięczaka zakaźnego (MCV, łac. Molluscum contagiosum). Atakuje on skórę oraz błony śluzowe. Często schorzenie przyjmuje postać przewlekłą, a pierwsze jego symptomy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od zakażenia. Niekiedy też nawraca. 

Jakie są objawy mięczaka zakaźnego? 

Jak wygląda mięczak zakaźny? Jego głównym objawem są niewielkie grudki z kaszowatą wydzieliną wewnątrz. Mają one barwę białą, brązową lub różową. W środku znajduje się charakterystyczne wgłębienie. Występują pojedynczo lub w całych grupach. Czasem swędzą i bywają w pewnym stopniu tkliwe. Ich średnica wynosi zwykle od 2 do 5 mm, ale w niektórych przypadkach przekracza te wartości. 

To, co dzieje się na naszej skórze, wpływa na nasze zdrowie, również psychiczne. Co trzecia osoba z powodu dolegliwości skórnych odczuwała smutek, przygnębienie, pogorszenie nastroju. Długotrwałymi skutkami są wzrost ryzyka depresji i innych zaburzeń psychicznych. 42 proc. osób twierdzi, że wygląd skóry wpływał na ich poczucie atrakcyjności, co z kolei miało przełożenie na życie towarzyskie i seksualne. Co czwarta osoba z powodu wyglądu swojej skóry poddaje się samoizolacji. To oznacza, że z powodu niezadowalającego wyglądu skóry nie chce uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich, wyjść na basen, czy na siłownię. Te osoby ograniczają swoje aktywności, bo czują się osądzane, gorsze.

dla Hello Zdrowie mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska, psychodietetyczka

Mięczak zakaźny u dziecka i dorosłego – na jakich partiach ciała się pojawia? 

Mięczak zakaźny występuje głównie u dzieci (zazwyczaj w wieku 1-4 lat) i nastolatków. Zazwyczaj atakuje ręce i nogi, czasem też tułów albo twarz. Niekiedy jednak pojawia się również u osób dorosłych (zwykle od 18. do 29. roku życia), których układ immunologiczny jest osłabiony, np. w wyniku choroby nowotworowej. U tej grupy pacjentów zmiany odnotowuje się zwykle na udach, brzuchu oraz odbycie. 

Czasem obserwuje się także mięczaka zakaźnego na powiece, sutkach, w ustach czy na dolnych częściach stóp, zdarza się to jednak relatywnie rzadko. Warto dodać, że na chorobę bardziej narażone są osoby z atopowym zapaleniem skóry (AZS). 

Smutny chłopiec z atopowym zapaleniem skóry

Jak się można zarazić mięczakiem zakaźnym? Przyczyny 

Mięczakiem zakaźnym można się zarazić poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów, co chora osoba, np. z gąbek, ręczników czy nawet zabawek. W przypadku osób dorosłych przyczyną zakażenia bywa również kontakt seksualny. W grę wchodzi także zakażenie drogą kropelkową. A czy istnieje związek między mięczakiem zakaźnym a basenem? Niestety tak. Gdy chora osoba ma np. uszkodzony naskórek (który występuje często po depilacji czy goleniu), może uwolnić wirusa, który dobrze się czuje w środowisku wodnym. 

Jak leczyć mięczaka zakaźnego? 

W leczeniu mięczaka zakaźnego zwykle wykorzystuje się leki o działaniu przeciwwirusowym. Mimo że wysypka zwykle znika w wielu przypadkach samoistnie, można podjąć inne, pewne działania, zwłaszcza w przypadku licznych rozsianych zmian. Czasem pacjent decyduje się na:  

  • wymrożenie guzków (krioterapię), 
  • łyżeczkowanie, 
  • laseroterapię. 

Wymienione wyżej metody cechuje duża skuteczność. W szczególnych przypadkach zalecana jest interwencja chirurgiczna. Warto podkreślić, że na mięczaka zakaźnego działa także maść cynkowa. Dzięki niej proces gojenia się ran przebiega szybciej, choć oczywiście trudno tu mówić o błyskawicznym tempie. 

Leki przeciwwirusowe - na grypę i inne wirusy

Mięczak zakaźny a wyciskanie 

Lekarze stanowczo odradzają wyciskanie opisywanych zmian. Teoretycznie jest to możliwe, ale trzeba wówczas bardzo uważać (a większość pacjentów tego nie robi), jako że wyciekająca, rozprzestrzeniająca się wydzielina potrafi doprowadzić się do pojawienia kolejnych zmian. 

Ile trwa mięczak zakaźny? 

Mięczak zakaźny trwa zwykle kilka miesięcy (zazwyczaj 6-9), choć czasem utrzymuje się nawet przez całe lata (np. u osób z osłabionym układem immunologicznym) lub jedynie parę tygodni. Jeżeli zastanawiasz się, czy można chodzić do przedszkola z tą przypadłością, odpowiedź brzmi: jedynie wtedy, gdy dojdzie do podleczenia choroby. 

 

O ekspertce:

dr Maja Czerwińska-Rogowska – jest doktorem nauk społecznych i nauk o zdrowiu, doświadczoną dietetyczką kliniczną i psychodietetyczką. Specjalizuje się zwłaszcza w zaburzeniach hormonalnych i onkologii. Link do rozmowy: https://pielegnacja.hellozdrowie.pl/to-co-widzimy-na-skorze-to-wierzcholek-gory-lodowej-o-wyzwaniach-psychodermatologii-mowi-dr-maja-czerwinska-rogowska/

Bibliografia: 

  1. Lacarrubba F., Micali G., Calogero Trecarichi A., Quattrocchi E. Monfrecola G., Verzì A. E., New Developing Treatments for Molluscum Contagiosum 2022, tom 12, s. 2669-2678. 
  2. McKee P. H., J. Calonje J. E., Granter S. R., Pathology of the Skin, 2012. 
  3. Shastry S., Gadda A, Swapna K. B., Sreelatha, K., Rachakonda S., Molluscum contagiosum. Study of four cases, Medical Journal of Dr. D.Y. Patil University 2014, 7(3), s 366-368. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?